Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

10 Soruda CouchSurfing (6-10)

CouchSurfing terimini ilk kez duymuş ve CouchSurfing Nedir? diye araştırıp öğrenmiş olabilirsiniz. 10 soruda CouchSurfing yazısı sizin için. Zira, seyahat ederken güvenliğe yönelik referans ve yönlendirmeye dayalı bir sistemle, hayatınızda ilk kez göreceğiniz bir yabancının evinde ücretsiz konaklayabilirsiniz.

İşte CouchSurfing ile ilgili en çok sorulan 10 sorunun devamı burada!

6.Couchsurfing’in dezavantajları nelerdir?

Ücretsiz konaklama yeri kulağa harika gelse de ve her ne kadar kişisel alan ve mahremiyet bulunsa da, dünyanın her yerinden gelen gezginlerle etkileşim kurmak çok eğlenceli ama aynı zamanda enerji gerektirir. Kendinizi her zaman özel odalara sahip olamayacağınız fikrine alıştırın.

7.Couchsurfing’de ev sahibini nasıl seçmeliyim?

Bir ev sahibi seçmeden önce, kalmayı düşündüğünüz ev sahibi tipini (örneğin, erkek, kadın, çift, vb.) seçip profillerini dikkatlice inceleyin. Bu sayede kişilikleri veya olası çıkarları ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz. Bir ev sahibi, kendi profiline ne kadar çok zaman harcar ve ne kadar çok bilgi girerse, o kadar iyidir. Ardından diğer gezginler tarafından bırakılan yorumları dikkatlice okuyun. Eğer bu yorumlar size yeterince güven vermiyorsa, iyi bir deneyime sahip olup olmadıklarını görmek için bu gezginlerle iletişime geçebilirsiniz.

8.CouchSurfing üyesi olmak ne kazandırır?

Dünyanın dört bir yanından evlerini gezginlere açan dost canlısı insanları bir araya getiren CouchSurfing, basitçe, seyahat ederken ev sahibi ile kalmayı ifade etse de, aslında bundan çok daha fazlası. Kimi Couchsurfer başka bir ülkeye taşınan ve seyahat dünyasıyla bağlantıda kalmak isteyen göçmenlerden oluşurken, kimisi de kendisi işi gereği sık seyahat edemese de, diğer ülkelerden arkadaş edinmek veya İngilizce pratiği yapmak isteyen yerlilerden oluşuyor. Herkes evini bedavaya yabancılara açmayı kabul ediyor. Etkileşim ise genellikle kalıcı dostluklar halinde gelişiyor.

9.Couchsurfing’in faydaları nelerdir?

Kalmak için ücretsiz bir yer bulmanın bariz avantajından başka, couchsurfing seyahatinizi başka şekillerde de geliştirebilir: İyi bir ev sahibi, ziyaret ettiğiniz yer hakkında daha derin bir anlayış sağlar. Yerel arkadaşınız şehirdeki en önemli detayları bilir ve size “içeriden” görülecek yerler ve aktiviteler için para tasarrufu sağlayacak tavsiyeler sunar. Turist tuzaklarından kurtulur, şehirdeki en iyi yiyecekleri bulur, dolandırıcılardan uzak durur ve en az para ile en keyifli seyahati gerçekleştirirsiniz. Diğer yandan market alışverişi ile evde yemek pişirmek, gezginlerin sık sık yaptığı gibi her gün restoranlarda yemek yemekten daha ucuz ve daha sağlıklı. Halihazırda konaklama yeriniz olsa bile, gezgin buluşmalarını ve hangout’ları bulmak için couchsurfing web sitesini kullanabilirsiniz. Ev sahiplerinizin zamanda kalıcı arkadaşlıklara evrildiğini deneyimlersiniz.

10.Nasıl iyi bir couchsurfer olunur?

İnsanların couchsurfer olmak için pek çok bireysel nedenleri olsa da, temelde insanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak için kanepelerini size açtıklarını unutmayın! Ev sahibinizi tanıyarak iyi bir couchsurfer olun: sadece uyumak için eve gelmekten ziyade gününüzü onlarla da vakit geçirecek şekilde planlayın. Küçük bir hediye getirmek isteğe bağlı, ancak her zaman etkileşimde bulunmayı ihmal etmeyin. Evden ayrıldıktan sonra, deneyiminiz olumluysa, onlar için iyi bir paragraf yazın. Öte yandan, Benjamin Franklin’in şu sözünü aklınızın bir köşesinde bulundurun: “Misafir, balık gibi, üç gün sonra kokmaya başlar!” Etkileşim ne kadar olumlu olursa olsun, misafirliğinizi uzatmayın!

Tabii ki, çoğu kişi kalmak için bir yer ararken Couchsurfing web sitesini ziyaret ediyor. Ancak unutmayın ki, burası aynı zamanda gezginler için çevrimiçi bir topluluk olarak da hizmet ediyor. Vietnam’da bir motosiklet satın almanız mı gerekiyor? Muhtemelen Vietnam’dan ayrılan ve onunkini satmak isteyen bir gezginle bağlantı kurabilirsiniz!

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.