Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Ekonomik çalkalanma sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı da etkisi altına almış durumda. Eskiden Avrupa seyahatlerinde Paris ve Londra gibi şehirlere parayı çok fazla düşünmeden gidebiliyorken artık adım atmaktan bile korkulan şehirler haline geldiler. Buna rağmen Avrupa’da düşük bütçe ile seyahat etmek halen daha mümkün ancak bunun için gözünüzü dört açmanız ve neyi nereden ne zaman alacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Sizler için aşağıda Avrupa’da seyahat ederken maddi olarak size yardımcı olacak maddeleri listeliyoruz. Avrupa’da düşük bütçeli seyahat etmeyi düşünüyorsanız veya ekonomik Avrupa seyahati planlamak istiyorsanız, işte Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu listesi:

1. Otobüsler

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Seyahat ederken en büyük beklentimiz şu anda uygun fiyatlı olması ve Avrupa’da da otobüs bu konuda ilk sıralarda yer alıyor. Belki tren kadar konforlu, rahat ve muhteşem manzaralara sahip olmayabilir ama konu fiyat olduğunda yıldızı parlamaya başlıyor. Kimi zaman 5 Euro’ya kadar düşen fiyatları ile daha ucuz bir ulaşım aracı yok denilebilir. Bu fiyatı çoğunlukla karşımıza çıkartan Flixbus firması telefona indirilebilen uygulaması, otobüslerde internet olması ve rahatlık açısından kesinlikle en üst sırada yer alıyor. Ve bilet iptal koşulları da inanılmaz esnek. Otobüs kalkış saatinden 15 dakika öncesine kadar sadece 1 Euro karşılığında iptal edebiliyorsunuz. Bunun dışında 99 Euro’ya Avrupa’da 5 farklı destinasyona gidebileceğiniz bilet satan Interflix, gitmediği yer olmayan Eurolines ve Megabus gibi firmaları da göz önünde bulundurun. Böylece Avrupa’da düşük bütçe ile seyahat etmek daha kolay olabilir.

2. Ucuz Uçuşlar

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Avrupa’da düşük bütçe ile seyahat etmenin en iyi yollarından biri, kuşkusuz ucuz uçak bileti kovalamak. Avrupa’da en çok kullanılan ucuz seyahat yolu olan bu ucuz uçuşlar inanılmaz düşük rakamlara sizi A noktasından B noktasına uçurabiliyor. Hatta öyle ki bazen otobüslerden bile ucuz olabiliyor. Mesela Ryanair eğer erken rezervasyon yaparsanız Münih-Londra arasını 10 Euro gibi bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Gerçekten havalimanına ulaşmak daha pahalı! Ucuz uçuşları skyscanner ve momondo gibi sitelerden bulabilirsiniz. Ayrıca Ryanair, EasyJet, WizzAir, WOW Air, EuroWings ve Air Berlin gibi firmaları da ayrıca kontrol etmenizde fayda var. Burada bilmeniz gereken şey ucuz biletin “karşılığını” tam anlamıyla alıyorsunuz. Bu da dar koltuklar, kötü servis, ekstra çanta ve hatta biletinizi bastırmak için bile para ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Ama bu kuralları iyi bilir ve tam olarak ne istediğinizi bilirseniz daha ucuz ve uygun bir yöntem olmadığını anlarsınız. 10 Euro’ya bir ülkeden diğerine uçuyorsunuz, rahatsızlığın tadını çıkartın!

3. BlaBlaCar

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Avrupa’da seyahatin bir başka ucuz yolu da kesinlikle BlaBlaCar. Bu sistemde sizin gideceğiniz yere arabasıyla giden birilerini buluyorsunuz ve benzin masrafları ile diğer harcamaları paylaşıyorsunuz. Avrupa’da düşük bütçe ile seyahat etmek için sık tercih edilen uygulamalardan biri olan BlaBlaCar, biraz sıkıntılı gibi dursa da Airbnb ve Couchsurfing’e benzeyen bir referans sistemi kullanıldığı için oldukça başarılı sayılır. Hata bazen Google maps uygulamasında bir yer aradığınızda ulaşım seçenekleri arasında BlaBlaCar bile çıkabiliyor.

4. Otostop

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Eğer gerçekten ama gerçekten en ucuz yolu arıyorsanız otostoptan daha ucuzu yoktur! Avrupa’da düşük bütçe ile seyahat etmenin olmazsa olmazı kesinlikle otostop. Çok mu rahat? Olabilir de olmayabilir de. Ama tamamen bedava… Burada aslında bir şans faktörü söz konusu. Bazı yerlerde çok kolayken bazı yerlerde çok zor araba durabiliyor. Duran kişinin İngilizce bilmeme ihtimali de oldukça yüksek ancak bu yolculuğun kötü geçeceği anlamına gelmiyor. Zaman kısıtlamanız yoksa deneyebilirsiniz ancak yetişmeniz gereken bir uçak varsa tavsiye edilmez. Bazen saatlerce araç bekleyebilir, beklediğiniz araç da çok kısa sürecek bir yolu çok uzun vakitte alabilir. Herkes için bir seçenek olmadığı da aşikâr. İnsanların düşündüğü kadar tehlikeli olmasa da eğer güvenlik konusunda paranoyaksanız tam olarak yapmak isteyebileceğiniz şey olmayabilir.

5. Trenler

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Ekonomik Avrupa seyahati için 7 ipucundan biri olan tren seyahati, kıtada oldukça tercih ediliyor zira, Avrupa’da trenler kesinlikle en güzel manzaralara sahip rotalardan gidiyor ve çok keyifli olsa da biraz maliyetli olabiliyor. Ancak bunun da birtakım yolları yok değil. Mesela erken rezervasyon avantajı aynı uçak biletlerinde olduğu gibi tren biletlerinde de geçerli. Bir diğeri de toplu bilet satışları. Bu tür satışlarda 5 kişilik bir grup için ilk bilet 25 Euro, sonraki 4 bilet ise 5 Euro gibi rakamlara satılıyor. Eğer grup halinde geziyorsanız bunu mutlaka düşünün, eğer gezmiyorsanız kaldığınız hostelde veya çevrede sizin gideceğiniz yere gidecek insanları bulmaya çalışın. Hem ucuza gidersiniz hem de keyifli olur. Eğer kısa sürede çok fazla ülke gezecekseniz de Eurail biletlerine göz atabilirsiniz. Çok ucuz değiller ancak planınız kısa sürede çok Avrupa şehri görmek ise en mantıklı seçim olabilir.

6. Araç kiralama

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Araba ile Avrupa’da gezmek çok güzel bir fikir gibi görünse de filmlerde gördüğümüz o sahnelerden biraz daha karışık bir durum. Avrupa’da araç kiralamanın en büyük sıkıntılarından biri çok fazla gizli ekstraların olması, farklı ülkelere girilecekse ekstra ücretler alınması ve aldığınız yerden farklı bir yerde bırakacaksanız çok ciddi rakamların üstüne biniyor olması. Peki buna değer mi? İstediğiniz yerde durabilir, istediğiniz yerde istediğiniz zaman hareket edebilirsiniz. Bu şekilde düşündüğünüzde karar sizin, bu özgürlük için biraz daha para harcamak ister miydiniz? Hangi firmadan alacağınıza ise Expedia gibi bir siteden karşılaştırmalı olarak bakabilirsiniz. Ekonomik Avrupa seyahati için 7 ipucundan biri olan araç kiralamada, dikkat edilmesi gereken şey ise toplamda gördüğünüz fiyatlara genellikle sigorta, gps, ülke geçiş ücretleri, paralı yollar vs. gibi birçok ekstra dahil değil.

7. Yürüme

Ekonomik Avrupa Seyahati İçin 7 İpucu

Ekonominin geldiği son noktada elimizde kalan tek şey bu! Eğer gerçekten bütçe olarak çok diplerdeyseniz ve Avrupa’da düşük bütçe ile seyahat etmek zorundaysanız, hatta otostop da bir seçenek olmaktan çıktıysa yapabileceğiniz en mantıklı şey yürümek. Tabi ki zaman kısıtlaması olmayanlar için bir seçenek ancak burada gülünecek bir durum olmadığını bilmeniz gerek çünkü Avrupa’da çok fazla yapılan bir seyahat şekli. Böyle olmasının yanında bir de insana kazandırdığı tecrübe ve anıları asla bir otobüs koltuğunda kazanamazsınız. Sağlık açısından bir probleminiz yoksa daha sağlıklı olacağınız gerçeği de bir yana dursun, bir ülkeyi tanımanın en güzel yolu adım adım arşınlamaktır. Dünyanın her yerinde bunu yapan insanlar var ve hepsi de yüzlerce ve hatta milyonlarca kişiye ilham kaynağı olmuşlardır. Hayatınızda köklü bir değişiklik yapmak ve güvenli alanından çıkmak isteyenler için kesinlikle tavsiyemiz.

Avrupa’da düşük bütçeli seyahat etmeyi düşünüyorsanız, ekonomik Avrupa seyahati için 7 ipucu listesine göz atmakta fayda var.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.