Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Bir Günde Dresden’de Yapabileceğiniz 10 Şey

Çekya sınırının yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde, Avrupa‘nın en büyük Barok şehirlerinden biri olan Dresden, Elbe Nehri kıyısında yer alan Alman kenti. Elbe kenarındaki saray ve kiliselerine dikkatlerini çeken, büyük sanat ve antika koleksiyonlarıyla şehri terk eden Sakson hükümdarlarının yaşadığı yer olan Dresden, tarihi eser zenginliğini dünya çapındaki müzeleri ile sergiliyor. II. Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen yıkılan kent, Sovyet rejimi altında 45 yıl ihmal edildi. Günümüzde ise, zengin müzeleri, sarayları ve gezilecek pek çok yeri ile yapılacak çok şeyin yer aldığı kenti

avrupa rüyası dresden frauekirche

Dresden’i Avrupa Rüyası EKO ile keşfedin!

Görkemli Frauenkirche’ü görün

Almanya’da gerçekleşen en önemli yeniden yapılanma projelerinden biri olan Frauenkirche, Avrupa’nın en güzel kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor. Geniş iç mekânı ve altın Barok süslemeleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yapı olan kilisede, şehrin muhteşem manzaraları için asansörle yukarı çıkabilir, muazzam fotoğraflar çekebilirsiniz. Diğer yandan burada düzenlenen 100’den fazla konserden birini dinleyebilirsiniz.

avrupa rüyası dresden royal palace

Dresden Royal Palace and Museums’u ziyaret edin

Avrupa’nın en zengin ve muhtemelen en eski halk müzelerinden biri olan Dresden Royal Palace (Dresden Kraliyet Sarayı) içerisindeki Dresden Eyaleti Sanat Koleksiyonu, hazinelerini mutlaka görün. Priceless, zengin mahkeme kıyafetleri, karmaşık iğne işleri, Augustus’un kişisel bahçe araçları gibi pek çok değerli objenin yer aldığı müzede detaylı etiketleme ve arkaplan bilgileri de İngilizce olarak belirtilmiş. Yeşil Vault’un göz kamaştırıcı koleksiyonunun yanı sıra, 1614 yılında kurulan Türk Odası, dünyanın en büyük Osmanlı İmparatorluğu koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

avrupa rüyası dresden zwinger

Zwinger’de Alman Barok mimarisine hayran kalın

Elbe’nin yanında, şehrin merkezinde bulunan 18. yüzyıldan kalma muhteşem bir saray olan Zwinger, Almanya’daki Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri. Güney tarafında ise 32 No’lu görkemli Long Gallery bulunuyor. Doğu ve batıda birbirine komşu dört simetrik Wallpavillon ve Nymphenbad’ın (Perilerin Hamamı) yanı sıra, zarif çeşmeleri ve mitolojik figürleri ile göz kamaştırıcı. Etkileyici mimarisinin yanı sıra Zwinger, Dresden Eyalet Sanat Koleksiyonları daha fazla ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında Dresden Porselen Koleksiyonu, Kraliyet Matematik ve Fizik Enstrümanları Dairesi’ndeki bilimsel aletler ve Eski Ustalar Resim Galerisi yer alıyor.

avrupa rüyası dresden Brühl's Terrace

Avrupa’nın Balkonu Brühl’s Terrace’ı dolaşın

Dresden’e gelip de Brühl’s Terrace ya da namı diğer Avrupa’nın Balkonu boyunca gezinti yapmadan olmaz. Schlossplatz’den yaklaşan eski şehir surlarının bulunduğu bu alan 1738’de özel bir bahçe olarak faaliyete geçti. 1814 yılında da halka açıldı. Merdiven üzerindeki heykel grupları ve Yunus Çeşmesi orijinal bahçenin kalan parçalarını oluşturuyor.

avrupa rüyası dresden pillnitz

Pillnitz Palace and Gardens’ın çift Barok saraylarında geçmişe dönün

1720’lerde Augustus’un Elbe’nin yanında inşa ettirdiği bir çift Barok yaz sarayı olan Pillnitz Palace’ın o günlerden bu yana popüler olan bahçeye bakıyor. Bahçeler 77 dönümlük bir büyüklüğe ulaşana dek, çağın zevklerini ve stillerini yansıtan her yenilik ile büyüdü ve genişledi. Saraylar hem Çin esintili süslemeleri hem de bulundukları müzeler için gezmeye değer. Dekoratif Sanatlar Müzesi ve El Sanatları Müzesi, Devlet Sanat Koleksiyonları’ndan mobilyalar, müzik aletleri, porselenler ve kıyafetleri içeriyor.

avrupa rüyası dresden Albertinum

Albertinum’un sanat koleksiyonundan etkilenin

Brühl’s Terrace’ta bulunan Rönesans Revival Albertinum, barındırdığı dünya standartlarındaki sanat koleksiyonuyla oldukça etkileyici. Müze etkileyici Yeni Ustalar Galerisi, Romantik ve Realist dönemlerin zengin eserlerinin yanı sıra 19. yüzyıl Fransız, Polonyalı, Romen, Macar ve Belçika resimlerini barındırıyor. Aynı zamanda Alman İzlenimcileri ve Dışavurumcuları ile tanınan müzede, sanatçılar ve stiller Degas ve Goya’dan Max Liebermann’a kadar uzanıyor. Diğer ilgi çekici yerler ise Mısır ve Batı Asya’nın yanı sıra Yunan, Roma ve Etrüsk çalışmaları da dahil olmak üzere Heykel Koleksiyonu.

Almanya’nın en iyi meydanlarından Theaterplatz’ın batı tarafında, İtalyan Yüksek Rönesansı tarzında inşa edilmiş şehrin opera binası olan muhteşem Semperoper’ı görebilirsiniz. Muazzam dekore edilmiş iç mekânı görmek için, bir konser, bale veya opera sunumu izleyebilirsiniz. Avrupa Rüyası EKO ile ziyaret edebileceğiniz Dresden’de Brühl’s Terrace boyunca yürüyüş yaparak bahçelerdeki güllerin kokusunu alın. Dresden, sadece birçok turistik mekânın tadını çıkarmak için zarif ve güzel bir şehir.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.