Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa’nın Mavi Bayraklı Plajlar Listesi

Mavi Bayraklı Plajlar olabilmek için bir plajın sadece tertemiz denize sahip olması yetmiyor. Temizliğin yanı sıra, tamamlanması gereken 32 kriter daha var. Bunlar çevre yönetimi, organizasyon, eğitim, ziyaretçi güvenliği, hizmet ve doğanın korunması gibi başlıklar. Öte yandan bir yer Mavi Bayrak unvanı alsa bile bunu yalnızca bir yıl boyunca elinde tutabiliyor ve sene sonunda aynı testlerden tekrar geçiyor. Dolayısıyla alınması ve elde tutulması bir hayli güç olan “Mavi Bayraklı Plaj” unvanı, dünyadaki 49 ülkenin 4154 plajının sahip olduğu bir ayrıcalık. Mavi Bayraklı Plaj unvanına sahip ülkelerin başını İspanya, Fransa ve Türkiye çekiyor. Peki sizin bir sonraki durağınız neresi olacak? İşte Avrupa’nın En İyi Mavi Bayraklı Plajlar listesi!

Maspalom, İspanya

Maspalom, İspanya

Avrupa’da en fazla mavi bayrağa sahip ülke 577 mavi bayraklı plajı ile İspanya. Dünyadaki her 6 mavi bayraktan biri İspanya’da.  12 km uzunluğundaki Maspalom ise aralarında en müthiş olanı. Bir diğer nefes kesen mavi bayraklı plaj ise kimilerine göre ülkedeki en güzel plaj olan Mallorca’daki Es Trench. Yaz aylarında inanılmaz kalabalık olsa da rahatsız edici olmaktan öte çok keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Plage de Gatseau, Fransa

Çam ağaçları ile çevrelenmiş olan Plage de Gatseau çok romantik ve bir o kadar da vahşi bir doğaya sahip. Plage de Gatseau, klasik seyahatin dışında turistik yerlerden uzak durmayı seven ve az gidilen yerleri görmek isteyenler için de muhteşem bir yer. Ayrıca Nice’de bulunan Beau Rivage de yine görülmeye değer plajlardan biri.

Achmelvich Körfezi, İskoçya

Achmelvich Körfezi, İskoçya

İskoçya’nın Achmelvich Körfezi, bu ülkede görülebilecek en muhteşem plaja, turkuaz renkli sulara ve olağanüstü bir doğaya sahip. İskoçya söz konusu olduğunda böyle bir plaja sahip olabileceği kimsenin aklına gelmese de Achmelvich Körfezi, her yıl yüzbinlerce kişiyi kendine çekmeyi başarıyor!

Botany Körfezi, İngiltere

12,000 km uzunluğundaki kıyı şeridi ile İngiltere, Avrupa’nın en iyi plajlarına da sahip. Kent kıyısındaki Botany Körfezi bunlar arasında öne çıkıyor. Eşsiz kaya oluşumları, bembeyaz kumları ve nefes kesen manzarası ile Botany Körfezi, Avrupa’nın En İyi Mavi Bayraklı Plajlarından biri.

Polignano a Mare, İtalya

Polignano a Mare, İtalya

İtalya’nın sahillerinden 148 tanesi Mavi Bayrak unvanına sahip. Ama aralarında en görülesi olan kesinlikle güneyde, Adriyatik Denizi’nde bulunan Polignano a Mare. İtalya’nın güneyinde yer alan Bari, Apulia kentindeki şirin bir kasaba ve onun güzel plajı Polignano a Mare, mağaralarla çevrili sarp bir vadinin ucunda şahane bir konuma sahip.

La Scala dei Turchi, Sicilya

Agrigento yakınlarındaki La Scala dei Turchi, kireçtaşı sahil şeridi, yeşil-mavi denize inen ve doğal bir merdiven şeklini alan yumuşak travertenleriyle muazzam! Doğanın muhteşem mimari başyapıtlarından biri olan La Scala dei Turchi’de sahile doğru inen yollar dar olduğundan, biraz tehlikeli olabilir.

Plaka, Yunanistan

Plaka, Yunanistan

2015’te 395 plaj ve 9 marinanın Mavi Bayrak ile ödüllendirildiği Yunanistan, günümüzde de çoğu bölgesiyle bu özelliğini korumaya devam ediyor. Kiklad Adalarının en büyüğü olan Naxos, her türden muhteşem plajlara sahip. Rüzgâr sörfçüleri için vahşi koylar, yeni yürümeye başlayan çocuklar için kum tepeleri, gençler için su sporları, çıplaklar için sessiz koylar. İki kilometre uzunluğundaki bir beyaz kumlu Plaka’da bunların hepsinden bir parça var!

Sveti Jakob, Hırvatistan

102 plaj ve 9 marinanın Mavi Bayrak ile ödüllendirildiği Hırvatistan’da, Dubrovnik ülkenin en popüler deniz, güneş, kum merkezi. Temmuz ve Ağustos aylarında güneydeki küçük plaj Sveti Jakob, 160 kayalık basamaktan inilerek ulaşılabilen, çam ağaçları ile gölgeli, eski şehir duvarlarının muhteşem manzaralarına sahip bir yer. Sahil restoranında enfes salata ve balığın da servis edildiği Sveti Jakob, eski şehir merkezine 30 dakikalık yürüme mesafesinde.

Blue Lagoon, Galler

Bonus: Blue Lagoon, Galler

Galler Pembrokeshire’da yer alan Mavi Lagün (Blue Lagoon) de mavi bayraklı bir plaja sahip. Buraya benzeyen ve tüm ülkede görebileceğiniz birçok yer olsa da Mavi Lagün tek kelimeyle en güzeli!

Bu yaz Avrupa Rüyası ile birbirinden güzel yurtdışı turları Avrupa’da deniz, güneş ve kum tatili yapmayı düşünüyorsanız, Avrupa’nın En İyi Mavi Bayraklı Plajları listesini not etmeyi unutmayın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.