Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa Turunda Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler

Hayalleri gerçeğe dönüştüren Avrupa Rüyası’nın, şahsına münhasır Avrupa turu rotalarıyla dört bir yanını gezebileceğiniz kıtada, mutlaka tadına bakmanız gerekenler listesi hayli uzun. Balkanlar’dan, Orta Avrupa’ya, İskandinavya’dan Britanya’ya dek ayak basılmayan ülke bırakmayacağınız kıtanın her şehri ve bölgesinin özgün lezzetlerini denemek apayrı bir gastronomi seyahati olacak. Fakat kafanız karışmasın, Otobüsle Avrupa turunda tadına bakmanız gereken lezzetler, her ülkenin ve şehrin kendine has özellikleriyle bu yazıda!

Avrupa Turunda Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler

1. Paris’te Macaron

UNESCO’nun kültür mirası listesine aldığı uluslararası bir mutfak olan Fransız mutfağı, peynir ve şarap çeşitleri, et pişirme teknikleri, özel sosları ve baget ekmeklerinin yanı sıra sütlü tatlılarıyla da oldukça ayrı bir yere sahip. Creme caramel, çikolatalı sufle, mus, ekler, macaron ve profiterol gibi dünyaca meşhur tatlıları, vazgeçilmez kahvaltılığı kruvasanı ve çikolata dolgulu Pain au Chocolat pastaları ile Fransa’da bir fincan kahve içmeden dönmeyin. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Paris’te ise mutlaka macaron tadın. Enfes Fransız şaraplarından bir kadeh yudumlamayı da unutmayın!

2. Roma’da Pizza

​Bir gastronomi cenneti olan İtalyan mutfağı, ülke sınırlarını aşan eşsiz lezzetleriyle pizzadan, makarnaya, gelatodan parmesan peynirine, mozzarelladan tiramisu, panna cotta, castelli romani ve frascatiye dek damakları şenlendiren enfes tatlara sahip. Fakat Roma’da yemeniz gereken İtalyan lezzeti hepsinden önce mutlaka pizza olmalı. Zira, Roma’da yiyeceğiniz pizzadan sonra, “benim pizza diye yediklerim neydi?” diye düşüneceksiniz. Günümüzde ise pizza evleri olarak adlandırılan “pizzeria”lar, Roma’da ve İtalya’nın tüm şehirlerinde en çok rastlanan restoranlardan. Üzerine de bir gelato almayı unutmayın!

3. Viyana’da Schnitzel

Kökeni Macar, Alman, Balkan ve İtalyan mutfaklarına dayanan Avusturya mutfağında Osmanlı mutfağının etkilerini görmek de mümkün. Avusturya mutfağının en bilinen yemeği olan schnitzel (Şinitzel), tavuk eti veya dana etinin galeta ununa batırılarak kızartılmasıyla yapılıyor. Pek çok çeşidi olan schnitzelin dana etli olanına Wiener Schnitzel, tavuk etli olanına Backhendl Schnitzel deniyor, ancak domuz eti ile yapılanı da var. Avusturya mutfağının bir diğer efsanevi lezzeti ise çikolata kaplı ve Viyana tatlısı sacher-torte. Zarafeti ile büyüleyen şirin kafelerin birinde sacher-torte yemeyi de unutmayın!

4. Budapeşte’de Goulash

Paprika cenneti Macar mutfağı, bizim damak tadımıza da oldukça yakın lezzetler içeren, 150 yıllık Osmanlı geçmişiyle, Alman ve Rus kültürlerinin de izlerini taşıyan samimi bir mutfak. Bizim için bir çeşit çorba da denebilecek, ülkenin ulusal lezzeti olan goulash (Gulaş) ise, zaman zaman yahni gibi hazırlanarak ana yemek olarak da servis ediliyor. Ünü Macar sınırlarını aşan, Balkan ülkelerine ve Viyana’ya dek uzanan gulaş, kırmızı et, kırmızı soğan, kırmızıbiber, patates, havuç ve çeşitli baharatlarla hazırlanıyor ve sıcak olarak sunuluyor. Balkan Rüyası ve Orta Avrupa turu ile ziyaret edeceğiniz Budapeşte’ye kadar gitmişken, Váci Utca’da, üzeri ise karamel dilimleriyle kaplı beş katlı ve her katın arasında çikolata kreması bulunan Dobostorta (Dobos keki) yemeyi unutmayın!

5. Amsterdam’da Haring

Hollanda mutfağı demek enfes peynirlerinin yanı sıra, kesinlikle balık ve deniz ürünleri demek. Hollanda’nın kuzey kıyılarında bol bulunan heilbot balığı, kabeljauw (Morina balığı) ve schelvis balık çeşitlerinin ızgara, tütsü, fileto, ıspanaklı, domates soslu, sebzeli, tatlı-ekşi soslu gibi pek çok farklı tarif ile servis edildiğini görebilirsiniz. Kuzey Denizi’nde en bol bulunan ringa balığı ise, Hollanda’nın ve Amsterdam’ın en meşhur yemeği. Kuzeye özgü Ringa balığı Hollanda’da en çok tüketilen balıklar arasında. Hollandaca Haring (Hollandse Nieuwe) olarak bilenen çiğ ringa balığı, ekmek arasında veya yanında kornişon turşu ve taze soğanla servis ediliyor. Elbette yanına da bir Hollanda güzelliği olan dünyaca ünlü Heineken birasından açmayı unutmayın!

6. Londra’da Full English Breakfast

İtalya, Çin, Fransa ve Türkiye mutfaklarından etkilenen İngiliz mutfağında, bizim bildiğimiz İngiliz Kahvaltısı aslında, İngiltere, İskoçya ve İrlanda’nın geleneksel kahvaltı kültürünün ortak adı. Hafta sonları ve tatillerde servis edilen bu kahvaltı, portakal suyu, tahıl gevrekleri, haşlanmış ya da taze meyvelerle başlasa da tam kahvaltının kalbi, çeşitli sosisler, ızgara domates, mantar, çay, kızarmış ekmek ve marmelat eşliğinde pastırma ve yumurtadan oluşuyor. Bu malzemelere İngiltere’de, İskoçya’da, İrlanda’da ve Galler’de çok farklı lezzetler eklense de mutfağın vazgeçilmezi olarak sütlü çay değişmiyor. Britanya Rüyası turu ile Londra’ya gitmişken, geleneksel bir İngiliz yemeği olan “Fish and Chips”i de denemeyi unutmayın!

7. Berlin’de Bratwurst

Yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gelişimini sürdüren Alman mutfağı, genel olarak et, ekmek, balık, sebze, turta ve bira temelli lezzetlerden oluşuyor. Thüringia, Saksonya ve Saksonya-Anhalt olmak üzere üç grupta toplanan yöresel Alman mutfağında en yaygın olan meşhur Alman sosisi bratwurst, dana veya domuz etinden yapılan beyaz bir sosis çeşidi. Fümelenmiş olarak da tüketebileceğiniz bratwurst’u hemen her Alman kentinin meydanlarındaki büfelerde fast-food olark tüketebilirsiniz. Almanya’da, brötchen olarak bilinen ekmeklerin arasında hardalla sunulan bratwurst gibi 1500 farklı tipte sosis yapılıyor. Elbette Berlin’e gitmişken ismi Almanya ile özdeşleşen farklı biralardan denemeyi unutmayın!

8. Oslo’da Røkt Laks

Norveç, denizlerle çevrili bir ülke olduğundan deniz ürünleri ve balığın olmaması düşünülemez. Diğer yandan koyun veya dana etinden yapılan yemeklerle Norveç’e özgü peynir çeşitleri de oldukça önemli yer tutuyor. Geleneksel bir Norveç lezzeti olan røkt laks (Somon füme) ise ülkenin önemli bir ihracat ürünü olan somonun, uluslararası ünlenmiş yemeği. İskandinav Rüyası ve Kuzey Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Oslo’dan Bergen’e geçtiğinizde ise ülkenin ünlü tatlılarından enfes kremalı Bergen Rumballs’ı denemeyi unutmayın!

9. Helsinki’de Poro

İsveç ve Rus mutfaklarından etkilenen Fin mutfağının temelini sosis, Baltık denizine özgü balık çeşitleri, ren geyiği eti, domuz eti, çilek ve türevi çalı meyveleri, lahana, patates, havuç, mantar, kırmızı pancar turşusu, haşlanmış makarna ve pirinç oluşturuyor. Ayrıca hemen hemen tüm yemeklerin yanında ekşi maya ile yapılan ekmekler ve kahve de Fin mutfağının vazgeçilmezlerinden. Helsinki’de mutlaka tatmanız gereken lezzet ise, sotelenmiş ren geyiği eti olan poro. Kuşkusuz Finlerin ustası olduğu ren geyiğinden yapılan yemekler ve ren geyiği eti, halkın milli yemeği sayılıyor. Ayrıca ev yapımı sütün mayalanması ile yapılan yoğurt “viili”yi de denemeyi unutmayın!

10. Tallinn’de Ayı Eti

Estonya mutfağının ana malzemelerini et, patates, balık, geyik, tavşan ve ayı eti gibi av hayvanları oluşturuyor. Ancak çavdar ekmeği Estonya’nın tipik yemekleri arasında. Tütsülenmiş salamura alabalık ve dondurularak marine edilmiş yılan balığı Baltık Denizi’ne kıyısı olması sebebiyle Estonya’nın vazgeçilmez lezzetlerinden. Ülkenin en ünlü içeceği tarçınlı birayı da denemeyi unutmayın!

Avrupa Rüyası’nın birbirinden eşsiz rüya rotalarıyla, Avrupa’da lezzet turu yapmak için neyi bekliyorsunuz?

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.