Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Pasaport Nereden Alınır? Gerekli Evraklar ve Başvuru

Pasaport başvuru işlemi; yurt dışına çıkacak kişilerin ilk olarak yapmaları gereken adımdır. Bu nedenle yurt dışı seyahat etmeyi düşünenlerin ilk aklına gelen “pasaport nasıl çıkartılır? sorusudur. Bunun için öncelikle yapmanız gereken hangi tür pasaport alabileceğiniz ve o pasaport başvuru için gerekli olan belgeleri hazırlamaktır. Genellikle alınan pasaport bordo yani umumi pasaporttur.

pasaport türleri ve başvuru

BORDO PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  • Nüfus cüzdanı aslı
  • İki adet biyometrik fotoğraf
  • Yatırdığınız harç ücreti ve defter bedeli dekontları
  • Varsa eski pasaportunuz
  • Öğrenci pasaportu için ise öğrenci belgeniz yanınızda bulunmalıdır.
  • On sekiz yaş altı ve engelli bireylerin velileri kimlikleri ile birlikte bu kişilerin yanlarında olmalıdır. Ayrıca reşit olmayan bireylerin pasaport başvuruları için ailenin muvafakatname vermesi gerekmektedir.
pasaport türleri yeşil pasaport

PASAPORT HARC ÜCRETİ VE DEFTER BEDELLERİ

Pasaport Defter Ücreti : 160TL

6 Ay Süreli Pasaport Harcı :208,80TL

1 Yıl Süreli Pasaport Harcı :304,50TL

2 Yıl Süreli Pasaport Harcı :497,00TL

3 Yıl Süreli Pasaport Harcı :705,90TL

4-10 Yıl Süreli Pasaport Harcı :995,00TL

Bu fiyat aralıklarına göre pasaportunuzu 10 yıl süreli almanız ekonomik açıdan daha uygun bir seçenek olacaktır. Çünkü eskiden pasaport süreleri harç bedeli ödeyerek uzatılırken artık kullanım süresi dolan pasaportun yerine yeni pasaport çıkartmanız gerekmektedir.

bordo pasaport başvuru

PASAPORT İÇİN RANDEVU NASIL ALINIR?

Üç şekilde almak mümkündür. İlk seçenek;

Pasaport harç ve defter ödemelerini yapıldığını gösterir banka dekontu ve Pasaport için gerekli evraklarınızla size en yakın nüfus müdürlüğüne giderek randevunuzu alabilirsiniz. Dekontlarınızı alırken; ad ve soyadınızın, tc kimlik numaranızın doğru yazılıp yazılmadığı, size dekontu veren memurun ıslak imzasının olup olmadığı ve de dekontta “tahsil edilmiştir” ibaresinin bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

İkinci seçenek ise; pasaport randevunuzu online olarak https://randevu.nvi.gov.tr/ web sitesinden size uygun gün ve saati seçerek alabilirsiniz. Ayrıca harç ve defter bedellerini online olarak da yapabilirsiniz.

Üçüncü seçenek ise; acil pasaport hattını arayarak randevu almaktır. 09.00 – 18.00 saatleri arasında 0312 462 91 46/47 numaralı hattı arayarak pasaport randevunuzu alabilirsiniz.

PASAPORT ÇEŞİTLERİ

Ülkemizde dört çeşit pasaport türü bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)
  2. Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
  3. Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)
  4. Gri Pasaport (Görev – Hizmet Pasaportu)

Yeşil Pasaport: Devlet memurlarına kadro derecesine göre ve eski bürokratlara verilir. Kadro derecelerinin 1,2 ya da 3 olması şartı vardır. Bu pasaporta sahip kişilerin aile bireyleri de bu pasaporta sahip olabiliyor.

Siyah Pasaport: Devlet de üst mevkilerde görev yapan kişilere sadece görev de bulundukları süre zarfında verilen pasaport çeşididir. Konsoloslara, yüksek rütbeli askeri çalışanlara, Bakanlara, Cumhurbaşkanına, Meclis üyelerine ve aynı statüdeki kişilere verilir.

Gri Pasaport: yeşil ya da siyah pasaportu bulunmayan görevlendirme ile resmi bir kurum tarafından yurt dışına gönderilen kişiler verilir.

Bordo Pasaport: Umuma mahsus pasaport olarak da bilinen bu pasaport çeşidi kamu görevinde olmayan kişilerin alabildiği standart özellikleri olan pasaport türüdür. Bu pasaport 6 ay ile 10 yıl süreli çıkartılabilmektedir. Vizeli ve vizesiz birçok ülkeye ziyaret bordo pasaport ile yapılabilmektedir. Türkiye cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı olan tüm bireyler bordo pasaport sahibi olabilir.

pasaport başvuru süreci

PASAPORTUN ÇIKMA SÜRESİ

Pasaportunuz; randevunuzu alıp başvurunuzu yaptıktan ve gerekli evrakları teslim ettikten sonra 7 ila 10 iş günü içerisinde adresinize kurye veya kargo ile teslim edilir. Eğer daha erken teslim almak istiyorsanız Ankara Gölbaşı Pasaport Basım Merkezine giderek bizzat matbaadan alabilirsiniz.

Ayrıca pasaportunuzun başvuru takibini www.epasaport.gov.tr adresinden sağlayabilirsiniz.

Gerekli tüm işlemlerin ardından geldik son aşamaya pasaport başvuru işlemi sonra pasaportunuzu elinize aldığınız ana ve bu süreç mutlu bir şekilde bittiğine göre artık Avrupa turuna hazırsınız demektir. Avrupa Rüyası yurt dışı turları ve otobüsle Avrupa turu tam size göre detaylar için Avrupa Rüyası web sitesini ziyaret etmenizi öneririm.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.