Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Paris Gezi Rehberi

Fransa‘nın kozmopolit başkenti Paris, Avrupa’nın ve dünyanın en çok ziyaret edilen turistik kentlerinden biri. Fransa’nın kuzeyinde, Seine Nehri kıyısında bulunan Paris, romantizmi, tarihi, kültür ve sanatı, müzeleri, galerileri, moda trendlerini belirleyen tasarımcıları, gurme restoranları ve ışıltısıyla haklı bir üne sahip. Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik bölgeleri olan Eyfel Kulesi, Arc de Triomphe, Notre-Dame Katedrali, Louvre Müzesi gibi çok sayıda ikonik simgeyi barındırıyor. Paris, yıl boyu ağırladığı 45 milyon turist ile dünyanın en popüler turizm merkezi.

avrupa rüyası paris şanzelize caddesi

Gezilecek Yerler

Arc de Triomphe, Catacombs, Château de Versailles, The Eiffel Tower, Grand Arche de la Défense, Notre Dame Cathedral, Opera Garnier, Pantheon, Père-Lachaise Cemetery, Sacré Coeur, Sainte Chapelle, Place de la République ve Jardin du Luxembourg yer alıyor. Paris’in hemen her bölgesi başlı başına bir destinasyon. Şirin ara sokaklarından kafelerine, parklarından sanat galerilerine dek keşfetmeniz gereken çok yeri var.

avrupa rüyası fransa paris mutfağı

Yeme ve İçme

Paris, Avrupa’nın başlıca mutfak merkezlerinden biri. Diğer yandan da kozmopolit nüfusu nedeniyle, Fransız bölgesel mutfağının hepsini ve dünyadaki hemen her ulusal mutfağı bulabileceğiniz 9.000’den fazla restorana sahip. Ancak iyi yemek ve mükemmel servis için, yerlilerin yemek yiyip, turistik mekanlardan uzak yerlere gitmeye çalışın. Deniz ürünleri sevenler için, Paris moules frites (buharda pişirilmiş midye ve patates kızartması), istiridye, deniz salyangozları ve diğer lezzetleri denemek için harika bir yer. Et spesiyalleri arasında geyik eti özellikle sonbahar ve kış av sezonunda av etleri, kuzu eti, dana eti, dana eti  gibi Fransız lezzetleri, Fransız şaraplarıyla mükemmel birliktelik yakalıyorlar.

avrupa rüyası paris louvre müzesi La Liberté Guidant la Peuple

Müzeler

The Louvre, Musée d’Orsay, Rodin Museum, Picasso Museum, Musée Marmottan-Monet, Musée de l’Orangerie, Musée Delacroix, Centre Georges Pompidou, Les Invalides, Cluny, Le Musee des Arts Decoratifs, Carnavalet, Cité des Sciences et de l’Industrie, Mémorial de la Shoah, Jacquemart-Andre Museum ve Musée du quai Branly dünyaca ünlü Paris müze ve galeri arasında.

avrupa rüyası fransa paris aşk duvarı

Ulaşım

Paris’te Paris Charles De Gaulle Havalimanı ve Orly Havalimanı olmak üzere iki havalimanı bulunuyor. Paris’te en çok kullanılan şehir içi toplu taşıma aracı olan ve 300 istasyona sahip metro, 16 hattan oluşuyor. 05.20-01.15 saatleri arasında çalışan metronun yanı sıra, 04.45-01.30 saatleri arasında hizmet veren RER tren hatları da Paris’in banliyölerine en kolay ulaşım aracı.

avrupa rüyası fransa paris alışveriş magnet

Alışveriş

Paris, New York, Londra ve Milano’yla birlikte Batı dünyasının en büyük moda merkezlerinden biri. Canal St-Martin, Palais-Royal, Le Marais, Sèvres Babylone, Le Bon Marché 7, Quartier Saint-Germain-des-Prés ve rue Saint André des Arts başlıca alışveriş merkezleri. Paris kent merkezinde bulunan üç ana bit pazarından en ünlüleri, Marché aux Puces de St-Ouen, Marche aux puces de Saint-Ouen ve Marche Dauphine iken Gare St. Lazare yakınındaki Rue de Roma luthiers müzik enstrümanları ile dolu bir bölge. Sanatseverler galerileriyle ünlü olan Quartier Saint-Germain-des-Prés’i mutlaka görmeli.

avrupa rüyası fransa paris La Fete de la Musiqiue festivali

Festivaller

Kentin en büyük festivali olan Bastille Day, her yıl 14 temmuzda Champs-Élysées’de, Arc de Triomphe’den Place de la Concorde’a kadar uzanan bir askerî geçit töreni. Patrouille de France ise, geçit töreni ve akşamları havai fişek gösterisi ile Champs Élysées üzerinde muazzam bir şekilde kutlanıyor. Temmuz ayı ortasından Ağustos ortasına kadar süren şenlikli bir etkinlik olan Paris-Plages, Seine Nehri kıyılarının palmiye ağaçları ile süslü geçici bir plaja dönüştürülmesiyle ünlü. Carnaval de Paris, Journées du Patrimoine Fête de la Musique, Techno Parade, Nuit Blanche, Cinéma au clair de lune, Printemps des rues, Festival d’automne ve Fête des jardins Paris’in en ünlü diğer festivalleri arasında.

Işık Şehri Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen kenti. Otobüsle Avrupa turunun en popüler durağı olan Paris’i, Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebilirsiniz.

Yazan: Peril Cantürk

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.