Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Free Walking Tour Nedir? Ücretsiz Yürüyüş Turları Nasıl Bulunur?

Free Walking Tour (Ücretsiz yürüyüş turu) konsepti oldukça uzun bir süredir devam ediyor, ancak elbette ki çok daha uzun bir mirasa sahip olan geleneksel tur konseptine kıyasla şehirleri keşfetmenin nispeten yeni bir yolu. Günümüzün genç gezginlerinin birçoğu, aşina oldukları yerlerde, gittikçe daha popüler hale gelen, ücretsiz yürüyüş turlarını tercih ediyor. Daha çok kent merkezi veya yakın çevresini kapsayan ücretsiz yürüyüş turlarında, kentin tarihi, kültürel ve turistik adreslerini yürüyerek keşfedebilirsiniz. Kısa turlar genellikle bir saatten az sürerken, daha uzun olanlar ise çoğunlukla tam bir günü veya daha fazlasını kapsayabiliyor. Ücretsiz yürüyüş turları bir tur rehberi tarafından yönetiliyor.

Free Walking Tour Nedir? Ücretsiz Yürüyüş Turları Nasıl Bulunur?

Tamamen ücretsiz mi?

Teknik olarak ücretsiz olan bu turlar bahşiş toplama şeklinde çalışıyor. Tabi ki isterseniz hem bedava gezip görüp hem de hiç ücret ödemeden kaçabilirsiniz ancak bu biraz da sizin vicdanınıza kalmış bir durum. Sizden sadece gönlünüzden kopacak ufak bir yardım ile hayatını kazanan bu rehberler genellikle tur rehberlerinden daha samimi ve daha arkadaşa yakın bir davranış sergiliyorlar. Hepsinin yanında size bütçenizi aşmayacak şekilde, kendi bütçenize göre bir para ödeme imkânı da sunuyorlar. Bu durumda bunu bedavaya getirmeye çalışmak biraz emek hırsızlığı gibi oluyor. Çok düşük bütçeli sırt çantalı gezginlerin belki de tura bahşiş bırakamayacak kadar bile paraları olmayabilir. Bu durumda yürüyüş öncesi bu durumu rehber ile konuşup, nezaket gereği olarak para veremeyeceğini ancak yürüyüşe katılmayı çok isteklerini belirtirse emin olun hiçbir problem olmayacaktır.

Bahşiş neye göre verilmeli?

Bu tamamen size bağlı bir durum. Eğer tur hoşunuza gittiyse ona göre yüksek bir bahşiş verebilirsiniz. Bu bahşiş sisteminin en önemli özelliği sizi saçma sapan bir tura götürüp yüksek meblağlar ile kazıklamaya çalışan kimse olmadığına başından sonuna kadar rahatlıkla emin olabiliyor olmanız. Sonuçta parasını verdim ama değmedi diyeceğiniz bir durum olmayacağı kesin. Tura gelmeden önce cebinizde verebileceğiniz maksimum rakamı mutlaka bulundurun ve bütün değil, bozuk para olarak dursun. Bu sayede tur sonunda kafanızda tura 10 üzerinden bir puan verip cebinizdeki paradan da o miktarda bir bağış yapabilirsiniz. Her iki taraf içinde kazançlı ve güzel bir gün olmuş olur.

Free Walking Tour Nedir? Ücretsiz Yürüyüş Turları Nasıl Bulunur?

Ücretsiz yürüyüş turları nasıl bulunur?

Gittiğiniz şehirde kaldığınız otel veya hostelde free walking tour ilanlarını görebilirsiniz. En kötü ihtimalle resepsiyona sorsanız dahi size nerede bulabileceğinizi anlatırlar. Siz yine de kendiniz bulmak istiyorsanız internette “free walking tour Amsterdam” şeklinde gideceğiniz şehri yazdığınızda karşınıza TripAdvisor ve sadece o şehirdeki ücretsiz yürüyüş turları için açılmış web siteleri gelecektir. Buralardan turların başlama saatlerini ve günlerini bulabilirsiniz.

Free walking tour yapan ücretsiz rehberler genellikle genç ve freelance çalışan insanlar oluyor. Son dönemlerde iyice artan ücretsiz yürüyüş turu konsepti sayesinde birçok yeni mezun ve paraya ihtiyacı olan insan bu şekilde hayatını kazanmaya başladı. Çoğunlukla bir tur şirketinden alacağınız gibi standart yerler ve genel bilgiler dışında bu rehberler şehri kendi gözleriyle nasıl gördüklerini de tura ekliyor ve çok daha kişiselleştirilmiş bir tura dönüşüyor. Orada yaşayan yerel bir insanın hayatının bir paçası olan şehri bu gözlerle görmek çok daha farklı ve güzel bir tecrübe. Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları sırasında free walking tour’a katılıp keyifle kentin tadını çıkarabilirsiniz.

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.