Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Mostar’da Görülecek 5 Yer

Bosna-Hersek‘te Hersek bölgesinin en büyük şehri olan ve Neretva Nehri kıyısında yer alan Mostar, ülkedeki iç savaş sırasında büyük zarar görse de yapılan restorasyon çalışmaları ile yine Balkanların en güzel şehirlerinden biri haline geldi. 2005’te Tarihi Kent Merkezi, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan kentin görkemli manzarası, Eski Osmanlı Mahallesinin Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla birleştiğinde ortaya şahane bir kültürel doku çıkıyor.

Avrupa Rüyası Mostar gezilecek yerler

Avrupa Rüyası ile Mostar’ı keşfet!

Tarihi Mostar Köprüsü

Bosna’nın en meşhur ikonlarından biri olan Tarihi Mostar Köprüsü (Stari Most), anlamlı tarihi ile Mostar ziyaretinin vazgeçilmeyen ilk durağı. Neretva Nehri üzerinde yer alan ve 400 yıl ayakta kaldıktan sonra Bosna Savaşı’nda yıkılan Mostar, 2004 yılında tekrar yapıldı. Bosna’nın üç UNESCO dünya mirası bölgesinden biri olan Stari Most, kentin en değerli mücevheri.

avrupa rüyası mostar tarihi pazar

Tarihi Pazar

Tarihi Çarşı’nın taş sokaklarında yer alan Tarihi Paza’rın geçmişi 16.yüzyıla dek uzanıyor. Geleneksel restoranlar, el yapımı eşyalar, hediyelik ürünlerin satıldığı çok keyifli bir alışveriş deneyimi sunan Pazar, Stari Most’un her iki yakasında da bulunuyor. Bir tarafında Müslümanların, diğer tarafta ise Hırvatların yer aldığı Pazar, zaman zaman kalabalık olsa da Mostar’a gelmişken burayı gezmemek ve bu canlı atmosferi içinize çekmemek olmaz.

avrupa rüyası mostar tarihi evler

Tarihi Mostar Evleri

Tarihi ve modern yapıların müthiş bir birleşimi olan şehrin caddelerinde yürürken ülkenin iç burkan geçmişini hissedebilirsiniz. Yıkılmak üzere gibi gözüken ve üzerlerinde kurşun delikleri hala duran evler geçmişin karanlık günlerini hatırlatıyor. Ne yazık ki bu dokular da kentin gerçekliğinin bir parçası.

avrupa rüyası mostar počitelj köyü

Počitelj Köyü

Počitelj Köyü, sahip olduğu antik kalesi ile Mostar yolu üzerinde durabileceğiniz harika bir yer. Manzara ve doğanın çok güzel olmasının yanı sıra, tepenin eteklerine kurulu kasabanın hali oldukça sevimli ve ilgi çekici. Bölgenin ikonu olan Gavrakapetan Kulesi Utvrda Kalesi’nden geriye kalan eserlerden biri. Gelmişken tepesine çıkmadan dönmeyin.

avrupa rüyası mostar Kravice şelalesi

Kravice Şelalesi

100 metre yüksekten dökülen Kravice Şelalesi tüm Bosna’da görebileceğiniz en büyük şelalelerden biri. Suyun düştüğü yerde oluşan doğal havuz yüzmek için gerçekten çok güzel bir yer. Mostar’dan sadece 40 km uzaklıkta bulunan şelale, günü birlik geziler için kolay ulaşılabilen ve doğa ile kucaklaşmak için harika bir yer.

Orta Avrupa Turu ve Balkan Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Bosna Hersek’te, başkent Saraybosna’nın yanı sıra Mostar’ı konaklamalı görme şansınız da var. Avrupa Rüyası ile Mostar’da olmanın keyfini çıkarın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.