Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Saraybosna’yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

Bosna-Hersek‘in başkenti olan Saraybosna, Avrupa‘nın en tarihi ve ilginç şehirlerinden biri. Batı ve Doğu Roma İmparatorluğu’nun bölünmüş olduğu bir yer olan Saraybosna, batıda Romalı Katoliklerin, doğuda Ortodoksların ve güneyde de Osmanlı halkının buluştuğu ve yaşadığı bir merkezdi. Hem tarihsel çalkantıların hem de medeniyet çatışmasının bir örneği olduğu kadar, çok kültürlü entegrasyonla barış ve hoşgörü için bir umut ışığı da oldu. Yüzyıllardır bir arada yaşayan Müslüman, Ortodoks, Katolik ve Musevilerin geleneksel dinsel çeşitliliği ile tarihsel önem sahip olan şehir, eşsiz bir Doğu kültürüne sahip kozmopolit bir Avrupa başkenti.

avrupa rüyası saraybosna gülü

1. Saraybosna Gülü’nün yaralarına şahit olun

1990’larda Saraybosna çok kötü bir savaşın tam içinde kaldı. 1992’den 1995’e kadar hem dağlardan hem de içeriden kuşatılan şehirde binaların yarısı yok olurken 5000’den fazla sivil de hayatını kaybetti. Hayatlarını kaybeden insanların bulundukları yerler kırmızı renklerle işaretlendi ve bu noktalara Saraybosna Gülü adı verildi.

avrupa rüyası saraybosna trebevic dağı

2. Doğa yürüyüşü rotalarını keşfedin

Az kişinin bildiği ancak Saraybosna’nın en güzel manzarasını görebileceğiniz yer olan Trebevic Dağı, ulaşımı biraz zahmetli olsa da, kesinlikle buna değecek bir yer. Üzerinde yerleşim bölgeleri olan yürüyüş yollarından geçiyorsunuz ve insanların günlük hayatlarına da eşlik etmiş oluyorsunuz. Biraz daha ileride üzerinde kurşun izleri ve graffiti bulunan iki ev daha göreceksiniz. Eğer yürüyerek gitmek istemezseniz taksiyle veya yolun bir kısmını otobüsle de gidebilirsiniz.

3. Eğlenceli Saraybosnalılarla tanışın

Saraybosnalılar kara mizahları ile biliniyor. Bunun korkunç bir savaş psikolojisinden kaynaklandığı düşünülse de yine de biraz garip bir mizah anlayışları var. Savaş döneminde kadınların saçlarını yaptırdıkları, kurşunlar yağarken rujlarını sürüp topuklu ayakkabılar ile dışarı çıktıkları söyleniyor. Mutlaka ücretsiz Saraybosna yürüyüş turlarından birine katılıp tanışacağınız yerel halktan da benzer hikayeler dinlemelisiniz.

avrupa rüyası saraybosna cevapi köftesi

4. Leziz Saraybosna mutfağını tadın

Boşnak böreği başlı başına bir seyahat sebebi! Sebzeli ya da kıymalı olan börek görür görmez ağzınızın suyunu akıtmaya yetecek güzellikte. Meşhur köfteleri olan Cevapi ise çok lezzetli ve her gün yemek isteyeceğiniz türden bir yemek. Kahve ise halkın vazgeçilmez içeceği ancak biraz sert olduğundan herkese hitap etmeyebilir.

avrupa rüyası saraybosna

5. Müzelerde kentin geçmişine tanık olun

Şehri başlı başına bir açık hava müzesine dönüştüren Saraybosna Gülleri başta olmak üzere, kentin dört bir yanında görebileceğiniz üzerinde kurşun izleri olan evler, restore edilmemiş yarısı yıkılmış binalar ve daha fazlası… Şehrin biraz dışında yer alan Umut Tüneli’nde askerler mühimmatlarını ve Birleşmiş Milletler yardım malzemelerini güvenli bölgeden şehre getiriyorlardı. Bir kısmı halen duran tüneli turla gezdiğinizde daha fazla anlam ifade ediyor.

Güney Doğu Avrupa’nın en güvenli yerlerinden biri olan Saraybosna’yı Balkan Rüyası ve Orta Avrupa ile ziyaret edebilirsiniz. Diğer yandan kış aylarında, dağ bölgeleri olan Bjelašnica ve Jahorina, 30 kilometrelik uzunluğuyla, Avrupa’nın en değerli değerli kayak pistine sahip.

Yazan: Peril Cantürk

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.