Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Freeshop’tan Alışveriş Yapacaklara 5 Tavsiye

Eğer yurt dışına seyahat ediyorsanız veya otobüsle Avrupa turuna katılıyorsanız, muhtemelen bir “freeshop”a uğramadan geçmeyeceksinizdir! Buralardaki ürünlerin çoğu vergiye tabi olmadığından oldukça uygun fiyatlara birçok şey bulabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğu da bir gerçek!

Freeshop’tan Alışveriş Yapacaklara 5 Tavsiye

Bir şey almadan önce orijinal fiyatını mutlaka öğrenin

Almak istediğiniz şeyin Türkiye’de veya ikamet ettiğiniz ülkedeki ücretini bilmek çok önemli. Freeshoplarda vergi olmayışı, kesinlikle onu daha ucuza bulamayacağınız anlamına gelmiyor! Eğer ürünün fiyatını bilmiyorsanız, birçok havalimanında bulabileceğiniz ücretsiz interneti kullanarak hızlıca bir araştırma yapabilirsiniz. Yüzlerce kez şahit olduğumuz bir durum da freeshopta satılan şeylerin marketlerden daha pahalı olduğu gerçeği!

Duty Free Shop

Fiyatı ne kadar yüksekse o kadar kar edersiniz

Normal olarak yüksek fiyatlı ürünler en büyük indirim oranına sahip oluyorlar. 30-40 TL’lik bir çikolata alırsanız standart market fiyatından çok büyük bir fark beklemeyin. Genellikle içki ve tütün reyonlarında en yüksek indirimi bulabilirsiniz. Yine ülkemizde pahalı olan parfüm ürünlerinde de çok güzel indirimler yakalama şansınız da var.

Alışveriş yaptığınız ülkenin kurallarını mutlaka öğrenin

Freeshoplar dünyanın her yerinde birbirine çok benziyor gibi gözükse de bazı noktalarda ciddi bir şekilde ayrılabiliyorlar. Gideceğiniz ülkedeki kuralları önceden bilmenizde fayda var. Öte yandan orada çalışan bir görevliden bilgi alabilirsiniz. İnternet üzerinde bu konuyla ilgili bulabileceğiniz birçok forum sayfası var. Eğer daha ciddi ve net bir bilgi istiyorsanız konsolosluğu arayıp öğrenebilirsiniz.

Alışveriş Kuralları Duty Free

Döneceğiniz ülkenin kurallarını da çok iyi bilin

Bu konuda her ülkenin koyduğu birtakım kurallar bulunuyor. Kimisi fiyat konusunda limit koyarken, kimisi de adet konusunda bazı kısıtlamalara gidebiliyor. Özellikle uçağa binmeden önce poşetinizdekilerin uçağa alınıp alınmayacağını öğrenin. Sayı kuralı ile ilgili mutlaka bilgi alın, zira uçuş ekibinin uygun görmediği durumda ne yaparsanız yapın elinizdekileri orada bırakmadan uçağa alınamayabilirsiniz. Özellikle alkol ve parfüm gibi malzemeler yanıcı özelliklere sahip olduğundan ciddi kısıtlamaya tabi tutuluyorlar.

Fişlerinizi asla atmayın

Az sayıda ürün almış bile olsanız mutlaka fişleriniz yanınızda olsun. Ne zaman gümrük kontrolüne alınacağınızı asla tahmin edemeyeceğinizden sadece bu küçük kâğıt parçasıyla çok ciddi bir zaman kaybını önlemiş olursunuz. Fişlerin de cüzdan ve cebiniz gibi hızlı ulaşılabilir yerlerde olması işinizi fazlasıyla kolaylaştırır.

Avrupa Rüyası ile seyahat ederken freeshoplar sevdiklerinize küçük hediyeleri ucuza alabileceğiniz çok güzel yerler olsa da siz işinizi garantiye alın ve dersinizi önceden çalışıp olası zaman kayıpları ve tatsızlıkların önüne geçin. Siz siz olan freeshop’tan alışveriş yapacaklara 5 tavsiye yazısını okumadan alışveriş yapmayın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.