Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Roma Müzeleri Rehberi

Paha biçilemez sanat eserleri içeren düzinelerce müze ve galeriye ev sahipliği yapan Roma, Vatikan Müzeleri ve Galleria Borghese’den Roma Ulusal Müzesi’ne dek, sokak ve meydanlarda sergilenen sanatsal kültür mirasını tamamlayan sayısız koleksiyon içeriyor. Roma’da, önemli antik heykelleri, girift boyalı freskleri, Rönesans resimlerini ve daha fazlasını barındıran müze ve galerilerden hangilerini ziyaret edeceğinize dair kafanız karışmasın. Roma Müzeleri Rehberi ile antik heykelden modern sanata kadar herkesin zevkle gezebileceği çeşitli sanat türlerini içeren bu eşsiz mekanlarda, dünya tarihini tamamen özümseyebilirsiniz.

Roma’da Keşfedilecek Müzeler

1. Galleria Borghese

Galleria Borghese (Villa Borghese), özellikle 15-18. Yüzyıllar arasında etkileyici bir sanat koleksiyonuna sahip. Borghese Galerisi olarak da bilinen Galleria Borghese, güzel ve zarif bir konak olan Villa Borghese’de yer alan, dünyanın en ünlü sanat müzelerinden biri. Bahçeleri de müzenin kendisi kadar popüler olan Borghese Galerisi aynı zamanda Roma’nın üçüncü büyük parkı. Önceden rezervasyon yaptırmanın zorunlu olduğu müzeye, sadece ön ödemeli giriş biletine sahip olanların girmesine izin veriliyor.

Adres: Piazzale del Museo Borghese, 5.
Web-site: http://www.galleriaborghese.it/
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi kapalı, Salı-pazar 08.30-19.30
Bilet: Yetişkin 11 €, AB vatandaşları (18 – 25 yaş) 6,50 €
18 yaşından küçükler ve 65 yaş üstü olanlar 2 €
Borghese Galerisi Rehberli Turu: 45 €
Ulaşım: Piazza di Spagna metro istasyonu, A hattı.
Otobüsler: 5, 19, 52, 53, 63, 86, 88, 92, 95, 116, 204, 217, 231, 360,490, 491, 495, 630, 910 ve 926.

avrupa rüyası vatikan müzeleri

2. Vatikan Müzeleri

Dünyanın en ünlü ve kapsamlı sanat koleksiyonlarını barındıran Vatikan Müzeleri (Vatican Museums), Roma’da görülmesi gereken en önemli müzeleri oluşturuyor. Yüzlerce oda, galeri ve salondan oluşan müzeler, antik çağlardan günümüze kadar heykeller, tablolar, duvar halıları ve freskler de dahil olmak üzere binlerce parçaya sahip.

Yüzyıllar boyunca papalar tarafından toplanan resim, heykel ve diğer sanat eserlerinin başyapıtlarına ev sahipliği yapan Vatikan Müzeleri (Vatican Museums), Sistine Şapeli (Sistine Chapel), Beato Angelico Şapeli (Chapel of Beato Angelico), Raphael Odaları (Raphael Rooms), Loggia ve Borgia Dairesi (Loggia and Borgia Apartment) Mısır Müzesi (Egyptian Museum), Etrüks Müzesi (Etruscan Museum), Pio-Hıristiyan Müzesi (Pio-Christian Museum), Gregorian Profane Müzesi (Gregorian Profane Museum), Goblenler Galerisi (Gallery of Tapestries), Pius-Clementine Müzesi (Pius-Clementine Museum) Misyoner Etnoloji Müzesi (Missionary Ethnological Museum), Immaculate Conception ve Sobieski Odaları (The Immaculate Conception and Sobieski Rooms), Şamdan Galerisi (Gallery of the Candelabra), Chariot Odası (Chariot Room), Daire Pius V (Apartment of Pius V), Haritalar Galerisi (Gallery of Maps), Chiaramonti Müzesi – Braccio Nuovo Galerisi (Chiaramonti Museum – Braccio Nuovo Gallery), Tarih Müzesi – Taşıma Köşkü (Historical Museum – Carriage Pavilion), Vatikan Avluları (Vatican Courtyards) gibi birçok bölümden oluşuyor.

Bunların yanı sıra, Resim Galerisi (The Pinacoteca-Picture Gallery), 1932’ye dayanan ve mimar Beltrami tarafından tasarlanan bir binada, Quattro Cancelli’nin girişinde yer alıyor. Hristiyan, Profane ve Misyoner-Etnoloji Müzesi (The Christian, Profane and Missionary-Ethnological Museum), bir zamanlar Lateran Sarayı’nda bulunan sanatsal ve arkeolojik nesnelerden oluşan bir koleksiyon içeriyor.

1973’te müzelere eklenen Modern Dini Sanat Koleksiyonu (The Collection of Modern Religious Art), Tarih Müzesi ve Lateran Sarayı’nın yanı sıra, Askeri Kolordu’ya ait eşyaları da sergiliyor. Resim, bronz, mermer, duvar halısı ve diğer eşyaların restorasyonu için kurulan Bilimsel Araştırma Laboratuvarı da (Scientific Research Laboratory) Vatikan Müzeleri’nin bir parçası.

Adres: Viale del Vaticano, 00165
Web-site: www.museivaticani.va
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-cumartesi 09:00-18:00
Bilet: 16 € (Sistine Şapeli dahil)
Ulaşım: Piazza Risorgimento’nun yakınındaki Viale Vaticano’da yer alan müzelere 49, 32, 81, 982, 492, 990 No’lu otobüsler ve 19 No’lu tramvay ile ulaşabilirsiniz.
Her ayın son Pazar günü giriş ücretsiz.

avrupa rüyası roma Museo Nazionale Romano

3. Museo Nazionale Romano

Hepsi farklı palazzoslarda bulunan dört ana koleksiyona bölünen Roma Ulusal Müzesi (Museo Nazionale Romano), müzeyi oluşturan dört bina için ziyaretçilere birleştirilmiş giriş bileti sunuyor. Aslında tek bir biletle kapsanan Baths of Diocletain, Palazzo Altemps, Crypta Balbi ve Palazzo Massimo olmak üzere dört ayrı müzeyi gezebiliyorsunuz. Roma Ulusal Müzesi, Antik Roma döneminden kalan arkeolojik bulgulara odaklanarak, Roma’nın öncesi ve erken tarihlerinden sergilere ev sahipliği yapıyor.

Adres: Largo di Villa Peretti, 1.
Web-site: http://www.museonazionaleromano.beniculturali.it/
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi kapalı, Salı-pazar 09.00 – 19.45
Bilet: Yetişkin 7 €, AB vatandaşları (18 – 25 yaş) 3,50 €
18 yaşından küçüklere ve 65 yaş üstü olanlara ücretsiz
Giriş, Ulusal Roma Müzesi’nin dört binası için geçerli.
Ulaşım: Repubblica veya Termini metro istasyonu, A hattı.
Otobüsler: C, H, 16, 36, 38, 40, 64, 86, 90, 92, 105, 157, 170, 175, 204, 217, 310, 360, 492, 590, 649, 714 ve 910.

avrupa rüyası roma Capitoline müzeleri

4. Capitoline Müzeleri

Piazza del Campidoglio’da bulunan Capitoline Müzeleri (Capitoline Museums-Musei Capitolini), 1471’de Papa Sixtus IV tarafından Roma halkına değerli bir bronz koleksiyonunun bağışlanması ile dünyanın en eski müzelerinden biri oldu. Palazzo dei Konservatuarı ve Palazzo Nuovo’da bulunan iki etkileyici binada faaliyet gösteren müze, ziyaretçileri dışarı çıkmak zorunda bırakmadan Piazza del Campidoglio’ya götüren bir tünel olan Galleria Lapidaria’ya bağlanıyor.

Adres: Piazza del Campidoglio 1
Web-site: http://www.museicapitolini.org/en/
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi kapalı, Salı-pazar 09.30-19.30
Bilet: Yetişkin 14 €, AB vatandaşları (18 – 25 yaş) 12 €
18 yaşından küçükler ve 65 yaş üstü olanlar 2 €
Ulaşım: Piazza Venezia otobüs durağı, 64, 87 No’lu otobüsler ve 119 No’lu elektrikli otobüs.

avrupa rüyası roma Galleria Nazionale d'Arte Moderna

5. Galleria Nazionale d’Arte Moderna

Ulusal Modern Sanat Galerisi (Galleria Nazionale d’Arte Moderna), 1883’te İtalya’nın çağdaş sanat eserlerini barındırmak için kuruldu. Müzenin koleksiyonu, Neo-Klasik dönemden 1960’ların soyut eserlerine dek uzanan sanat eserleri de dahil olmak üzere 5000’in üzerinde resim ve heykelden oluşuyor.

Adres: Viale delle Belle Arti, 131.
Web-site: http://lagallerianazionale.com/
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi kapalı, Salı-pazar 08.30 – 19.30
Bilet: Yetişkin 8,50 €, AB vatandaşları (18 – 25 yaş) 4 €
18 yaşından küçüklere ve 65 yaş üstü olanlara ücretsiz
Giriş, Ulusal Roma Müzesi’nin dört binası için geçerli.
Ulaşım: Flaminio metro istasyonu, A hattı.
Otobüsler: 88, 95, 490 ve 495.

Roma’daki ister Rönesans başyapıtlarına ister antik arkeolojik buluntulara, ister 21. yüzyıla ait fotoğraflara bakın, Roma Müzeleri Rehberi ile doğru seçim yapabilirsiniz. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Roma’da daha keşfedecek pek çok şey var. Keyfini çıkarın!

Yazan: Peril Cantürk

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.