Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Hollanda Hediyelik Eşya Tavsiyeleri

Hemen hemen tüm seyahat severler için ortak olan şey, hepimizin yabancı bir ülkede geçirdiği zamanı hatırlatan bir anı ile eve dönmeyi sevdiğimiz. Amsterdam‘ın eşsiz cazibesini kısa bir seyahatle tam anlamıyla yaşamak mümkün olmasa da şehirden Hollanda tarihi ve kültürüne ait hediyelik eşyalar edinerek, döndüğünüzde daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Tatlılar, lezzetli peynirler, güzel çiçekler, nefis biralar ve çok daha fazlasını sunan güzel hediyelik eşyalar almak, sevdiklerinizi de hayli mutlu edecek. Diğer yandan tüm bu klasik hediyeliklerin yanı sıra, kitap, kanal haritası ve tasarım ürünleri, Amsterdam’ın ayırt edici cazibelerinin de yansıması. İşte Hollanda hediyelik eşya tavsiyeleri!

klompen terlik

1. Klompen (Tahta Terlik)

Hollanda’nın en meşhur hediyeliklerinden olan tahta terliklerin geçmişi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor. Ülkede kimse giymiyor olsa da halen tüm hediyelik eşya dükkanlarında en çok satılanlar arasında en üstte yer alıyor. İster anahtarlık olarak küçük bir tane alın isterseniz de giyebileceğiniz boyutlarda alın. Kesinlikle alınabilecek en orijinal ürünlerden biri.

2. Oude Amsterdam Peyniri

Oude Amsterdam peyniri burada bulabileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biri. Sert yapısı ve güçlü tadı ile Cheddar peyniri ve sert permesan arası bir lezzet. Bira ve şarap ile çok iyi bir ikili oluşturduğunu ise özellikle belirtmek gerek. Amsterdam peynir konusunda dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri ve Oude Amsterdam da bu konuda lokomotif sayılabilecek şirketlerden biri.

delft gömleği

3. Delftware

Delftware yine Hollanda’nın en meşhur hediyeliklerinden biri. Ülkenin ikonu haline gelmiş olan mavi ve beyaz çömleğin tarihi ülkenin güney tarafındaki Delft şehrinden geliyor. Birçok farklı boyut ve şekillerde bulabileceğiniz Delftware’i, paketleme esnasında mutlaka balonlu plastiklerle sardırın. Bu tarz çanak çömlek seven tanıdıklarınıza verebileceğiniz en güzel hediye kesinlikle bu olacaktır.

4. Lale

Almadan gelinmeyecek bir hediyelik olan lale, Hollanda denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden biri. Ülkenin neresine giderseniz gidin kolaylıkla bulabileceğiniz laleler sadece çiçek olarak değil birçok eşyaların üzerine çizilmiş motifler olarak da karşınıza çıkıyor. Amsterdam’ın her yerinde sepet sepet çiçek satan yerler görebilirsiniz. İlginizi çekiyorsa yılda 7 milyon çiçeğin ekildiği Keukenhof Lale Tarlasını da görebilirsiniz.

hollanda yeldeğirmeni

5. Yel Değirmeni

Lalelerden sonra Hollanda ile ilgili akla en çok gelen bir diğer şey de yel değirmenleri. Hollanda’nın neresine giderseniz gidin alışveriş dükkânlarında farklı boyutlarda birçok yel değirmeni görebilirsiniz. Magnetler, kaşıklar, bahçe dekorasyon malzemeleri vs. kısaca hemen her şeyin üzerinde yel değirmenleri var.

6. Drop

Tatlı ya da tuzlu bir şey mi canınız çekiyor? O zaman mutlaka bir Drop’un tadına bakın. Felemenkçede meyan kökü anlamına gelen Drop hemen her dükkânda satılıyor. Tatlısı, tuzlusu, serti ve yumuşağı gibi damak tadınıza en çok uyacak olanı seçebilirsiniz. Tatlı seven ve sizden hediye bekleyenlere götürebileceğiniz oldukça başarılı bir hediyelik.

ajax forması

7. Ajax Forması

Ajax futbol külünü güney Amsterdam’ın gururu ve haliyle formalarını da tüm spor dükkanlarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Kurulduğundan bu yana Hollanda futbolunun her daim en üstünde kalmayı başaran kulüp dünyanın her tarafından binlerce taraftara sahip.

8. Su Kanallarının Haritası

Amsterdam şehir merkezi, Dam Meydanı’nı çevreleyen birçok su kanalından oluşuyor. Bu tarihi mühendislik harikası şehrin kuruluşu ekonomik olarak altın çağın yaşandığı 17. Yüzyıla kadar uzanıyor. Turistik noktalarda ve kitapçılarda bu kanal sisteminin eski haritasının bir kopyasını alabilirsiniz.

9. Nescio’dan Amsterdam Hikayeleri

20. yüzyılın başlarında Hollandalı yazar Nescio, Amsterdam ile ilgili birçok kısa hikâye yazdı ve bu hikayelerinde şehri bir çok farklı perspektiften görüp geçirdiği zorlukları ve günümüzdeki bohem hayatının nasıl kazanıldığını harika bir dille yazıya döktü. Günümüzde ise bu hikayeler klasikler arasındaki yerini çoktan aldı ve kitapçılarda kolaylıkla bulunabilir.

Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa tur ile ziyaret edebileceğiniz Hollanda hediyelik eşya alacaklara tavsiyeler listesine göz atmayı unutmayın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.