Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Kız Kıza Tatile Çıkma Rehberi

Giderek artan sayıda insan yalnız seyahat ediyor ve kadınlar trendi yönlendiriyor. 2017’nin başında yapılan araştırma beş kadından birinin tek başına seyahat ettiğini ortaya koydu. Peki neden kadınlar aniden yalnız seyahat etmeyi veya kız kıza tatile çıkmayı düşünmeye başladı? Birincisi, modern kadınlar daha önce hiç olmadığı kadar maceracı ve bağımsız hissediyor. Birçoğu da gerçek ve anlamlı bir macera yaşamak için yanına hemcinslerini almaktan keyif duyuyor. Günümüzün erkek egemen toplumunda ve yoğun çalışma hayatında kadınlar kız kıza tatile çıktıklarında, bir anlamda özlerine de dönmüş oluyorlar. İşte Avrupa Rüyası gezginleri için Kız Kıza Tatile Çıkma Rehberi!

Kız Kıza Tatile Çıkma Rehberi

1. Büyükelçiliği bilgilendirin

Bunu özellikle de bir haftalığına ülke dışına çıkıyorsanız yapın. Büyükelçilik, bir acil durum veya doğal bir felaket olduğunda size yardımcı olacaktır. Bunun dışında, elçilik de seyahat uyarıları ve daha hızlı pasaport ihracı gibi bilgilerle (Bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak) bir dizi hizmete erişmenizi sağlayabilir.

2. Ülkenin geleneklerine hâkim olun

Bazı ülkelerde kadın olmak, belirli kurallara tabi olduğunuz anlamına gelir. Örneğin bazılarında rahiplerin yanında oturamazsınız. Regl dönemindeyseniz bazı Hindu ülkelerinde, tapınağın içine giremezsiniz ve Müslüman ülkelerde, mümkünse tüm vücudunuzun veya en azından başınızı, omuzlarınızı ve dizlerinizi örtmeniz gerekebilir.

3. Kadınlara özel konaklama seçeneklerini araştırın

Kadın yalnız seyahatinin artmasıyla birlikte sadece kadınlara yönelik oteller, hosteller ve kapsül odaları geliyor. İster iş ister eğlence olsun, bu seçenekler yalnız seyahat edenler ve kadınlar için güvenli bir ortam sağlıyor. Bu yerlerde genellikle kadınlara yönelik çalışanlar ve ekstra güvenlik var. Bunun dışında, bazı yerlerde kız kıza saten yastıklı askılar, bukle maşaları, parlak dergiler ve taze çiçeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

 4. O şehrin yerelleri gibi giyinin

Gerçek şu ki, evinizden uzakta kız kıza seyahat ederken her zaman daha savunmasızsınız. Bu madde, özellikle sıcak ve nemli bir yerdeyken zorlayıcı olsa da yine de gerekli. Ayrıca, açık ya da dar kıyafetler giymek bazı kültürlerde kaba olarak görülebilir. Ve bu, yerlilerle bağlantı kurmak istiyorsanız vermek istediğiniz ilk izlenim olmayabilir.

5. Çantanızı dikkatli seçin

Tabii ki, güvenlik özellikleri ile tasarlanan bir omuz çantası sevimli görünebilir, ancak güvenlik ve rahatlık istiyorsanız, bir sırt çantası seçin. Hatta mümkünse kız arkadaşınız da siz de çek çekli ve rengarenk bavullar yerine, gezginlerin kullandığı “backpack”lerle seyahat edin. Böylece dilediğiniz yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

6. Bir “silah” taşıyın!

Bazen başınıza kötü şeyler gelebilir ve ne zaman olursa olsun, kendinizi ve birbirinizi korumak için çantanızda bir şeyler taşımak en iyisidir. Mümkünse her ikinizin de çantasında birer biber gazı olması en iyi yol. Bununla birlikte, bazı ülkelerin biber gazı spreyi ürünlerini yasakladıklarını unutmayın, hatta çantanızın dışına çıkmadan havaalanı güvenliğinden bile geçiremeyebilirsiniz.

7. Her adımda yakınlarınızı bilgilendirin

Her zaman arkadaşlarınızı veya ailenizi, kaldığınız otel ve günü kapsayan planınızla ilgili bilgilendirin. Böylece başınıza istenmeyen bir durum geldiğinde birileri harekete geçebilir. Her gece otelinize geri döndüğünüzde de güvende olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

Bonus: Alkol sınırınızı bilin!

Kız kıza tatile çıktığınızda, yalnız bir kadın olarak seyahat etmekten daha güvende olacağınızı veya alkolü fazla kaçırdığınızda arkadaşınızın size otel odasına kadar eşlik edeceğini düşünebilirsiniz. Ancak, her zaman gözünüzü açık tutup çevrenizden haberdar olduğunuzdan emin olun. Akıllıca içmek, otelinize geri döndüğünüzde ya da taksiye bindiğinizde aklınızın başında olması demek. Kesinlikle yabancılardan da içki kabul etmeyin.

Bu ipuçlarının hepsi size uygun olmayabilir ancak, akıllı seyahatlerin akıllı gözlemler ve kararlar vermekle ilgili olduğunu unutmayın. Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile kız kıza tüm kıtayı gezmeyi düşünüyorsanız, kız kıza tatile çıkma rehberindeki ipuçları size yardımcı olabilir.

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.