Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Euro Kullanmadan Gezebileceğiniz Avrupa Şehirleri

Euro Bölgesi’ne girişten bu yana, Avrupa‘da seyahat etmek hem Avrupalılar hem de yurtdışından gelen ziyaretçiler için çok daha kolay oldu. Peki Euro’yu kullanmayan Avrupa ülkeleri ne olacak? Bazıları AB üyesi değiller ve katılmaya da niyetleri yok. Bazıları gelecekte AB’ye katılmayı düşünüyor, bazıları da AB üyesi değil ancak henüz Euro Bölgesi üyesi değilken, Euro kullanıyor. Bazıları da AB üyesi ama Euro kullanmayı düşünmüyor! Farklı para birimlerine sahip bir Avrupa macerası planlamak kafa karıştırıcı olabilir.

Euro Kullanan Avrupa Ülkeleri

Bu parayı resmi para birimi olarak kullanan 25 ülke var. Buna, Euro Bölgesinin 19 üyesi dahil: Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve İspanya. AB ile parasal bir anlaşmaya katılan ancak bunun bir parçası olmayan 4 ülke de var: Andorra, Monaco, San Marino ve Vatikan. Son olarak, 2 ülke Euro’yu tek taraflı olarak onayladı (AB’nin izni olmaksızın): Kosova ve Karadağ.

Euro Kullanmayan Avrupa Ülkeleri

Bazı ülkeler de, AB’nin bir parçası olmayan ve aynı zamanda Euro’yu kullanmayan Avrupa ülkelerinden oluşuyor: Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Gürcistan, İzlanda, Kazakistan, Lihtenştayn, Makedonya, Moldova, Norveç, Rusya, Sırbistan, İsviçre, Türkiye ve Ukrayna. Öte yandan Avrupa’ya İzlanda veya İsviçre üzerinden gitmeyi planlıyorsanız, İzlanda’da Króna, İsviçre’de ise Frank kullanmanız gerekiyor.

Euro Kullanmayan AB Ülkeleri

Bunlar, Avrupa’da seyahat ederken hatırlanması gereken en önemli ülkelerden bazıları. Euro kullanmayan AB ülkelerinden bazıları, örneğin İsviçre gibi, Euro Bölgesi ülkelerinin yakın çevresinde yer alıyor, bu yüzden buralara seyahat biraz daha fazla planlama gerektiriyor. Bu kategoriye giren toplam 9 ülke var. Danimarka (Danimarka Kronunu) ve Birleşik Krallık’ın (İngiliz Sterlini) resmi bir seçim hakkı bulunduğunda Euro’yu kabul etmek zorunda değiller. Diğer 7’si ise, yasal olarak katılmakla zorunda olan ülkelerden oluşuyor: Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya ve İsveç. Euro kullanmayan diğer AB ülkelerinin çoğu ise onay alma sürecinde.

Kafanız karışmasın zira, işte Euro Kullanmadan Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Şehirleri listesi!

WROCŁAW, POLONYA (POLONYA ZLOTİSİ (ZLOTY)

Telaffuz etmesi biraz zor olabilir ancak her yerinden tarih ve kültür fışkıran Polonya kenti Wroclaw, aynı zamanda Avrupa kültür başkenti de seçilmiş bir yer. Film ve opera festivallerinden devasa yaz konserlerine kadar sayısız etkinliğin düzenlendiği şehrin modern kültür ve etkinliklerinin sizleri tarihin tozlu sokaklarından alıkoymasına izin vermeyin. Zira Wroclaw’da muhteşem parklar, köprüler, kasaba büyüklüğünde katedraller ve gotik mimarinin en güzel örnekleri sizi bekliyor!

DUBROVNİK, HIRVATİSTAN (HIRVAT KUNASI)

Game of Thrones dizisindeki King’s Landing’in bulunduğu yer olmasıyla zaten büyük olan şöhretini daha da perçinleyen Dubrovnik, masmavi Adriyatik Denizi’nin nefes kesen manzarasını en güzel görebileceğiniz yerlerden biri. Bunun dışında nefis biraları yudumlayabileceğiniz barlar, antik manastırlar da görülmeye değer yerlerin başında geliyo2r. Tarih meraklıları ise Savaş Müzesi’ni ziyaret edebilirler ve hemen yanında bulunan Srdj Dağına teleferikle çıkıp muhteşem manzaraları fotoğraflayabilirler. Modern Sanat Müzesi de bir başka görülmeye değer yerlerden biri ve müze gezmekten yorulduğunuzda da deniz kenarında muhteşem kulüpler ve barlar kokteylinizi alıp gün batımının tadını çıkartmak için sizi bekliyor olacak.

SARAYBOSNA, BOSNA HERSEK (BOSNA HERSEK MARKI)

Dört yıllık uzun bir savaş döneminden sonra kendini hızlıca toparlayan ve parlayan Saraybosna, İstanbul’u oldukça andıran bir şehir. Harika sokakları, kültürel çeşitliliği, muhteşem kahveleri ve birbirinden lezzetli börekleri ile ziyaretçilerini bekliyor. Şehrin savaş döneminde neler yaşadığını görmek isteyenler mutlaka Umut Tüneli’ni (Tunnel of Hope) ziyaret etmeliler. Bu tünel Srebrenica Katliamı zamanında şehrin tek erzak noktasıydı ve belki de insanların hayatta kalabilmelerinin yegâne sebebiydi. Trajedinin izlerini hatırlatan Galerija Müzesi ise insanın içini burkan gerçekleri tüm ziyaretçilerine yansıtıyor. Şehrin daha yaratıcı tarafını görmek isteyenler ise ArsAevi Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

SOFYA, BULGARİSTAN (BULGAR LEVASI)

Avrupa’nın en güzel plajlarının yanında Bulgaristan’ın dağları özellikle yaz aylarında enfes bir deneyim sunuyor. Şehrin her yanı kültürel olarak çok zengin ve Balkanlar’da görebileceğiniz en güzel kalelere, manastırlara sahip ve Avrupa’nın tümüne gül yağının üretildiği Rose Valley (Gül Vadisi) kesinlikle herkesin görmesi gereken bir yer. Sofya yolu üzerinde bulunan 19. Yüzyıl kasabası olan Koprivshtitsa’da bulunan her ev ise tam bir sanat eseri. Ülkenin güneyindeki Rodop Dağları’nın göz alıcı güzelliği, çam ağaçları, mağaralar, Shiroka Laka ve Osmanlı döneminden kalma küçük kasabalar ise başlı başına bu ülkeye gelmek için bir sebep!

BELGRAD, SIRBİSTAN (SIRP DİNARI)

1990’larda ciddi sıkıntılar yaşayan ve halen de turizm konusunda kalkınmaya çalışan bir şehir olan Belgrad, diğer birçok Balkan ülkelerinde olduğu gibi yapılacak şeyler ve görülecek yerler konusunda hiç sıkıntı yaratmıyor. Canlı bir şehir hayatı, renkli gece yaşamı ve çok uygun fiyatlar herkesi cezbedecek nitelikte. Ucuz Avrupa şehirleri sıralamasında Belgrad belki en üst listede olmayabilir ancak tahminlerinizden çok daha iyi bir yer olduğuna emin olabilirsiniz.

Avrupa’nın Euro Bölgesi dışında kalan Avrupa kentlerine seyahat etmeyi düşünüyorsanız, Euro Kullanmadan Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Şehirleri listesine göz atmayı unutmayın! Avrupa Rüyası ile bu Avrupa şehirlerini gezebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.