Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Balkan Yarımadası diğer Avrupa yerleri gibi önemli bir turizm merkezi değil. Ancak bu göz ardı edilen alan, el değmemiş kumsallardan heybetli dağlara, kültürel şehirlerden arkeolojik parklara ve Batı Avrupa’nın en ünlü turistik yerlerinin maliyetinin yarısına sahip. Herkesin ne kadar muhteşem olduğunu öğrenmeden önce, Balkanlar’ı mümkün olan en kısa zamanda ziyaret etmeniz çok önemli! Hem de yalnızca şehir merkezlerini değil, bu bakir coğrafyada birbirinden güzel ve bozulmamış öyle şirin yerler var ki! İşte onlardan birkaçı, Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları listesi!

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

1. Piran, Slovenya

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Mutlaka görülmesi gereken Balkan kasabalarından biri olan Piran, Slovenya’da bulunan Adriyatik Denizi’nin yanında yer alan pitoresk bir orta çağ kasabası. Tarih, kültür ve müzeler söz konusu olduğunda böyle küçük bir kasaba için sunacak çok şey var. Yerli besteci Giuseppe Tartini’den esinlenerek, eşsiz kıyı galerilerine kadar uzanan Tartini tiyatro ve meydanından Piran, Slovenya sanat ve kültürüne her türlü susuzluğu tatmin edecek. Kendinizi dar sokaklara saklayın ve sahildeki güneşi yakalayın. Eski şehir ve denizin nefes kesen manzaralarını görmek için Saint George Kilisesi’nin çan kulesinin tepesine tırmanabilir, Hırvatistan ve İtalya’ya uzanan 360 derece görüş açısında büyülenebilirsiniz.

2. Rovinj, Hırvatistan

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Hırvatistan dendiğinde ilk aklınıza gelen Dubrovnik olabilir. Adriyatik kıyısının yıldızı olan Dubrovnik, aynı zamanda mutlaka görülmesi gereken Balkan kasabalarından biri olduğuna şüphe yok! Kristal berraklığında sulara, muhteşem kumsallara, serin gece kulüplerine ve mükemmel restoranlara sahip Rovinj, eski bir şehir olduğu kadar yaz aylarında Balkanların en popüler turistik yerlerinden birine dönüşmeyi de biliyor. Rovinj ayrıca dalış gibi açık hava maceralarının keyfini çıkarmak için mükemmel bir yer.

3. Mostar, Bosna Hersek

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Balkanların en önemli destinasyonlarından biri olan Saraybosna’nın yanı sıra, tarihi ve nefes kesen güzelliği sayesinde Balkanlar’da ve özellikle de Bosna Hersek’te ziyaret edilecek bir başka önemli yer de kesinlikle Mostar! 1990’larda Bosna Savaşı sırasında yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilen Mostar, bugün güzel binaları, camileri ve şehri isimlendiren tarihi Osmanlı tarzı bir köprü olan Stari Most (Mostar Köprüsü) ile büyüleyici bir yerleşim. 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırılan ve yıkıldıktan sonra 2004 yılında yeniden açılan köprü, bugün şehrin en popüler noktası. Mostar, belki de mutlaka görülmesi gereken Balkan kasabalarından en otantik olanı.

4. Berat, Arnavutluk

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Bin Pencerenin Kasabası olarak bilinen Berat, Arnavutluk ve Balkanların en güzel şehirlerinden biri. Berat’ın tarihi kent merkezi, kahverengi çatılı, beyaz cepheli ve küçük pencereli Osmanlı binalarıyla oldukça şirin bir yer. Tepenin üstünde bulunan kale olan Kala’yı ziyaret edenler, şehrin muhteşem manzaralarına hayran kalacaklar.

5. Budva, Karadağ

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Budva, özellikle yaz aylarında, hareketli gece hayatı ile Karadağ’ın en canlı şehri olarak biliniyor. Karadağ sahilinin en büyülü noktası olan Budva, heyecan verici gece hayatının yanı sıra, her yıl temmuz ayında müzik ve dans festivallerine de ev sahipliği yapıyor. Eşsiz mimarisi ve müthiş plajlarına eşlik eden eğlence, müzik ve dans Budva’yı eşsiz bir yer haline getiriyor. Mutlaka görülmeli!

6. Ohrid, Makedonya

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Rahatlatıcı atmosfer ve nefes kesen manzaralar arıyorsanız Ohrid, sizin için doğru yer. Bu güzel Makedon kasabası, Avrupa’nın en eski ve en derin göllerinden biri olan Ohri Gölü’nün kıyısında yer alıyor. Şehir Balkanlar’daki en popüler yaz destinasyonlarından biri fakat ilkbahar ve sonbaharda da oldukça cazip. Zira Ohrid ziyaretçilerine, Sveti Kaneo Kilisesi gibi kalabalıklar ve turistler olmadan ziyaret edilebilecek harika adresler sunuyor.

7. Prizren, Kosova

Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları

Balkanlar’ın en az ziyaret edilen yerlerden biri olan Kosova’da yer alan Prizren kasabası, muhteşem manzaralar eşliğinde doğal sit ve kale kalıntılarına sahip. Kale kalıntıları arasında gezintiye çıktıktan sonra, kasabaya geri dönün ve yerel mutfağı keşfedin ya da sadece saatlerce kahve içip nehrin yanında insanları seyredin.

Bonus: Güzeller Güzeli Novi Sad, Sırbistan

Novi Sad, her yıl temmuz ayında, Balkan Yarımadası’nın en büyük ve en ünlü festivali olan EXIT’e ev sahipliği yapan hareketli bir şehir. Sırpların, Sırbistan’ın en güzel şehri olarak tanımladığı Novi Sad, mükemmel restoranlar, partiler, canlı gece hayatı gibi bir Avrupa kenti görüntüsünün yanı sıra her gece ve Katolik ve Ortodoks kiliseleri, sinagogları, müzeleri, köprüleri, sanat galerileri ve şirin mimarisiyle gibi hayranlık uyandıran birçok kültürel mekâna sahip.

Tüm Balkan coğrafyasını, Avrupa Rüyası’nın Orta Avrupa Turu ve Balkan Rüyası ile ziyaret edebilirsiniz. Ekstra ücret talep etmeden pek çok yeri de rota içerisine alan turda, Mutlaka Görülmesi Gereken Balkan Kasabaları listesinde yer alan adreslerin bazılarını da görebilirsiniz.

 Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.