Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Ekonomik Avrupa Turunun Sırları

Ekonomik seyahatin sırları ve ucuza nasıl gezilir soruları, tüm seyahat severlerin en çok kafa yorduğu ortak problemler arasında. Her gezgininin zamanla kendine özgü sırları oluşsa da, konu seyahat olunca genel geçer pek çok yöntem, daha önce denendiği için halen oldukça kullanışlı. Siz de önce deneyimle sabit bu yöntemleri deneyebilir, ardından kendi ekonomik seyahatinizi planlayabilirsiniz.

avrupa rüyası ekonomik avrupa turu

Ekonomik seyahatin sırları

1. Avrupa’nın büyük şehirlerindeki ücretsiz aktiviteleri bulun

Hemen her ülkede ücretsiz yürüyüş turları (free walking tour) düzenleniyor. Bu turlar yerel rehberlerin bahşiş usulü çalıştığı ve oldukça eğlenceli turlar oluyor. Bahşiş tamamen size kalmış bir durum, dilerseniz vermeyebilirsiniz bile ancak tabi ki her emeğin karşılığında gönlünüzden kopan verilmeli. İnternet üzerinden bu turların ne zaman nerede olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında Fransa’da Paris, İngiltere’de London Eye gibi çok sıra beklenen yerler için de internetten yerinizi ayırtabilir ve tam saatinde orada olarak sıraya girmeden vakitten kazanabilirsiniz.

avrupa rüyası selanik

2. Müze ve ulaşımda geçerli kartların olup olmadığını kontrol edin

Eğer birden fazla yer görecekseniz bu tarz kartlardan alabilir ve çok ciddi tasarruf edebilirsiniz. Her şehirde olmasa da Avrupa’nın büyük şehirlerinin hemen hepsinde bulabileceğiniz kartlara tek sefer bir ücret ödeyip sonrasında kaldığınız süre boyunca hem müzelere ücretsiz giriş yapabilir hem de ulaşım araçlarına para ödemekten kurtulursunuz. Sadece ücretsiz olmasının yanında anlaşmalı oldukları birçok tur, müze, restoranda da indirim sağlıyor. Gideceğiniz şehrin internet sitesinden bu kartlardan olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hali hazırda gitmişseniz de otel ya da hostelin lobisinden konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

avrupa rüyası ekonomik avrupa turu

3. Yerellerin yaptıklarını yapın

Şehrin yerlileri happy hours zamanında nerede içiyorsa siz de onlara katılabilirsiniz. Genellikle futbol maçlarını izledikleri bu mekanlar ucuz ve kaliteli olur. Eğer yerel bir fuar ya da festival varsa kesinlikle kaçırmayın ve gidin. Bu tarz ortamlar şehrin insanları ve nasıl yaşadıkları ile ilgili en güzel ve en kusursuz bilgiyi veriyor. Turistlerin az olduğu yerlerde insanlarla iletişim de çok daha sıcak ve güzel olduğundan yeni dostluklar edinmeniz de çok olası bir durum. Bir şehrin insanları orayı yaşamayı en iyi bilen insanlardır ve sizin bulunduğunuz birkaç saate kıyasla yıllardır her gün orayı yaşadıklarından dolayı onların seçimlerini sessizce arkadan takip etmek yapılabilecek en akıllıca işlerden biri olacaktır.

avrupa rüyası yunanistan

4. Yerel mobil hat satın alın

Günümüzde artık çok ucuzlayan kullan at hazır hatlar Avrupa’da da çok popüler. Sadece turistlere yönelik 1 haftalık sim kartlar hem çok ucuz hem de içerisinde bir haftaya yetecek kadar internet bulunuyor. Wifi bulamadığınız yerlerde bu hattı kullanarak skype, whatsapp, facebook gibi uygulamalar ile hem evinizdekiler ile iletişimi hiç kopartmamış olur hem de gündemden de uzaklaşmamış olursunuz. Bu hatların fiyatları çok değişken olsa da hiçbir zaman 2-3 dakikalık bir uluslararası görüşme fiyatı kadar yüksek olmuyor. Havalimanlarında veya şehir merkezindeki yetkili gsm operatör bayilerinden bilgi alabilirsiniz.

avrupa rüyası ekonomik avrupa turları

5. Tek seferde para bozdurun veya para çekin

Avrupa’da bir ülkeye gitmeden önce mutlaka cebinizde olabildiği kadar çok o ülkenin parası ya da Euro olmalı. Eğer paranız biterse de ATM’lerden kredi kartınız ile para çekebilirsiniz ancak unutmayın ki bu çekim sırasında 10 ila 40 lira arası değişkenlik gösteren rakamlarda bir çekim ücreti yansıtılıyor. Bu yüzden eğer çekmek zorundaysanız çekebildiğiniz en yüksek veya size yeteceğinden emin olduğunu miktarı tek seferde çekin ve sürekli para çekmek durumunda kalmayın. Eğer hesabınızda para varsa kredi kartı yerinde ATM kartınızdan çekim yapın, komisyonu biraz daha düşük olacaktır.

BONUS: Gece trenlerini kullanın!

Özellikle Avrupa’da trenler genelde çok rahat ve güvenli. Gece trenleri ise bir gecelik konaklama masrafından sizi kurtaran ve hali hazırda gideceğiniz yolu uyku sırasında gitmenizi sağlayan, yeni bir güne yeni bir şehirde başlamanızı sağlayan muhteşem bir yol. Belki otel yatağı kadar rahat edemeyebilirsiniz ancak sabah gün ışığını trenden yakalamak bu rahatsızlığı anında ortadan kaldıracaktır. Dilerseniz kuşetli vagon seçeneğini biraz daha ek ücret ödeyerek tercih edebilirsiniz. Bu şekilde daha rahat edebileceğiniz bir yatağınız olur.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turu sayesinde, gece konaklamalarını otobüs yolculuğuna denk getirdiğinizden, ekonomik seyahatin sırlarından birini çoktan gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Tek seferde Avrupa kıtasını gezmenin keyfini çıkarın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.