Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Norveç Fiyortlarını Keşfedeceklere 5 Tavsiye

Buzul çağları boyunca, derin vadiler ve okyanus sularıyla dolu dar girişler, modern dünyanın sıklıkla fiyort olarak ifade ettiği doğal güzellikleri yaratıyor. Dünya genelinde çok sayıda fiyort bulunmasına rağmen, Norveç kıyı şeridi görenleri şaşkına çeviriyor. Zira yüzlerce yolcu gemisiyle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, bu muhteşem deneyimi yaşamak için Norveç’e akın ediyor. Öte yandan, fiyortları çevreleyen dağlar ve köyler de inanılmaz manzaralar ve maceralar sunuyor. Siz de ülkenin en popüler fiyortlarına bir seyahat planlıyorsanız, Norveç fiyortlarını keşfedeceklere 5 tavsiye yazısını okumanızda fayda var.

norveç fiyortları

1. Ya maceraya atılın ya da daha kısa ama lüks bir tatil yapın

Norveç’in lüks turizm pazarı pek kuvvetli sayılmaz. Ülkede beş yıldızlı bir otel yok ancak ülkenin en güzel yanı da bu zaten. El değmemiş bir cennetin içinde macera sevenleri muhteşem deneyimler bekliyor. Dilerseniz bir hafta süren ve birkaç yıldızlı otellerde konaklamalı, heyecan dolu bir serüveni seçebilir ya da daha kısa süren ve sadece kaldığınız çevreyi görüp tanıyabileceğiniz, ancak nispeten daha iyi şartlara sahip otellerde kalabilirsiniz. Bir diğer alternatifiniz de Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa ülkelerini de kapsayan ve fiyortları geçerken konaklamalı gemi yolculuğunun da bulunduğu Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası turuna katılabilirsiniz.

norveç fiyortları vikingler

2. Doğanın tadını olabilecek her şekilde çıkarın

Norveç Fiyortlarını havadan, karadan ve denizden görebileceğiniz birçok seçenek var ve her perspektifin de kendine has güzellikleri var. Helikopter, araba, tekne gibi seçenekler her zaman bulunuyor ve özellikle saate 90k m hızla giden RIB tekne turları bir zamanlar Vikinglerin hüküm sürdüğü suların üzerinde inanılmaz deneyimler yaşatıyor. Doğanın tadını çıkarabileceğiniz diğer yöntemler arasında dağ yürüyüşleri, bisiklet, kano ile gezmek gibi daha saymakla bitmeyecek seçenekler de bulunuyor.

viking diyarı norveç

3. Yollara düşün

Buradaki “yollar” genellikle çok uzun sürebiliyor ancak merak etmeyin çünkü Norveç’in turistler için hazırladığı 18 ulusal rota, görmek isteyebileceğiniz birçok yerden geçtiğinden hepsine vakit ayırmanız için özenle hazırlanıyor. Özellikle Trollstigen gibi bir dağ yolu var ki, kesinlikle görülmeye değer yerlerin başında geliyor!

norveç lafoten adaları

4. Günlerin uzun olduğu dönemi tercih edin

Fiyortların en yoğun zamanı Haziran ve Ağustos ayları arası. Bu tarihlerde, güneş akşam 11 gibi batıyor ve gün içinde de hava sıcaklığı ılıman geçiyor. Turistler, turlar ve seyahat gemileri de bu tarihleri tercih ettiği için fiyortların biraz daha kalabalık olması kaçınılmaz. Ancak turist kalabalığına tahammülü olmayanlardansanız, bölgeyi hem çok daha tenha hem de hala nefes kesici güzellikte olan Mayıs, Haziran ve Eylül ayı başında ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

norveç bergen

5. Başlangıç noktasını stratejik şekilde belirleyin

Norveç’in fiyortlara açılan kapısı olarak bilinen Bergen kenti, başlamak için çok güzel ve oldukça stratejik bir yer. Zira dünyanın en büyük ikinci fiyordu olan Sognefjord’u görmek için kesinlikle gidilmesi gereken bir bölge. Öte yandan gece burada konaklamak zorunda değilsiniz. Onun yerine küçük bir havalimanına sahip olan Alesund’dan başlayabilir ve birçok fiyordu görebilirsiniz.

15 gün boyunca 12 ülkenin 20 şehrini ziyaret edebileceğiniz Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası ile Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Songdal, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen ve fiyortlardan oluşan Norveç’in yanı sıra, İsveç (Stockholm), Danimarka (Kopenhag), Finlandiya (Helsinki), Estonya (Tallinn), Polonya (Varşova, Krakow ve Gdansk), Letonya (Riga), Litvanya (Vilnius, Trakai Gölü ve Kalesi), Romanya (Bükreş, Bran ve Drakula’nın Şatosu), Bulgaristan (Varna) ve Almanya (Berlin). Tallinn-Helsinki, Helsinki-Stockholm, Kaupanger-Gudvangen, Gedser-Rostock arasında lüks gemilerle deniz yolculuğu ve Prag’dan İstanbul’a THY farkı ile dönüş, yalnızca Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası yolcularının sahip olduğu bir avantaj. 3’ü 1 arada Kuzey Avrupa ve İskandinav Rüyası, izlediği rota bakımından diğer turlara göre en özgün rotaya sahip tek firma olmasının yanı sıra, ekstra tur adı altında 1 Euro dahi talep etmiyor. Eğer çoktan kararınızı verdiyseniz, yola çıkmadan önce Norveç fiyortlarını keşfedeceklere 5 tavsiye yazısına göz atabilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.