Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Bari’de Görülmesi Gereken 10 Adres

İtalya’nın güneyinde Adriyatik Denizi kıyısında yer alan bir liman kenti olan Bari, Puglia bölgesinin de merkezi. Güney İtalya’nın yarımadasındaki Napoli’den sonra ikinci büyük kenti olan Bari, komşu ülkeler için feribot seferleri yapan İtalya’nın çıkış kapılarından biri olarak ünlü. Orta Çağ planını koruyan pek çok tarihi yapı ve alanı barındıran Bari’nin Tarihi Kent Merkezi, Roma öncesinde ve Roma döneminden bu yana kentin kalbini oluşturuyor. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Bari’de görülmesi gereken pek çok adres var.

1. San Nicola

Aziz Nikola’nın kalıntılarını barındırmak için inşa edilen San Nicola Bazilikası, ilk bakışta sade görünse de yakınlaştığınızda taş hayvanların girişleri koruduğu gözeneklerin etrafındaki oyuk detaylar ortaya çıkıyor. Yapımına 1087’de başlanan ve Apulia’daki Romanesk mimarisinin en iyi örneklerinden olan yapıdan çalınan azizin kalıntıları, günümüzde Myra’daki orijinal türbelerinden Bari’ye geldi.

2. San Sabino

San Nicola’dan daha az ilgi görüyor olsa da çok ilginç bir kilise olan San Sabino 1156’da yıkılan Bizans kilisesinin yerine inşa edilen bir yapı. İçi çoğunlukla Apulian Romanesk tarzında tasarlanarak Barok görüntüsünden çıkarılan yapıda pek çok azizin kutsal emanetleri yer alıyor. Kazılar esnasında bulunan Roma döneminin Orta Çağını yansıtan kalıntılara da göz atmak isteyebilirsiniz. Tüm eşyaların üzerinde İngilizce olarak açıklamaları bulunuyor.

3. Bari Vecchia

Tarihi Kent Merkezi olan Bari Vecchia’nın dar sokakları bir labirent gibi içinde kaybolacağınız ancak bundan hayli keyif alacağınız bir bölge. Görsel bir şölen olan geleneksel evler, düzinelerce kilise ve daha nice gizli saklı güzellik bu küçük labirentler arasında bulunmayı bekliyor. Ancak merak etmeyin, çok büyük bir yer olmadığı için kısa sürede ana meydanda kendinizi bulacaksınız.

4. Castello

1233’de Frederick II tarafından tekrar yaptırılan ve orijinalinde bir Bizans-Romanesk binası olan Castello şehir merkezinin batı yakasında bulunuyor. Bona Sforza 16. yüzyılda burayı bir saraya çevirerek karargahları da yapıya ekledi. Norman tarzındaki iki kulenin halen yerinde bulunduğu Castello, günümüzde sergilerin düzenlendiği bir yer haline geldi.

5. Lungomare Nazario Sauro

Yürüyüş için harika bir kıyı şeridi olan Lungomare Nazario Sauro, şehrin doğu yakasında bulunuyor. Şu anda modern sanat galerisine dönüştürülmüş küçük bir kale olan Mole San Antonio’ya kadar devam eden yapıya sabahları gelip balıkçıların yakaladıkları balıkları yüklemelerini ve limandan direkt satış yaptıklarını görebilirsiniz.

6. Borgo Murattiano

Borgo Murattiano şehrin iş ve alışveriş merkezi olarak Corso Vittorio Emanuele II ile Bari’nin tarihi bölgesinden ayrılıyor. Sokakları şehrin eski bölgesine göre çok daha modern olan bölgenin dört bir yanında yeni yapıları görebiliyorsunuz. Görülmesi gereken yerler arasında Margherita Tiyatrosu, Rococo tarzına sahip Prefecture Palace ve gotik tarzdaki Fizzarotti Palace öne çıkıyor. Alışveriş için ise Via Sparano Caddesi’ni tercih edebilirsiniz.

7. Piazza Mercantile

Borgo Vecchio’nun hemen köşesinde yer alan müthiş Piazza Mercantile, kıyıda köşede saklanmış sayısız kafe ve restoranları ile en popüler buluşma yerlerinden biri. Orta Çağlarda ufak tefek suçlardan ötürü insanlar meydanın köşesinde görebileceğiniz Colonna della Giustizia’ya bağlanıp halkın önünde aşağılanıyordu. Piazza Mercantile’nin Piazza del Ferrarese’ye bağlandığı köşede, şehrin en eski yapılarından Valisa Kilisesi’ni görebilirsiniz.

8. Pinacoteca Provinciale

Lungomare Nazario Sauro üzerinde yer alan Palazzo della Provincia’da görebileceğiniz Pinacoteca Provinciale, 11 ila 19 yüzyıllar arasındaki eserlerin sergilendiği, harika ışıklandırmaya sahip bir sanat galerisi. Çoğunlukla 19. Yüzyıl sanatçılarının eserlerinin yer aldığı galeride özellikle Macchiaioli’nin eserleri göze çarpıyor. Çalışmalarını görebileceğiniz diğer sanatçılar arasında Paolo Veronese, Tintoretto ve Giovanni Bellini gibi isimler de yer alıyor.

9. Altamura

Bari’nin güneyindeki Murge Platosu’nda yer alan ve çok şirin bir kasaba olan Altamura, halen eski tarihi duvarlarını koruyor. Kasabanın en görülmeye değer yeri 1231’de II. Frederick tarafından yaptırılan ve tam bir sanat eseri olan katedral. Özellikle cephesinde görebileceğiniz işçiliğin titizliği tüm İtalya’nın en güzel çalışmalardan biri. Kasabanın en popüler yeri burası olsa da Altamura’nın kendisi de taş kemerleri ve tarih kokan sokakları ile fazlasıyla görülmeye değer çok hoş bir yer.

10. Egnazia

Bari’nin güneydoğusunda yer alan ve MÖ. 13.yüzyılda, Bronz çağında yerleşim olduğu bilinen Antik Egnazia Kenti, Adriyatik kıyısındaki birçok şehir gibi doğudan gelen saldırılara karşı savunmasızdı. Ancak MÖ 3.yüzyılda Roma’ya bağlanınca bu kaderinden kurtularak yükselişe geçti. Şehrin arkeolojik buluntuları ekonomiye can getirmesiyle birlikte bölgenin en önemli yerlerinden biri haline geldi. Tüm buluntuların İngilizce açıklamasını bulabilirsiniz.

Canlı bir endüstriye sahip, çoğunlukla Yunanistan veya diğer doğu Adriyatik liman ülkelerine gitmek isteyenlerin yolunun düştüğü Bari turistler için oldukça hoş bir atmosfer sunuyor. Çalkantılı bir geçmişe sahip olan Bari günümüzde tarihi ve modern olarak iki bölgeye ayrılıyor. Bir taraf dar sokaklar, muhteşem tarihi meydan ve bu merakı gidermeye çalışan turistler ile kaynarken diğer taraf son derece modern cadde ve yapılarıyla Corso Vittorio Emanuele II yeniyi eskisinden çok keskin bir şekilde ayırıyor.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.