Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Priştine’de Gezilecek En İyi 6 Yer

Balkan Rüyası ve Orta Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz, Balkanlar’ın incisi, Kosova‘nın başkenti ve en büyük şehri Priştine, Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi içerisinde yer alıyor. Kosova’nın idarî, kültürel, ticari ve ekonomik merkezi olan kent, tarihimizde oldukça önemli bir yere sahip. Priştine’de bulunan Osmanlı eserleri, tarihî süreçte ciddi zararlar görse de Kosova Ovası’ndaki I. Murat’ın türbesi (Meşhed-i Hüdavendigâr) gibi önemli yapılar halen ayakta.

Priştine Etnografya Müzesi

Priştine Tarihi Kent Merkezi’nde yer alan, daracık sokakların birinde görebileceğiniz Priştine Etnografya Müzesi, sizi 18 ve 19.yüzyıla ait iki katlı tarihi evde karşılıyor. Videolar ve müzikler eşliğinde yaratıcı bir küratörlükle oluşturulmuş müze, kentin ve ülkenin geleneksel yaşamına dair pek çok bilgi içeriyor.

Priştine Ulusal Kütüphanesi

Arnavutların geleneksel takkesi olan plisi simgelediği 99 kubbesiyle Priştine’nin en güzel yapılarından biri olan Priştine Ulusal Kütüphanesi, 1974’te modern tarzda tasarlandı. Ancak resmi anlamda 1982 yılında açılan kütüphanenin ilk katında 400 kişilik büyük bir okuma salonu ve diğer katlarında da pek çok özel amaçlı salon bulunuyor. Kentin sembolü olan kütüphane kitap, gazete ve dergi dahil iki milyon yayına ev sahipliği yapıyor.

Sultan I. Murat Türbesi

Osmanlı Devleti’nin Avrupa’ya kapılarını açan ilk padişah Sultan I. Murat Hüdavendigar, savaş meydanında öldüğünde Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan Sultan I. Murat Türbesi, Mitrovica yolunda bulunuyor. Balkanlardaki en eski Osmanlı eserlerinden biri olan Sultan I. Murat Türbesi, 14.yüzyıldan bu yana Meşhed-i Hüdavendigar olarak da biliniyor. Priştine kent merkezine 5 km mesafede yer alan yapı, Balkanlar’daki Türk ve Müslümanlar açısından İstanbul’da bulunan Eyüp Sultan Türbesi gibi yoğun ziyaretçi alıyor.

Fatih Camii

Restorasyonu 2010’da TİKA tarafından yaptırılan Fatih Camii, 1460’ta Fatih Sultan Mehmet tarafından erken dönem İslam sanatı anlayışıyla inşa ettirilen önemli bir yapı. Dış mimari güzelliğiyle ve iç kısmın estetik ve mimari uyum yönüyle döneminin çok seyrek ve eşine rastlanmayan örneklerinden biri kabul edilen yapı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Osmanlı arasındaki savaşlar sırasında bir dönem Katolik kilisesi olarak kullanılmış.

Rahibe Teresa Katedrali

Bir Roma Katolik katedrali olan ve Rahibe Teresa adanan Rahibe Teresa Katedrali’nin yapımı 2007’den bu yana devam ediyor. Rahibe Teresa’nın 100. yaş gününde kutsanan yapı, 2015’te ülkenin Avusturya ve Arnavutluk ile olan ortak tarihinin kutlandığı organizasyona da ev sahipliği yapmıştı. Çan kulesinin tepesine ulaşmak için 1 € ödeyip şehrin panoramik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Aziz Nikola Sırp Ortodoks Kilisesi

Shkodra Caddesi’nde yer alan ve eski bir kilise temelleri üzerine 1833’te inşa edilen Aziz Nikola Sırp Ortodoks Kilisesi, 1999 ve 2004’te tahrip olsa da günümüzde onarılarak ziyaretçilere açılmış durumda. Girişin ücretsiz olduğu kiliseye gitmek için pek çok yapıyı birden görebileceğiniz yaya bölgesinin kuzey ucundaki Shadërvani Meydanı’na gidin, Kosova Müzesi’ni, Kral Camii’ni ve Sami Frasheri Lisesini geçin, ardından Haxhi Zeka’ya dönün. Caddeden Shkodra Caddesi olan üçüncü sola döndüğünüzde kilise karşınıza çıkacak.

Bonus: Gërmia Park

Priştine’nin kuzey doğusunda bulunan ve 62 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Gërmia Park, Karadağ’dan Kopaonik dağlarına uzanan Rodop Dağları’nın bir parçası. 63 tür hayvana ve yaklaşık 600 tür bitki çeşidine sahip zengin bir faunaya sahip park Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından korunan bir alan. Parkın tepesindeki restoranlarda nefis Balkan lezzetleri eşliğinde muazzam manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Romların yaşadığı çok etnikli bir yöne sahip Priştine, birçok yönüyle tipik bir Balkan ve Müslüman şehri olmasının yanı sıra, Avrupa tarzı Batı kültürüyle harmanlanmış bir kent. Kosova’nın alışveriş, eğlence ve gece hayatı bakımından en canlı bölgesi olan Priştine’de büyük alışveriş merkezleri ve kafeler, özellikle genç nüfusun buluşma yerlerinin başında geliyor. Avrupa Rüyası otobüsleri ile bu kadim kenti gönlünüzce gezebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.