Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Pasaportsuz Kimlikle Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yurtdışına seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsunuz ama hali hazırda pasaportunuz yok mu? Pasaportunuz olsa bile vize ile uğraşmadan kolayca bir yerleri mi keşfetmek istiyorsunuz? Üzülmeyin, size güzel haberimiz. Sadece kimliğinizle gidebileceğiniz ülkeler var. İşte Türk vatandaşlarının pasaportsuz, kimlikle seyahat edebileceği ülkeler listesi! Ayrıca Türk vatandaşlarının gidebileceği vizesiz ülkeler listesi yazısını da buradan okuyabilirsiniz.

Pasaportsuz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler!

Gürcistan

Gürcistan, ülkemizde adı duyulduğunda an itibariyle valizlerin hemen hazırlandığı ülkelerin başında geliyor. Özellikle ülkemizde pasaportsuz, yalnızca kimlikle en çok ziyaret edilen ülkelerin başında geliyor. Tiflis, Batum ve son dönemlerin en gözde turistik bölgesi olan Svaneti ile Gürcistan’da Türk gezginlerin uğrak noktalarından.

Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya ile komşu olan Gürcistan; sahilleri ile yaz turizmi, dünyanın en çetin yamaçlarını içinde barındıran dağları ile kayak deneyimi ve tarihsel mirası ile kültür turizmi açısından cazip ülkeler arasında.

Karadeniz mutfağına yakın yemek kültürü, Batum ve Tiflis gibi kozmopolit şehirleriyle, Svaneti ve Kazbegi Bölgeleri’nin doğal güzellikleri, dünyada şarabın doğum yeri olarak bilinen Telavi Bölgesindeki şarap bağları ile Gürcistan, başlı başına ilgi çekici. Unutmadan yasal casinolarıyla, kendine has mimarisi ve sıcak kanlı ve misafirperver halkıyla Kafkasların bu güzel ülkesini listenize ekleyin.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs, ülkemizde en çok ziyaret edilen bir diğer ülke. Yaz ayları gelip çattığında, yaz tatilinizi geçirebileceğiniz en güzel lokasyonlardan biri olan Kuzey Kıbrıs, yılın dört yılı kesintisiz sunduğu eğlencenin yanı sıra, tarihi ve coğrafi güzellikleriyle de iyi bir turizm bölgesi.

Doğu Akdeniz’in mavi suları ile çevrili Kuzey Kıbrıs’ta gezinize Girne’den başlayabilirsiniz. Ardından tarihi yapılarıyla ve canlı çarşılarıyla sizi karşılayacak Lefkoşa’da bir gün geçirebilir ve son olarak bütün Avrupa’da Orta Çağ mimarisinin en tipik örneklerini görebileceğiniz Gazimağusa’ya ulaşabilirsiniz. Eğer kafa dinleyip, turkuaz koyların tadını çıkarmaya yönelik bir tatil düşünüyorsanız, önerim kesinlikle Karpaz taraflarını tercih edebilirsiniz. Unutmadan Kuzey Kıbrıs’a pasaportunuzla girecekseniz, pasaportunuza mühür vurdurmayın; aksi takdirde vize başvurusu yaparken sıkıntı yaşarsın. Kimlikle seyahati tercih edin!

Moldova

Ülkemizin son imzaladığı anlaşma sonrası Moldova’ya pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi başladı. Doğu Avrupa’da turistlerin en az tercih ettiği ülke olmasına rağmen manastırları, orman yürüyüş alanları, verimli toprakları, şarapları, zengin tarihi ile seyahat etmek için eğlenceli, renkli, güzel ve ucuz bir ülke. Şehrin başkenti Kişinev‘e ek olarak, Edinet ve Trispol gibi şehirleri turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında. Kişinev, kendine has bir mimarisiyle müzeleriyle, meydanlarıyla sizleri bekliyor. Yaz aylarının sonunda başkent Kişinev’de her yıl üzüm festivali olan Gustar Festivali’ne gidebilir, başkent Kişinev’in Stefan Cel Mare bölgesi, birbirinden eğlenceli mekanlarında eğlenebilirsiniz.

Ukrayna

Ukrayna doğası, tarihi, mimarisi, denizi ve eğlencesiyle Doğu Avrupa’da Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl çipli kimliklerle seyahatin başladığı Ukrayna’da en çok ziyaret edilen şehirler arasında Kiev, Lviv, Odessa, Kharkiv yer alıyor. Başkent Kiev ve son zamanların en popüler şehirlerinden Lviv, Ukrayna gezisinde ilk önce ziyaret edilmesi gereken şehirler. İkisi de canlı gece hayatına sahip, gezip görülecek yerler bakımından zengin ve Ukrayna’da yapılacak şeylerin birçoğu bu şehirlerde toplanmış.

Ne zaman gitmeliyim diye düşünenlere tavsiyemiz; bahar aylarının ortalarından başlayarak yaz mevsiminin sonuna kadar olan aralığı sana önerebiliriz. Bu dönem içerisinde Ukrayna’da birçok festival yapılıyor. Yani Ukrayna geceleri, en çok nisan ile eylül ayları arasında renklidir.

Pasaportum yok diye seyahat planlarınızı ertelemeden Gürcistan, Kuzey Kıbrıs, Moldova ve Ukrayna’yı gezebilirsiniz. Kimliklerinizi ve biletlerinizi hazırladıktan sonra valizlerinizi şimdiden hazırlamaya başlayın! Kimlikle seyahat edilen ülkeler sizi bekliyor!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.