Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa’nın Sokak Ressamlarıyla Ünlü Şehirleri

Avrupa’nın birçok şehrinde sokak sanatçılarını görmek mümkün. Ressamlar, dansçılar, müzisyenler, akrobatlar, performans sanatçıları… kimi sanat için, kimi de para için Avrupa sokaklarında sanatlarını icra ediyor. Avrupa’da herhangi bir şehirde gezerken bu sanatçılarından birine denk gelmeniz mümkün. Bunlardan birine denk gelirseniz eğer durup izlemenizi tavsiye ederiz. Sizlere güzel bir deneyim kazandıracaktır.

90’larda TRT’de yayınlanan, hafta sonları hepizi ekrana kitleyen “Bob Ross” gibi kısa sürede olağanüstü resim yapan ressamları da Avrupa sokaklarında görmek mümkün. Her Avrupa şehrinde olsa da bazı şehirler bu konuda biraz daha önde.

1. Fransa-Paris

Sokak ressamlarıyla Paris’in çok farklı noktalarda karşılaşabilirsiniz. Ama yoğunlukta oldukları yerler, Ressamlar Meydanı veya Ressamlar Tepesi olarak bilinen “Montmarte Tepesi”dir. Küçük bir meydan olmasına rağmen kalabalıktır da. Meydanda her yerde ressamlar ve önlerinde şövalyeleri bulunur. Siz de isterseniz resminizi veya karikatürünüzü yaptırabilirsiniz.

2. İtalya-Roma

Roma’daki Novana Meydanı sokak sanatçılarının merkezi konumundadır. Tabii her meydanda olduğu gibi burada da birçok ressam mevcut. Aslında ortaçağda bu meydanda mızrak dövüşleri yapılıyormuş ancak günümüzde şiddet yerini sanata bırakmış durumda. Buradaki ressamlara birkaç Avroya resminizi veya karikatürünüzü yaptırabilir ya da yapılmış olanlardan satın alabilirsiniz. Sadece yapılırken izlemeyi tercih edenlerdenseniz çevrede bulunan cafelerden birine oturarak ressamları izleyebilirsiniz.

3. Çekya-Prag

Prag’da Karlov Köprüsü’nün olduğu bölge günümüzde adeta bir sanat merkezi. Tarihi köprünün etrafı sokak ressamları ve hediyelik eşya satıcılarıyla çevrilidir. Buraya giderek ressamlara kendi resimlerinizi çizdirebilir ya da Gotik ve Barok mimarisinin hâkim olduğu açık hava müzesini andıran şehrin resmini yapmasını izleyebilirsiniz.

4. İspanya-Madrid

İspanya’nın başkenti Madrid’de eskiden İspanya Kralının özel parkı olan El Retiro Parkı’nı günümüzde sokak ressamları, müzisyenleri ve akrobatları mesken edinmiş durumdadır. Buraya giderek hem temiz bir hava alıp hem de sokak sanatçıları ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Avrupa Rüyası‘nın otobüsle Avrupa turu ile çıktığınız yolculukta rüya şehirlerdeki sokak sanatçılarını yakından göreceksiniz! Bakarsınız Floransa’da herhangi bir sokakta bir sokak sanatçısının müziğine, Paris’te Ressamlar Tepesi’nde ressama resminizi yaptırırsınız!

 

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.