Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Bu Yaz Tatile Gitmeyi Düşünenlere 5 Alternatif Avrupa Şehri

Paris, Roma, Amsterdam, Barselona, Venedik veya Floransa gibi çok ziyaret edilen ve hayranlık uyandıran şehirleri zaten gördüyseniz, artık yeni keşifler yapmanın zamanı gelmiş demektir. Zira, Avrupa’da keşfedilecek onlarca şirin ve az bilinen şehir var. Bu yaz turist kalabalığından kaçmak istiyorsanız, pistten çıkıp az bilinen yerel güzellikleri görmek için beklemenize gerek yok. Üstelik bu şehirlerin çoğu bütçenizi zorlamayacak ve yüksek sezonda kolaylıkla otel bulabileceğiniz yerler. İşte bu yaz tatile gitmeyi düşünenlere 5 alternatif Avrupa şehri!

hırvatistan dubrovnik

1. Dubrovnik, Hırvatistan

Hırvatistan sahili boyunca uzanan Dubrovnik, Hvar ve Split kentleri, Game of Thrones’un çekildiği yerler olmaları bir yana, belki de Avrupa kıtasında görebileceğiniz en muhteşem sahil şeridini barındıran bölgeler. Doğal güzelliklere ek olarak, bu şehirler aynı zamanda Roma kalıntıları, lezzetli yerel restoranlar, üzüm bağları, yakındaki adalara ulaşım ve gerçek, keyifli bir kaçışın tadını çıkarmak için oldukça iyi seçimler!

hırvatistan zagreb

Bonus: Zagreb

Hırvatistan’ın küçük başkenti son yıllarda, bir mola durağı olmaktan kendi başına bir destinasyon olmaya terfi etti. Sava Nehri üzerindeki kırmızı çatılı büyüleyici bir metropol olan Zagreb, hareketli ve büyüleyici bir kaçamak için taş döşeli sokakları, butik atölyeleri ve müzikle dolu kafeleri bir araya getiriyor. Tarihi dokuları, Yukarı ve Aşağı Şehirleri, müzeleri ve Jarun ve Bundek Gölleriyle kesinlikle görülmeye değer.

slovenya lübyana

2. Lübyana, Slovenya

Birçok turist, Slovenya’nın başkenti Ljubljana’nın, Paris’in göz alıcı sokakları kadar etkileyici olduğunun farkında değil. Kafeleri ve ilginç art nouveau mimarisi ile dolu kent merkezi, zümrüt yeşili Ljubljanica Nehri, Eski Kenti’nin Arnavut kaldırımlı sokakları, ikonik simgesel yapısı Ljubljana Kalesi ve renkli günlük yaşamıyla Ljubljana, ülkesinin gözbebeği.

bosna hersek saraybosna

3. Saraybosna, Bosna Hersek

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna iyi bilinen bir Avrupa kaçamağı olmasa da, aslında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir Avrupa başkenti. Tarihi, misafirperverliği ve nefis mutfağıyla kendine özgü kültürel yaşamı birleştiren büyüleyici bir şehir. Dağlarla çevrili bir vadide kurulu kent merkezi, otantik Başçarşı’sı, güzel Latin Köprüsü ve modern günlük yaşamıyla harika bir destinasyon.

bosna hersek mostar

Bonus: Mostar

Bosna-Hersek’in en popüler turistik yeri Mostar, ünlü Osmanlı yapısı Stari Most’la biliniyor. Neretva Nehri üzerinde yer alan ve ülkenin beşinci en büyük şehri olan Mostar’ın Stari Most’u, Balkanlar’ın en güzel İslam mimarisi örneği kabul ediliyor. Saraybosna’dan günübirlik olarak trenle ziyaret edebilirsiniz.

karadağ kotor

4. Kotor, Karadağ

Orta çağ mimarisi ve Venedik döneminden kalma duvarlarıyla ünlü Kotor, Karadağ’ın kuzey sahilindeki şık bir mücevher gibi parlıyor. Tarihi eski şehrin kültürel cazibesi ile kıyılarının mükemmelliği birleştiğinde biraz huzur ve sessizlik arayanlar için mükemmel bir adres haline geliyor.

hırvatistan budva

Bonus: Budva

Karadağ’a geldiyseniz Kotor’un yanı sıra Budva’yı da mutlaka görmelisiniz. Adriyatik Denizi’ndeki eski bir piskoposluk merkezi olan Budva’nın kıyı bölgesi Budva rivierası olarak adlandırılan, iyi korunmuş orta çağ duvarlı şehri, kumlu plajları ve dinamik gece hayatıyla bilinen Karadağ turizminin merkezi.

Bu yaz Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile tek seferde tüm kıtayı keşfetmeniz mümkün. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS, Balkan Rüyası ve Orta Avrupa, Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası’nın yanı sıra Britanya Rüyası ile Avrupa’nın dilediğiniz kentini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.