Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Sofya Gezi Rehberi

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri Sofya, Balkan Yarımadasının merkezinde, Bulgaristan’ın batısındaki Sofya Havzasında yer alıyor. Avrupa ve Komünist tarzı mimarinin yanı sıra birçok güzel Ortodoks kilisesinin eşsiz birleşimini sunan kent, dinamik bir Doğu Avrupa başkenti. Dahası, güzel manzaraya sahip olan birkaç Avrupa başkentinden biri olan Sofya, Vitosha Dağı ile merkeze çok yakın gelişmiş bir kayak merkezine ev sahipliği yapıyor. Soğan kubbeli kiliseleri, Osmanlı camileri ve eklektik, egzotik bir his veren inatçı Kızıl Ordu anıtları ile geniş parkları ve bakımlı bahçeleriyle Sofya oldukça hoş bir şehir.

bulgaristan sofya aleksander nevski katedrali

Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Sofya, şehir merkezi boyunca antik kalıntılara sahip. Kentte, yaklaşık 2000 yıl öncesine ait bir şehir olan ve Serdica olarak adlandırılan bir Roma kalıntıları hazinesi bulunuyor. Vitoshka olarak da bilinen Vitosha Bulvarı, çok sayıda kafe, restoran, moda butiği ve lüks eşya mağazası bulunan bir yaya bölgesi. Vitosha Dağı’nın eteklerinde yer alan coğrafi konumu, şehrin kendine özgü atmosferini daha da artırıyor. Sofya, kaliteli maden suyu rezervleri etrafına kurulu bir şehir olduğundan, 7 bağımsız maden suyu kaynağını ziyaret edebilirsiniz. Dünyadaki en büyük ortodoks kiliselerinden biri olan St. Alexander Nevsky Katedrali, Boyana Kilisesi, Aziz George Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, St. Joseph Katolik Katedrali, Aziz Nikolaos Ortodoks Kilisesi, Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi, Knyaz Battenberg’in Sarayı, Battenberg Mezarı başlıca gezilmesi gereken yerler.

bulgaristan sofya yemekleri

Yeme ve İçme

Türk mutfağından hayli etkilenen Bulgar mutfağındaki birçok yerel yemek adları da Türkçe. Genellikle haşlanarak ya da fırınlanarak pişirilen yemeklerden oluşan mutfak et, sıcak ve soğuk çorba çeşitleri, turşuları, reçelleri ve hamur işleriyle de ünlü. Bulgar peyniri serpilerek servis edilen shopska salatası, supa topcheta, Sofya’ya özgü yerel bir lezzet olan mish mash, tatarsko kyufte, kyufteta po chirpanski ve nikuldenski carp bulunuyor.

bulgaristan sofya müzeleri

Müzeler

Sofya Tarih Müzesi, Muzeiko, Ulusal Askeri Tarih Müzesi, Etnografya Müzesi ile Etnoloji ve Folklor Çalışmaları Enstitüsü, Dünya ve İnsan Ulusal Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Ulusal Arkeoloji ve Müze Enstitüsü, Ulusal Politeknik Müzesi, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Sosyalist Sanat Müzesi, Ivan Vazov Evi Müzesi, Spor Müzesi, Paleontoloji ve Tarihi Jeoloji Müzesi, Ulusal Edebiyat Müzesi, Ulusal Tarım Müzesi, Ulusal Kilise Tarih-Arkeoloji Müzesi kentin müzelerini oluştururken kentte Ulusal Sanat Galerisi, Sofya Sanat Galerisi ve Sofya Şehir Sanat Galerisi gibi pek çok sanat galerisi de yer alıyor.

bulgaristan sofya ulaşım

Ulaşım

Stratejik konumu ile Sofya, uluslararası demiryolu ve otomobil taşımacılığı için önemli bir merkez. 1998’de faaliyete geçen Sofya Metrosu günümüzde iki hat ve 34 istasyonda hizmet veriyor. Son yıllarda sabit güzergâhlara hizmet veren özel bir yolcu minibüsü olan marshrutka, toplu taşımacılığa göre daha hızlı, ancak taksiden daha ucuz olmasıyla verimli ve popüler bir ulaşım aracı. Bu minibüsler 368 numara ile şehir ve banliyölerin çevresinde 48 noktaya hizmet veriyor. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük ücretleri bulunan taksiler, şehir nüfusunun büyük bir kısmı için ekonomik ve popüler bir ulaşım aracı.

bulgaristan sofya alışveriş

Alışveriş

Sofya’ya özgü satın alınabilecek eşyalar arasında, Bulgar el işleri, geleneksel kostümlü süs bebekleri, yerel müzik aletleri, yün kilimler, Bulgar şarabı ve likörü, Rus bebekleri, seramik biblo ve yemek takımları ile ahşap süs eşyaları yer alırken kentin alışveriş kalbi Vitosha Bulvarı’nda atıyor. Graf Ignatiev, Rakovski, Hristo Botev, Pirotska, Graf Ignatiev ve Rakovski sokakları kentin en gözde alışveriş durakları. Ulusal Tiyatro’nun yanında bulunan Slavejkov Sokağı üzerinde ise şehrin en büyük kitap pazarı kuruluyor. Mall Of Sofia, City Center Sofia (CCS), SkyCity Mall ve TSUM ise başlıca alışveriş merkezlerinden. 

bulgaristan sofya festivaller

Festivaller

Sofya, Broken Balkanz, Sofia Film Festival, Sofia Design Week, Water Tower Art Fest, International Folklore Festival, ON! Fest, Da Fest, Sofia Dance Week, Sofia Contemporary, Challenges Days, Sofia Architecture Week, Sofia Rocks ve daha pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Otobüsle Avrupa turunun Bulgaristan durağı olan Sofya’yı, Avrupa Rüyası EKO’nun yanı sıra Balkan Rüyası ile de ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.