Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa’nın En Küçük 7 Ülkesi

Avrupa’nın en küçük ülkeleri hangileri merak edenler kimler? Avrupa Kıtası, dünyanın en önemli ve en gelişmiş ülkelerine sahip olması nedeniyle önemli bir coğrafyadır. Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan bu kıta, dünyanın en küçük ikinci kıtası olarak bilinir. 50’si bağımsız olmak üzere, 8’i bağımlı ve 6’sı tanınmamış toplam 64 ülkeyi bünyesinden barındırmaktadır. Bu Avrupa ülkelerinin bazıları ise diğerleri ile kıyaslandıklarında oldukça küçüktür. 

Avrupa’nın En Küçük Ülkeleri

Avrupa’da yer alan birkaç ülke, sadece yarım günlük bir gezi ile tamamına adım atılacak kadar küçük yüzölçümüne sahiptir. İşte kısa süreli seyahatler ile deneyimleyebileceğiniz Avrupa’nın en küçük ülkeleri ve bazı özellikleri…

 vatikan-gezi-rehberi

Vatikan

Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan küçük bir şehir devletidir. Aynı zamanda Roma Katolik Kilisesi’nin manevi merkezi ve Papa’nın evi olarak hizmet sunan bu küçük Avrupa ülkesi, geneli yerli olmayan 1000 kişilik nüfusa sahiptir. İtalya ile 1929 senesinde yapılan anlaşma sonucu ortaya çıkan ülkenin devlet başkanı ise Papa’dır.

san-marino-gezi-rehberi

San Marino

Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında yer alan San Marino, Cumhuriyet ile yönetilmektedir. Güney Avrupa’da konumlanan bu minik ülke, tamamıyla İtalya ile çevrili durumdadır. Aynı zamanda dünyanın en eski cumhuriyeti unvanına sahip San Marino, oldukça engebeli bir topografyaya sahiptir.

monako-gezi-rehberi

Monako

Vatikan’dan sonra dünyanın en küçük ikinci bağımsız devleti olan Monako, nüfus yoğunluğu bakımından ise dünya sıralamasında en başta yer alır. Sınırları bir başka Avrupa ülkesi olan Fransa ile çevrili olan ülke, tam bir festival ve spor merkezidir.

liechtenstein-gezi-rehberi

Lihtenştayn

Lihtenştayn, Avusturya ve İsviçre arasında yer alır. Bir yarısı Ren Vadisi, diğer yarısı ise Alp bölgesinden meydana gelen ülke, anayasal monarşi ile yönetilir. Parlamentosu ise yalnızca 25 milletvekilinden oluşmaktadır.

andorra-gezi-rehberi

Andorra

Pirenelerin eteklerinde yer alan Andorra Prensliği, İspanya ve Fransa toprakları arasında yer alır. Denize kıyısı bulunmayan Andorra’da refah seviyesi ise oldukça yüksektir.

luxemburg-gezi-rehberi

Lüksemburg

Avrupa’nın en küçük ülkeleri denilince akla gelen bir diğer ülke ise Lüksemburg’dur. Avrupa Birliği’nin kurucularından olan ülke, aynı zamanda Avrupa’nın önemli yönetim merkezleri arasında yer alır.

malta-gezi-rehberi

Malta

Güney Avrupa’da yer alan bir ada devleti olan Malta, 200 yıla yakın bir süre İngiltere sömürgesinde kalmış olması nedeniyle ülkenin hemen her yerinde İngiliz kültürünü hissetmek mümkündür.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.