Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

48 Saatte Alternatif Lübyana Turu

Avrupa’nın tam göbeğinde bulunan Ljubljana mutlu insanları, güzel sokakları ve karmaşık yollarıyla bilinen ismini yazması da okuması da zor olan bir şehir. Hatta şehrin insanları gelen yabancılara işkence yöntemi olarak şehir isminin doğru telaffuzunu söyletmeye çalıştıkları da gelen dedikodular arasında. Sayısız başarısız denemeden sonra tam hayattan umudu kesmişken neyse ki daha fazla işkence yapmayı bırakıp sizi kusurlarınızla kabul eden koca yürekli insanları tanımak bambaşka güzel bir duygu. Ljubljena “Sevgi dolu Slovenya” anlamına geliyor ve bu anlam her daim insanı mutlu etmeye yetiyor. Eğer hızlı bir şekilde şehre ve insanların yaşam tarzlarına ayak uydurmayı başarabilir, ucundan da olsa oranın yerel insanları gibi yaşamaya başlarsanız bunun karşılığını çok fazlasıyla alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Otobüsle Avrupa turu Lübyana Nehri

1.Gün

09.00 – 14.00

Öncelikle ihtiyacınız olan kesinlikle bir bisiklet, çünkü etrafı gezmenin en kolay ve en pratik yolu bu. Ljubljana’da yollar diğer büyük Avrupa şehirlerinde olduğu kadar düzgün değil ve bazen bisiklet değil de Rodeo yapıyormuş gibi hissetseniz de bu da Ljubljana tecrübesinin bir parçası olarak kabul edilmeli. Library of Things’den bisikletinizi kiralayabiliyorsunuz. Eğer cuma gününe denk geldiyseniz normal şartlarda burası kapalı ancak görevli kişiye bir iki gün öncesinden mail atarsanız gerekli ayarlamaları yapabiliyor.

Şimdi kahvaltı zamanı! Paninoteka+ güzel bir cuma gününe başlamak için harika bir yer. Şehirdeki en güzel sandviçlerin burada yapılıyor olmasının yanında muhteşem bir kale ve Ljubljana Nehri’nin manzarası da karşınızda oluyor. Bu arada kahve içmeyi sakın unutmayın çünkü şehrin resmi olmayan kurallarına göre günde en az 3 kahve içilmesi gerekiyor. Şimdi de sıra ruhu beslemekte. İşte bu yüzden grafitti ve sokak sanatının can bulduğu Universal Atelier of Street Art ya da Institute for Contemporary Art Aksioma’ya doğru devam edin.

avrupa rüyası Lübyana Odprta Kuhna

14.00 – 19.00

Şehir merkezinin batı yakasında bulunan 20. Yüzyıl mimarisine bir göz attıktan sonra bisikletle şehrin dışına doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 1950’lerden Glavna zadruzna zveza, 1930’lardan Mali neboticnik gibi binalar kesinlikle göz zevkinize hitap edecek nitelikteler. Bu bölgeyi görmenin önemli tarafı hemen herkesin fotoğrafını çektiği kale ve şehir meydanı dışında gerçekten şehir için çok önemli olan tarihi eserleri de tanımış olmak. Harika mimari yapıları gördükten sonra hemen en yakın markete gidip birkaç kutu konserve yiyecek, çikolata ve şampuan alabilirsiniz. Zira, Ljubljana’nın güneybatısında yer alan Kızıl Haç Yardım Merkezi’nda, bir grup genç gönüllü tarafından her ayın üçüncü cuması düzenlenen Izmenjevalnica etkinliğine katılabilirsiniz. İşte burada aldığınız yiyecekleri ve temizlik malzemelerini Kızıl Haç’a bağışlayıp karşılığında sosyal yardımda bulunulan insanların işine yaramayan eşyaları, vintage kıyafetleri ve daha birçok ilgi çekici eşyayı alabiliyorsunuz. Etkinliğin amacı eşya ve kıyafet ziyanının azaltılarak, bunun gerçek ihtiyaç olan yiyecek ve temizlik malzemelerine dönüştürülmesini sağlamak.

Her hafta cuma günü kurulan ve şehir pazarının neredeyse yarısını kaplayan bir yiyecek pazarı olan Odprta Kuhna, en hafif tabirle Ljubljana nüfusunun yarısını barındırıyor! Gittiğiniz zaman farklı restoranların stantlarını bulabilir ve bu stantlarda Sloven, Türk, Rus, Asya mutfağının yanında çiğ sebze yiyeceklerini de bulabilirsiniz.

Lübyana Metelkova

19:00

Ljubljana’da geçireceğiniz 48 saatin en romantik anını yaşamak için 115 basamaklı merdiveni tırmanıp Reber’e gitmeniz ve tepeden gün batımını izlemeniz gerekiyor. Bol bol instagram ve facebook fotoğrafları çekildikten ve romantizmi bol bol yaşadıktan sonra akşamı sonlandırmak üzere bir bira içmeye ve hatta belki de bir konsere gitmeye hazırsınız demektir.

Burada önemli bir karar vermeniz gerekiyor. Eski askeri kışlada mı yoksa terk edilmiş bisiklet fabrikasında mı geceye devam etmek istiyorsunuz? Aslında ikisini de yapabilirsiniz! Metelkova ve Rog alternatif kültürün en önemli temsilcileri. Dilerseniz sosyo-kültürel etkinliklerden birine katılabilir, dilerseniz de 70’lerin funk müzik gecelerinin tadını çıkartabilirsiniz. Her koşulda birçok ilginç insanla tanışacaksınız. Bu insanların hepsi de şehirdeki bu iki günlük deneyiminizin çok güzel birer parçasını oluşturacak.

Gece yatmadan önce biraz yaramazlık yapıp şehrin en güzel börekçisi olan Burek Olimpija’ya uğramaya ne dersiniz?

Lübyana Saturday Art Market

2. Gün
09.00 – 14.00

Kahvaltı için şehir merkezine gidip yerel taze ürünlerden alabilirsiniz. Mevsim meyveleri, strudel ve nefis peynirlerin mutlaka tadına bakılması gerekiyor. Kahvenizi de içip hazır oradayken çevreyi biraz dolaşabilirsiniz. Sanat seviyorsanız eğer Saturday Art Market’te aradıklarınızı fazlasıyla bulabilirsiniz.

Ljubljana denildiğinde şehrin Yugoslav geçmişini yad etmemek olmaz. Yugonostalgia’da gidebileceğiniz birçok müze bulunuyor. Eğer müze havasında değilseniz de Stara roba- nova raba hayır kurumu mağazasına gidebilirsiniz. Evsizler için kurulmuş bu organizasyon insanlara ücretsiz eşya sağlıyor ve sizin için de sembolik rakamlarla satış yapılıyor. Buradan toplanan paralar yine evsizlere yardım için kullanılıyor.

Özellikle gidilmesi gereken yerlerden biri de Hırvat çikolata fabrikası olan Kras. Eğer tam bir nostalji yaşamak istiyorsanız 505 s crtom şekerlerinden alabilirsiniz!

Lübyana Kreativna cona Siska

14.00 – 19.00

Öğleden sonranızı Siska bölgesinde geçirebilirsiniz. Yol üzerinde Kreativna cona Siska’nın muhteşem görüntüsüne şahit olduktan sonra graffiti sokak sanatının muhteşem örneklerini görebileceğiniz crew 1107’e uğrayabilirsiniz.

Bu bölgede gidebileceğiniz birçok galeri, kafe ve yerel insanların vakit geçirdiği parklar bulunuyor. Yemeğinizi yiyip, kahvenizi alıp yerel insanların arasına karışınca o kadar güzel hikayeler duyacaksınız ki bir süre sonra kendinizi sanki yıllardır burada yaşıyor gibi hissedip evinizden çok da uzak olduğunuzu düşünmeyeceksiniz.

Ljubljana’nın çevresini saran özel bir yol (ring) olduğunu biliyor muydunuz? Pot spominov in tovaristva adı verilen bu yol II. Dünya Savaşı’nı temsil eden ve o dönemde çekilmiş olan dikenli tellerin tam olarak geçtiği yerlerden geçiyor. 33 km uzunluğundaki bu dikenli tel işgal döneminde Ljubljana direnişini yok etmek amaçlı olarak çekilmişti. Aynı zamanda Siska’yı Vic’e bağlayan bir başka yol, savaş sonrası yapılan modern evlerin içinden geçerek biraz doğal yaşamın tadına bakabileceğiniz Koseski bajer Gölü’ne çıkıyor.

Merkeze geri dönerken burada yaşayanlar için çok önemli bir sosyal ve kültürel merkez olan Bellevue Oteli’ne uğrayabilirsiniz. Yok olmaya yüz tutmuş olan bu hüzünlü mekân çarpıcı derecede güzel. Şehrin alternatif bir panoramik görüntüsü için de çok güzel bir yer.

Lübyana yemekleri

 19.00

Bu kadar melankoli yeter, biraz da yemek zamanı diyorsanız, Lübnan yemekleri yapan muhteşem bir yer olan Libanonske meze’de akşam yemeği yedikten sonra harcayacağınız tek şeyin zaman olduğu Ziferblat’a gidebilirsiniz. Burada kendinize çay kahve yapabilir, masaüstü oyunları oynayabilir, kitap okuyabilir ve hatta denk gelirseniz bir şiir okuma gecelerine bile katılabilirsiniz. Bir diğer seçenek de eski bir elektrik santrali olan Stara Elektrarna. Günümüzde performans sanatlarına ev sahipliği yapıyor ve çok güzel gösterilere denk gelebilirsiniz.

Son birkaç içkiden sonra Trubarjeva Caddesi’ne dönüp iki muhteşem yerde bir şeyler yapabilirsiniz. Biri Galerija Bar Trenutek’te bira içmek ve olabildiğince hızlı şekilde atmosfere uyum sağlamak. Elinizden geldiği kadar uyumlu olmaya çalışsanız da çevredekiler sizin buranın yerlisi olmadığınızı anlayacaklar ve mutlaka sizinle ekstra ilgilenmeye başlayıp kendi hikayelerini anlatmaya başlayacaklardır. Tabi ki eğer istemiyorsanız rahatsız etmezler ancak siz de bu hikayeleri dinlemeye niyetliyseniz olağanüstü bir akşam sizi bekliyor olacak!

Eğer sigara kullanıyorsanız 48 saatlik turu bitireceğiniz yer kesinlikle Trubarjeva Caddesi’nin diğer tarafındaki Respect olmalı! Burası eskiden bir Çin restoranıydı ancak şu anda içeride sigara içilmesine izin verilen çok az yerlerden biri olduğundan tiryakilerin gözdesi. Elbette bundan çok daha özel bir yer olduğu aşikar. Zira genellikle bir bira içip çıkarım diyerek gelinen bu mekan aslında bir bardan öte bir enstitü. Sizin için ise final sınavınız olacak yer. Birkaç bira ve rakijadan sonra şehrin adını düzgün ve kusursuz bir şekilde söylemeniz gerekiyor. Eğer söyleyebilirseniz size ömür boyu üyelik armağan ediyorlar. Eğer söyleyemezseniz ise ceza olarak evinize eski ve yavaş Slovenya trenleriyle yolcu ediyorlar!

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Ljubljana, Slovenya‘yı keşfetmek için en iyi başlangıç noktası. Bled Gölü ve Postojna Mağarası gibi ülkenin en ünlü cazibe merkezlerini ziyaret edin, doğal güzelliği keşfedin ya da unutulmaz organize deneyimlere katılın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.