Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Floransa Vasari Koridoru ve Hikayesi

Floransa Vasari Koridoru (Corridoio Vasariano), Giorgio Vasari tarafından I. Cosimo’nun isteğiyle 1565’te yaptırılmış ve 1,5 kilometre uzunluğa sahip. Yapımı 5 ay süren ve Medici düklerinin halkın arasına karışmadan iki saray arasında gidip gelmesini sağlayan Vasari Koridoru, Palazzo Pitti (Pitti Sarayı) ve Palazzo Vecchio’yu (Vecchio Sarayı) birbirine bağlayan, kapalı ve yükseltilmiş bir geçit. Raphael, Bernini, Rubens ve Rembrandt tablolarıyla süslüVasari Koridoru, Pont Vecchio‘nun ortasında, Arno Nehri’nin panoramik manzarasını sunan pencereleriyle ünlü.

Floransa Vasari Koridoru ve Hikayesi

Floransa Vasari Koridoru ve Hikayesi:

Vasari Koridoru, aslında Uffizi Galerisi’nin Batı Koridorundan başlayan, Arno’ya doğru ilerleyen ve daha sonra büyük kemerlerle yukarı doğru çıkarılan bir köprü olan Ponte Vecchio’ya kadar nehri takip eden bir geçit. Arno’nun diğer tarafında Santa Felicita Kilisesi’nin iç kısmından, evlerin ve Guicciardini ailesinin bahçelerinden geçerek Boboli Bahçelerine ulaşıyor. Ponte Vecchio olarak da bilinen Eski Köprü’yü Floransa’daki diğer köprülerden ayıran en önemli özellik ise üzerinde görülen Vasari Koridoru. 1345’te inşa edilen Ponte Vecchio, koridorun yapıldığı dönemlerde et pazarı olarak hizmet veriyordu ancak günümüzde kuyumcu dükkanlarıyla çevrili.

Ponte Vecchio’nun ortasında yer alan koridor, Ponte Santa Trinita yönünde Arno’ya bakan bir dizi panoramik pencereyle ünlü. Orijinal yapının küçük pencereleri 1939’da Benito Mussolini’nin emriyle değiştirildi. Daha büyük pencereler ise, Floransa’ya resmi bir ziyaret için gelen Adolf Hitler’in nehrin panoramik görüntüsünü daha iyi yansıtması için kuruldu.

Floransa Vasari Koridoru ve Hikayesi

Floransa Vasari Koridoru Eserleri

Floransa‘daki koridor sayesinde Vasari, hükümdarın mutlak gücünü şehrin tarihi merkezine götüren anıtsal bir geçit yaratmıştı. Ancak 1973’te halka açılan koridor günümüzde, az kişiden oluşan randevulu gruplarla ziyaret edilebiliyor. Ziyaretçiler geçidin yuvarlak pencerelerinden kent üzerinde görkemli ve az bilinen manzaraların tadını çıkarmanın yanı sıra, 17. ve 18. yüzyıldan kalma 1000’den fazla eşsiz tablo koleksiyonunu da görme imkanına sahip oluyor. Tablolar, 16 ve 20.yüzyıla ait en ünlü ressamların ustalık eserlerinden oluşuyor.

Dünyada benzersiz olan bu koleksiyon, 17. yüzyılın ortalarında, koleksiyonlar için bir altın yüzyıl olan Kardinal Leopoldo de Medici tarafından oluşturuldu ve düzenli olarak yenileri ilave edildi. Andrea del Sarto, Beccafumi, Bernini, Annibale Carracci, Guido Reni, Salvator Rosa, Rubens, Canova, Hayez, Corot, Ingres, Delacroix, Ensor ve daha birçok çalışmakoridor duvarlarında sergilenmeye devam ediyor.

Vasari Koridoru Galeri Uffizi’de müzenin ünlü otoportre koleksiyonunu sergilemek için kullanılıyor.Uffizi girişine en yakın bölge, 27 Mayıs 1993 gecesi İtalya mafyası tarafından düzenlenen bombalamalar nedeniyle ağır hasar gördü. Bu sırada koridorda sergilenen birkaç eser ağır hasar gördü. Daha sonra onarılan bu resimler, bir araya getirilerek olayın bir hatırlatıcısı olarak,yeniden orijinal noktalarına yerleştirildi.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları sırasında ziyaret edebileceğiniz Floransa’yı görmeden önce, Floransa Vasari Koridoru ve hikayesini okumayı unutmayın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.