Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Pisa Kulesi’nde 1 Gün İçin 5 İpucu

Pisa Kulesi’nin aşırı turistik bir yer olduğunu düşünüyor ve kalabalık yerlerden çekiniyor olabilirsiniz ancak bazı yerler vardır ki gerçekten görmeden dönülmemesi gerekir. Pisa Kulesi de bu yerlerden biri. Hem meşhur olması hem de gerçekten güzel olması nedeniyle görülecekler listenizde bulunması gereken bu eğik kuleye gittiğiniz zaman bir gün içinde neler yapabileceğiniz konusunda kafanız karışıksa, Pisa Kulesi’nde 1 gün için 5 ipucu tam size göre!

avrupa rüyası italya pisa kulesi

1. Kuleye çıkmak ya da çıkmamak, işte bütün mesele!

Muhtemelen kuleye çıkılabildiğini bile bilmiyor olabilirsiniz. Gidip gördüğünüz zaman da çıkmamak için kendinizi zor tutacaksınız ancak bunun için ne yazık ki kişi başı tam 18 Euro ödemeniz gerekiyor. Gerçekten çok pahalı ve bu biletle kulenin haricinde yalnızca kiliseye girebiliyorsunuz. Diğer yandan sadece bileti almanız da yetmiyor zira size belirtilen giriş saatinde orada olmanız gerekiyor. Ayrıca yukarıya çantanızla çıkmanıza izin verilmiyor, neyse ki çantanızı ücretsiz olarak meydandaki emanetçiye bırakabiliyorsunuz.

avrupa rüyası pisa kulesine çıkış ücreti

Adım adım kuleye çıkış:

 1. Biletinizi alın. İnternet üzerinden ya da hemen orada alabilirsiniz.
 2. Zamanınızı ayarlayın. Kasım ayında hemen bir sonraki sıradan kuleye girebilirsiniz ancak yaz aylarında kalabalıktan dolayı çok erkenden orada olmanız ya da internet üzerinden bileti almanız gerekiyor.
 3. Çantalarınızı emanete bırakın. Ücretsiz olan bu hizmetten yararlanmak için biletinizi göstermeniz yeterli ve çantalarınızı sadece giriş saatiniz yaklaştıysa bırakabilirsiniz.
 4. Çıkış saatinizden 15 dakika önce kulenin önünde sıraya girin ve saatini kesinlikle kaçırmayın çünkü kaçırırsanız bir sonraki saatte girmenize izin vermiyorlar.
 5. 273 basamak merdiven sizi bekliyor! Tırmanın!

avrupa rüyası pisa kulesinden manzara

18 Euro vermeye değer mi?

 1. Evet! Şehirleri tepeden görmek ve hele ki böylesine bilinen ve efsane bir kulenin tepesinde olmak çok güzel.
 2. Yukarı doğru çıkarken eğimi hissediyorsunuz. Yükseldikçe eğim daha da kendini fark ettiriyor, tepeye çıktığınızda ise muhteşem! Sanki yerler ayağınızın altından kayıyor. Çıkınca mutlaka tam bir tur etrafını dönün ve ardından oturup manzaranın keyfini çıkarın.
 3. Tepeden görünen manzarada meydan ve kilise nefes kesici güzellikte görünüyor. Yeşil çimlerin beyaz yapılara uyumu gerçekten harika.
 4. Diğer tarafa baktığınızda ise Pisa’nın geri kalanı ve uzaktaki dağlar gözüküyor.
 5. Yukarıda iki farklı kat bulunuyor. Biri etrafında dolanabildiğiniz yer diğeri de oturup dinlenebileceğiniz yer. Bunca merdivenden sonra dinlenmek en doğal hakkınız olacak.
 6. Yükseklik korkunuz varsa köşelerden uzak durun. Her ne kadar güvenlik için demirler olsa da yine de biraz korkutucu gelebilir, özellikle yatık kısım çok korkutucu gelebilir!
 7. Doğru zamanda gitmek önemli

Pisa’ya düşük sezonda gitmek en mantıklısı. Diğer türlü aşırı kalabalık yüzünden keyfiniz kaçabilir ve tüm gününüz sıra beklemekle geçebilir. Kasım ayında giderseniz yine az çok kalabalık olsa da uzun süre sıra beklemezsiniz. Ayrıca kulenin fotoğrafını da etrafında insanlar olmadan çekmek isteyebileceğinizi de düşünmek gerekiyor! Yüksek sezonda gitmek durumundaysanız da mümkün olduğu kadar sabah erken saatte çıkın, hatta daha kule açılmadan kapısında olun ve etrafında gezerek açılmasını bekleyin. Eğer tırmanmak istiyorsanız o zaman kesinlikle açılış saatinde kapıda olun.

avrupa rüyası pisa şehir turu

3. Hazırlıklı olun!

Hazırlıktan kasıt mutlaka gitmeden önceki gün tren biletlerinizi kontrol edin, Google Maps uygulamasında Pisa ve bölgesini çevrimdışı kullanılacak şekilde indirin. Floransa’dan trenle gelmek yaklaşık 1 saatte keyifli bir yolculuk yaparak Pisa’ya gelebilirsiniz. Tren istasyonundan kuleye yürüyüş yaklaşık 2 km. O yüzden yürümeyi tercih edecekseniz kasaba içerisinden yürüyeceksiniz demektir. Şehirdeki tabelalar yetersiz olduğundan cep telefonunuzda istasyondan kuleye hangi yoldan yürümeniz gerektiğine dair bilgileri indirirseniz çok yararınıza olur.

avrupa rüyası italya pisa kilise

4. Kiliseye gidin

Kiliseye giriş ücretsiz. Kule ya da çevredeki herhangi bir yere giriş için bilet aldıysanız bu biletle kiliseye girebilirsiniz. Hatta hiçbir bilet almadıysanız dahi bilet ofisine gidip ücretsiz bir kilise bileti temin edebilirsiniz. Kilisenin içi gerçekten çok güzel. Muhteşem detayların içinde insan kendini kaybolmuş hissediyor ve eğer sizden başka çok fazla da insan yoksa o zaman buranın keyfi çok daha güzel çıkıyor.

avrupa rüyası pisa kulesi saltbea

5. Fotoğrafınızın olmasından utanmayın!

Bunu ne anlama geldiğini çok iyi biliyorsunuz! Herkes bunu yapıyor o yüzden siz de yapın. Zira eğer yapmazsanız pişman olabilirsiniz. Evet çok turistik bir şey ama korkmayın bir şey olmaz! Yerinizi alın ve devasa kuleyi taşıyın!

Torre Pendente di Pisa olarak bilinen Pisa Kulesi, İtalya’nın Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide, yani Mucizeler Meydanı’nda yer alıyor. Meydandaki katedralin çan kulesi olarak 1173’te inşa edilmeye başlanan ve üçüncü katını tamamlanmasının ardından eğilmeye başlayan kuleyi Avrupa Rüyası’nın EKO ve PLUS paketleri ile ziyaret edebilirsiniz.

Yazan: Peril Cantürk

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.