Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Don Kişot Hikayesi ve Hollanda Yel Değirmenleri Göreceğiniz Yerler

Don Kişot (Don Quijote), Miguel de Cervantes Saavedra tarafından 1605 ve 1615’te iki bölüm halinde yayınlanan bir İspanyol romanı. İspanyol edebiyatının en etkili eserlerinden ve İspanyol Altın Çağı’nın en akıcı edebi eserlerden biri olarak kabul edilen Don Kişot, aynı zamanda modern Batı edebiyatının da en iyi kurgu romanları arasında yer alıyor.

Don Kişot Hikayesi  

Şövalye serüvenleri okumaktan aklı karışmış, yaşlı ve aristokrat bir şahsiyet olan Alonso Quijano, yani Don Kişot kitabın ana karakterini oluşturuyor. Don Kişot’un atı Rosinante ve Don Kişot’un silâhtarı Sancho Panza ile birlikte, kitabın diğer karakteri olan Dulcinea del Toboso ise Don Kişot’un sevdiği kadını canlandırıyor. Ancak Dulcinea del Toboso’nun gerçek adı Aldonza Lorenzo. Don Kişot hikayesi, La Mancha’da yaşayan 50’li yaşlarındaki eski bir toprak ağası olan Don Kişot karakterinin şövalyeleri anlatan kitaplarda yazılan her şeyin doğru olduğunu sanmasıyla başlıyor.

Don Kişot Sancho Panza ve Rosinante ile birlikte umarsızca şövalyelik günleri tasarlarken, etrafındaki insanlar onun yavaş yavaş çıldırdığını düşünüyor. Dulcinea del Toboso ise aslında, Don Kişot’un hayalinde canlandırdığı ve onunla birlikte maceralar kurduğu olmayan sevgilisi. Don Kişot, yani Senyor Kesada, halkını, vatanını çok seven bir insan olduğu için Sancho Panza’yı da yanına alarak Don Kişot oluyor. Don Kişot, mazlumları koruyan ve kötülere göz açtırmayan ancak ne yazık ki her zaman yenilmeye mahkûm bir roman karakteri. Yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot’un hikayesi İspanya’nın başkenti Madrid’e 140 kilometre mesafedeki Puerto Lapice Köyü’nde geçse de yel değirmenleriyle ünlü Hollanda’da eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz.

avrupa rüyası hollanda yel değirmenleri

Hollanda Yel Değirmenlerini Göreceğiniz Yerler 

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Hollanda’da yel değirmenlerini göreceğiniz yerler güzelliği ile aklınızı başınızdan alacak. Kendi türünde benzersiz olan yel değirmenleri, Amsterdam’a çok yakın mesafede yer alan Zaanse Schans Kasabası’nda bulunuyor. 600 yel değirmeninin bulunduğu bölgede bugün 250 yıllık yel değirmeni parkı, büyüleyici bir açık hava müzesi halini almış durumda. Dünyadaki en büyük beş yel değirmeni, Schiedam’ın merkezinde yer alıyor. Schiedam’ın 40 m yüksekliğindeki yel değirmenlerinin yanı sıra Kinderdijk’in yel değirmenleri, UNESCO’nun koruma altına aldığı tipik bir Hollanda kasabası. Fotoğraf makinenizi hazırlayın, çünkü Hollanda’da yakalayabileceğiniz olağanüstü manzaralara şahit olacaksınız! İşte Hollanda yel değirmenlerini göreceğiniz yerler listesi!

avrupa rüyası hollanda Kinderdijk

1. Kinderdijk

Dordrecht çevresindeki güzel sulak alanlarda yer alan Kinderdijk’in yel değirmenleri, 1740’larda inşa edilmiş 19 güzel yel değirmenini barındırıyor. 1997’den bu yana UNESCO Dünya Mirası olan Kinderdijk’in yel değirmenleri, Hollanda’nın en çok fotoğraflanan noktalarından biri. Yel Değirmenleri Müzesi’ni ve Wisboomgemaal Ziyaretçi Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

avrupa rüyası hollanda Zaanse Schans

2. Zaanse Schans

3. yüzyılda, Zaanse Schans’ın çevresindeki alanda ilk sanayi bölgesini yaratan 600’den fazla yel değirmeni inşa edildi. Yel değirmenleri, diğerlerinin yanı sıra, baharatları öğütmek, boya üretmek, odun kesmek ve yağ yapmak için kullanıldı. Bu yel değirmenlerinin bir kısmı bugün halen ziyaret edilebilir durumda. Zaanse Schans’ta ziyaret edebileceğiniz çeşitli müzeler de var: Museumwinkel, Bakkerijmuseum, Honig Breethuis, Zaanse Tijd Müzesi, Zaan Müzesi ve Verkade Experience bunlardan bazıları. Zaanse Schans’de ayrıca, birçok yel değirmeninden geçen bir tekne turuna da katılabilirsiniz.

avrupa rüyası hollanda schiedam

3. Schiedam

Dünyanın en yüksek değirmenlerinin büyüklüğüne hayran kalmaya hazır olun! Schiedam, dünyanın en büyük yel değirmenlerine ve Jenever Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. 18. ve 19. yüzyılda Schiedam dünyanın en büyük başkenti oldu. Yel değirmenleri, tahılın öğütülmesi için kullanıldı. Bu tipik Hollanda ikonlarını ziyaret etmek için Schiedam’da bir gün geçirebilir, yerel turizm danışma bürosuna danışarak şehirdeki en iyi yürüyüş rotalarında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

avrupa rüyası hollanda Molen de Adriaan

4. Molen de Adriaan

Haarlem’in kalbinde yer alan Molen de Adriaan, doğal Spaarne Nehri’nde yer alıyor. Holland’ın en güzel değirmenine ev sahipliği yapan Molen de Adriaan’da, bugün hala tam olarak faaliyet gösteren yel değirmeni rehberli turlarına katılabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca Hollanda’daki en çarpıcı yel değirmenlerinden biri olan yapı, 1932’de yandığında, şehrin merkezi bir odak noktası kayboldu. Yerel vatandaşların değirmeni yeniden inşa etmek için yeterli parayı toplama çabaları 70 yıl aldı. Haarlem, Amsterdam’a sadece 15 dakikalık bir tren yolculuğu mesafesinde yer aldığından bölgeye ulaşım oldukça kolay.

avrupa rüyası hollanda Molen de Valk

5. Molen de Valk

“Falcon” olarak da bilinen Molen de Valk, 1785 yılında inşa edilmiş bir yel değirmeni. Leiden şehrinde en çok tanınan yerlerden biri olan Molen de Valk, ziyaretçilerin yoldan geçtiği Leiden Centraal İstasyonu’nun yanında yer alıyor. Halen tam buğday unu öğüten yel değirmeni aynı zamanda müze olarak da hizmet veriyor.  Molen de Valk, 1966’da değirmencilik sürecinde kullanılan büyüleyici objelerin yanı sıra 1930’a kadar son değirmenden gelen aletler ve kitaplar ile bir belediye müzesine dönüştürüldü. Birinci ve ikinci katta bulunan sergi odaları, görsel-işitsel bir programı, eski Hollanda objelerinin koleksiyonunu içeren tahıl öğütme tarihini yansıtıyor. 

avrupa rüyası hollanda Brouwerij 't IJ

Bonus: Molen de Gooyer ve Brouwerij ‘t IJ

Bir yel değirmeni ve bira fabrikasının kombinasyonu görmüş müydünüz? Eski un değirmeni hala Amsterdam’da bulunan 6 orijinal yel değirmeninden biri. 1725 yılında inşa edilen ve 1814’te bugünkü yerine taşınan değirmen, günümüzde yerini Brouwerij ‘t IJ ile paylaşıyor.  Molen de Gooyer, Hollanda’daki en yüksek ahşap yel değirmeni olarak kabul ediliyor. Amsterdam’daki Molen de Gooyer’ın önünde bulunan Brouwerij ‘t IJ yerel bir bira fabrikası. Burada rehberli tura katılıp Brouwerij ‘t IJ’nin biralarının sırrını keşfedebilir ve ziyaretinizi lezzetli bir birayla tamamlayabilirsiniz.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turu sırasında ziyaret edebileceğiniz Hollanda yel değirmenlerini gezerken, Don Kişot’u ve yel değirmenlerine karşı açtığı büyük savaşı da yad edeceksiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.