Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa Turu Boyunca Eserlerini Görebileceğiniz Ünlü Ressamlar

Avrupa’nın sanat galerileri, dünyanın en önemli ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Avrupa turu ile tüm müzeleri ziyaret etmek imkânsız olduğundan Avrupa şehriyle özdeşleşen ressamları bilmekte fayda var. İşte Avrupa turu boyunca eserlerini görebileceğiniz ünlü ressamlar!

Water Lilies, Claude Monet

1. Water Lilies, Claude Monet

Musée de l’Orangerie, Paris

Monet hayatı boyunca yüzlerce resim yapmış olsa da çok azı Water Lilies (Su Zambakları) kadar meşhur olmayı başardı. 250 yağlı boya resmi, sanatçının bahçesindeki ortamın ve ışığın değişimini yansıtmasının yanında sanat yaşamı boyunca ulaştığı en üst noktayı gösteriyor. Eserler tüm dünyada gösteriliyor olsa da görülebilecek en iyi yer kesinlikle Paris’teki L’Orangerie Müzesi.

The Birth of Venus, Sandro Botticelli

2. The Birth of Venus, Sandro Botticelli

Uffizi Gallery, Floransa

Floransa ve Uffizi Galerisi dünyaca ünlü sanat eserlerini bir araya getiriyor ama eğer olağanüstü bir eser görmek istiyorsanız The Birth of Venus’ü (Venüs’ün Doğuşu) görmeniz gerekiyor. Botticelli tarafından Afrodit’in deniz kabuğu ile denizden çıkışının resmedildiği bu müthiş başyapıtı, popüler kültürün herhangi bir dalında görmüş olmanız muhtemel. Eserin orijinali karşısında nutkunuzun tutulacağı ise garanti.

The Scream, Edvard Munch

3. The Scream, Edvard Munch

Norveç Ulusal Galerisi

Hemen herkesin aşina olduğu The Scream (Çığlık), birçok filmde, kitaplarda ve hatta gündelik eşyalarda bile kullanılıyor. Bu resmin bir başka versiyonu Münih’teki galeriden çalınmış ve 2004 yılında geri alınabilmişti. Ancak orijinali halen Norveç’te, ait olduğu doğduğu topraklarda durmaya devam ediyor.

 Guernica, Pablo Picasso

4. Guernica, Pablo Picasso

Museo Reina Sofía, Madrid

Avrupa’nın birçok ülkesinde Picasso’nun eserlerini görebilirsiniz ancak en önemlilerinden biri olan Guernica’yı görmek istiyorsanız durağınız Madrid olacak. Belki de Picasso’nun en meşhur eseri olan Guernica İspanyol iç savaşı döneminde Bask kasabası olan Guernica’nın bombalanmasını resmediyor.

The Creation of Adam, Michelangelo

5. The Creation of Adam, Michelangelo

Sistine Şapeli, Vatikan

Sistine Şapeli’ne giden yol üzerinde tüm çağlardan günümüze gelen olağanüstü bir çok eser var ancak kabul etmek gerekir ki buraya herkes aynı şey için geliyor: Sistine Şapeli’nin tavanı. Michelangelo’nun başyapıtı olan bu tavana gözlerinizi çevirdiğiniz ilk an nefessiz kalabilirsiniz. Eğer şansınız varsa da odanın bir köşesine oturup saatlerce gözlerinizi tavana dikip tanrının elini izleme şansını yakalayabilirsiniz.

The Mona Lisa, Leonardo da Vinci

6. The Mona Lisa, Leonardo da Vinci

The Louvre, Paris

Tüm zamanların en meşhur eseri Mona Lisa olabilir. Ancak bunun kötü tarafı onu görmeye gelen pek çok turist nedeniyle uzun süre sıra beklemek. Ancak bu durum sizi kesinlikle Mona Lisa’yı görmekten alıkoymamalı. Eseri gördükten sonra yapmanız gereken şey birkaç adım geri gelip yüzlerce turistin bu esere olan ilgisini dışarıdan izlemek olacak, kesinlikle görülmeye değer bir sahne.

The Last Supper, Leonardo da Vinci

7. The Last Supper, Leonardo da Vinci

Santa Maria delle Grazie, Milano

Da Vinci’nin bir başka meşhur eserlerinden olan The Last Supper (Son Akşam Yemeği) Milano’ya gidilince mutlaka görülmesi gereken eserlerden biri. Bu devasa mural eser Santa Maria delle Grazie Manastırı’nda, yemek salonun bir duvarını kaplıyor. İsa’nın 12 havarisinden birinin ona ihanet ettiğini açıklamasını yaptığı anı tasvir eden eser kesinlikle görülmeye değer.

Avrupa kıtasını tek seferde gezmenin en keyifli yolu olan Avrupa Rüyası ile, ünlü ressamların çalışmalarını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.