Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Bosna Hersek Gezi Rehberi

BBoşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapan Bosna Hersek Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ile çevrili bir Balkan ülkesi. Adriyatik Denizi’ne Neum şehrindeki yalnızca 20 km’lik kıyısı bulunan ülkenin başkenti ve en büyük şehri Saraybosna. Yüksek dağlarla çevrili bir ülke olan Bosna Hersek kış turizminde oldukça popüler. Bosna Hersek, tarihi ve kültürel mirası, zengin medeniyet izleri, lezzetli mutfağı, kış sporları, eklektik ve eşsiz müziği, mimarisi ve festivalleriyle Güneydoğu Avrupa‘nın en önemli ülkelerinden biri.

bosna hersek saraybosna

Bosna Hersek – Saraybosna

Önemli Şehirler

Bosna Hersek’in eşsiz doğu oryantalizmine sahip kozmopolit bir Avrupa başkenti Saraybosna, ülkenin en büyük yerleşimi. Şehir merkezindeki 17 metrelik şelalesi ve birçok tarihi bölgeye sahip dağlık merkez Jajce, Bosna’da eski kraliyet şehri. Zengin bir gece hayatına sahip ülkenin ikinci büyük şehri Banja Luka, etkileyici bir doğa ile çevrili Bihać ve Bosnalı Katolikliğin kalbi Fojnica ülkenin en önemli şehirleri. Bunların yanı sıra, Neretva Nehri üzerinde güzeller güzeli orta çağ köprüsü ile bilinen Mostar, kumlu plajları olan tek sahil kasabası Neum, sağlık turizmi ile ünlü Teslic, tarihi Osmanlı dokuları ile bilinen Zenica ve büyük bir sanayi bölgesi olan Tuzla da ülkenin önemli yerleşimlerini oluşturuyor.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -I

Bosna Hersek – Mostar

Gezilecek Yerler

Stari Most, Jajce Şelalesi ve Jajce Kalesi, Konjic yakınlarındaki Tito Sığınağı, Travnik’de Ivo Andrics Doğum Evi, Jajce’ye 20 km mesafede bulunuyor. Zelenkovac Ecovillage, Bjelašnica Kayak Merkezi, Igman Kayak Merkezi ve Jahorina Kayak Merkezi ülkenin başlıca gezilecek adreslerini oluşturuyor.

Ayrıca yoğun ormanlar ve tepelik çayırların bulunduğu, yürüyüş ve avcılık için tercih ediliyor. Kozara Milli Parkı, Međugorje, Una Milli Parkı ve Adriyatik kıyısına yakın pitoresk Počitelj mutlaka görülmesi gereken adresler.

avrupa rüyası saraybosna cevapi köftesi

Bosna Mutfağı – Cevapi

Bosna Hersek Mutfağı

Birçok baharatın kullanıldığı Bosna Hersek mutfağında çoğu yemek, bol su içinde pişirildiğinden oldukça hafif. Tamamen doğal sosların kullanıldığı yemeklerde tipik malzemeler arasında domates, patates, soğan, sarımsak, biber, salatalık, havuç, lahana, mantar, ıspanak, kabak, kuru fasulye, taze fasulye, erik, süt, kırmızı biber ve Pavlaka denilen krema ​​yer alıyor. Batı ve doğu kültürlerinin dengeli bir etkileşimi olan Bosna mutfağı, neredeyse 500 yıl Osmanlı idaresinde kalması dolayısıyla Türk, Yunan ve diğer eski Osmanlı ve Akdeniz mutfaklarıyla yakından ilişkili. Ancak, Avusturya yönetiminin yıllardan beri Orta Avrupa’nın da birçok etkisi var. Tipik et yemekleri öncelikle sığır eti ve kuzu içeriyor. Bazı yerel spesiyaller ćevapi, burek, dolma, sarma, pilav, gulaş, ajvar ve bir dizi doğu tatlısı.

avrupa rüyası saraybosna

Müzeler

Bosna Hersek müzeleri: The Tunnel Museum, Historical Museum of Bosnia and Herzegovina, Galerija, Crimes Against Humanity and Genocide 1992-1995, The National Museum of Bosnia and Herzegovina, Gazi Husrev Bey’s Library Museum, Gazi Husrev Bey Museum, The Jewish Museum of Bosnia and Herzegovina, Svrzo’s House ve The National Gallery of Bosnia and Herzegovina.

Ulaşım

Bosna, manzara genellikle muhteşem olduğundan araba sürmek için güzel bir ülke. Ülkenin geneli karayoluyla seyahat bakımından uygun. Ancak, bazı yollar hâlen savaştan gördüğü zarar nedeniyle sıkıntılı olabiliyor. Bosna-Hersek’in zaten 80 kilometrelik otoyollara sahip olmakla birlikte inşasının devam ettiği otoyol tamamlandığında, Hırvatistan’ın kuzey kesimini sahil ile birlikte Zagreb’den Split’e uzanan yeni otoyoluna bağlayacak ve sonunda Dubrovnik’e kadar uzanacak. Bosna içinde ve çevresinde pek çok otobüs hattı da bulunuyor. Saraybosna’dan, Hırvatistan’ın Zagreb, Split, Rijeka, Pula ve Dubrovnik kentlerine, Belgrad’a, Ljubljana’ya, Kotor’a, Makedonya, Avusturya ve Almanya’ya otobüs seferleri bulunuyor. Neum’dan, Hırvatistan ve diğer ülkelere bağlanan Adriyatik’teki diğer şehirlere feribot seferleri bulunmakla birlikte, ülkede trenler seyrek ve yavaş işliyor.

mostar-çarşı

Mostar Çarşı

Alışveriş

Ülkedeki çoğu kasaba ve şehirde yerel ve taze ürün pazarları, kıyafet, takı ve hediyelik eşyaların satıldığı yerler bulunuyor. Saraybosna kaliteli ve nispeten ucuz fiyata giysi ve ayakkabı satın almak için uygun. Saraybosna’da deri ürünler için Visoko ve merkezi Bosna bölgesidir. 7 büyük alışveriş merkezi ve birçok küçük işletmenin bulunduğu Banjaluka, Avrupa tarzı kıyafet mağazaları ve kuyumcularıyla mükemmel bir alışveriş merkezine sahip Mostar’ı alışveriş için tercih edebilirsiniz.

Festivaller

OK Fest, West Herzegowina Fest (WHF), Jazz Fest Sarajevo, Sarajevo Film Festival, Mostar Summer Fest, Demofest Mostar, Blues&Rock Festival, Color Festival, BH Beer Fest, Stolacka Tarca ve Javorwood ülkenin en önemli festivalleri arasında.

Avrupa Rüyası otobüsle Balkan turu ile ziyaret edebileceğiniz Bosna Hersek, Osmanlı izlerini takip etmek için en güzel Balkan ülkesi. Keyfini çıkarın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.