Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Andorra la Vella’da Tarihe Doyacağınız Adresler

Andorra Prensliği‘nin başkenti ve en büyük yerleşimi olan Andorra la Vella. Ülkenin güneybatısında, Valira del Nord ve Valira del Orient Sularının Valira Nehri’ni oluşturmak üzere birleştikleri noktada yer alıyor. Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkenti ve popüler bir kayak merkezi olan Andorra la Vella, İspanya’nın Katalonya sınırının 10 km kuzeydoğusunda, yemyeşil bir vadiye yayılmış. Bu muhteşem dağ ülkesinin en hareketli kapısı.

Gümrüksüz satış mağazaları, Avrupa’nın en büyüğü olan ünlü spa kompleksi ve sınır ötesi yeniliklerin ötesinde Andorra la Vella, pek çok gezgin ve turist için cazibesini her mevsim korumaya devam ediyor.

Barri Antic’te 13.yüzyıl atmosferini yaşayın

Andorra la Vella’nın kalbi olan Tarihi Kent Merkezi Barri Antic, Casa de la Vall’in etrafındaki dar Arnavut kaldırımlı sokaklar, çekici taş evler tarafından kuşatılmış şirin mi şirin bir bölge. Andorra la Vella’nın eski kasabası olan Barri Antic, 12. ve 13.yüzyıldan bu zamana dek uzanan sokak ve yapılarıyla dikkat çekiyor. 16. yüzyılın başlarında inşa edilen Casa de la Vall ise, bölgenin en çok ziyaretçi alan adresi. Yine bölgede yer alan ve 12.yüzyıl tarihli bir yapı olan The Church of Sant Esteve’i de ziyaret edebilirsiniz.

Casa de la Vall’de Andorra tarihine tanıklık edin

1580’de varlıklı bir ailenin evi olarak inşa edilen Casa de la Vall, Andorra’nın 1702’den günümüze kadar geçen sürede parlamento binası olarak hizmet vermiş zarif bir taş konak. Günümüzde nadiren kullanılan Sala del Consell, Andorra’nın en önemli resmi belgelerine ev sahipliği yapıyor. Armari de les Set Claus (Yedi Anahtarlar Dolabı) ile alt katta ülkenin tek mahkeme salonu olan Tribunal de Corts, yapının en önemli bölümlerini oluşturuyor. Her yarım saatte bir, 30 dakikalık rehberli turlarla Katalanca, İspanyolca veya İngilizce olarak ziyaret edebilirsiniz. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Andorra’yı Avrupa Rüyası’nın kokartlı profesyonel tur rehberleri ile gezme şansına sahipsiniz.

La Margineda Köprüsü’nde Orta Çağ’a dönün

Andorra’da korunan en büyük Orta Çağ köprüsü olan La Margineda Köprüsü. Daha önce Sant Julià de Lòria’dan Andorra la Vella’ya, şimdi ise La Margineda’nın doğusuna doğru giden yol üzerinde yer alıyor. Ülkenin ana nehri olan Valira Nehri üzerinden geçen La Margineda, 33 metre uzunluğa sahip. Valencian Vicenç Alfaro’nun bir heykelinin de bulunduğu köprü iki kemeriyle birlikte Andorra’nın geçmişini ve bugününü temsil ediyor.

Çoğu ziyaretçi Pireneler’in karla kaplı kayak pistlerine doğru uzanan yolda Andorra la Vella’ya selam vermeden geçemiyor. Andorra la Vella’nın merkezi ise, Andorra Vadisi’nin panoramik manzarasına sahip, şaşırtıcı derecede huzurlu bir yer.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.