Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Sofya’da Görülebilecek En Güzel Yerler

Bulgaristan denildiğinde herkesin aklına ya kayak merkezleri ya da plajlar geliyor ve başkent Sofya genellikle göz ardı ediliyor. Oysa ki bu harika şehirde kimsenin tahmin edemediği kadar görülecek yer var. Balkan yarımadasının tam kalbindeki Sofya hem Karadeniz hem de Adriyatik denizinin arasında bulunuyor ve arkeolojik çalışmalara göre bundan 9,000 yıl önce bile insanların burada yaşadığı kanıtlanmış. Günümüzde ise birden farklı yüzü ile çok canlı bir şehir. Müzelerden Kızıl Ordu anıtlarına ve kubbeli kiliselerden modern iş merkezlerine kadar görülebilecek çok fazla yer var. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir şehir olan ve Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Sofya, sizi düşünmediğiniz kadar şaşırtacak, etkileyecek ve büyüleyecek.

Avrupa Rüyası Bulgaristan Sofya Borisova Gradina

Borisova Gradina

Sofya sadece tarihi binalar, anıtlar ve müzelerden ibaret değil. İnanılmaz derecede yeşil olan şehirde yer alan Borisova Gradina bunun en güzel, en eski ve en bilinen örneği. Bu harika ve huzurlu orman parkında bahçeler, yürüyüş yolları, bir göl, spor yapılabilecek yerler ve piknik alanları bulunuyor.

Avrupa Rüyası Bulgaristan Sofya Ulusal Arkoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Sofya’daki en eski ve en büyük Osmanlı camisi içinde bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi, sadece tarihi açıdan değil aynı zamanda mimari açıdan da şehrin en önemli yapılarından biri. İçerisinde muhteşem sergilerin düzenlendiği müzede Bulgaristan’ın kültürel mirası beş farklı sergi salonunda sergileniyor.

Avrupa Rüyası Bulgaristan Sofya St. Sofia Kilisesi

St. Sofia Kilisesi

Kökleri 6.yüzyıla dayanan St. Sofia Kilisesi Sofya’nın en eski ikinci kilisesi. Dışarıdan bakıldığında şehrin diğer kiliselerinden daha sönük kalıyor gibi gözükse de bu kilise 14.yüzyılda şehre ismini vermiş. 1,500 yıl öncesine dayanan kilisenin temellerinden kalanları ziyaret edebilir ve lahitleri görebilirsiniz.

Avrupa Rüyası Bulgaristan Sofya Bitaka

Bitaka Bitpazarı

Sofya’nın her yerinden tarih ve kültür fışkırıyor olsa da biraz daha ‘kolay’ yerleri de yok değil. Eğer müzelerden çıkıp biraz temiz hava almak isterseniz Bitaka Bitpazarı’na gidebilirsiniz. Şehirdeki en büyük bitpazarında sadece tezgâhları gezmek bile fazlasıyla eğlenceli. Neler bulabileceğinizi asla bilemezsiniz! Satıcılar mücevherden eski kameralara, fotoğraflardan saatlere, elbiselere ve oyuncaklara kadar birçok şeyi satıyor.

Avrupa Rüyası Bulgaristan Sofya Vitosha Dağı

Vitosha Dağı

Sofya’nın dışında bulunan Vitosha Dağı, şehre 2,290 metre tepeden bakmasının yanı sıra kayak merkezini oluşturuyor. O kadar büyük ki 2,000 metreyi aşan 10’dan fazla tepesi var. Bu devasa dağ aynı zamanda Balkanlardaki en eski doğa parkı ve outdoor meraklıları için birçok aktiviteler de sunuyor.

Avrupa Rüyası Bulgaristan Sofya Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi

Bulgaristan’ın tarih öncesi zamanlardan komünist çağa kadar olan geçmişini sergileyen Ulusal Tarih Müzesi’nde 650,000’den fazla tarihi eşya, arkeolojik buluntu ve sanat eserleri bulunuyor. Kesinlikle Sofya’nın ve Bulgaristan’ın en iyi müzelerinden biri.

Avrupa Rüyası Bulgaristan Sofya Vitosha Bulvarı

Vitosha Bulvarı

Eğer alışveriş yapmayı seviyorsanız kesinlikle sadece yaya trafiğine açık olan Vitosha Bulvarı’na gitmeniz gerekiyor. Tartışmasız şekilde Sofya’nın en önemli alışveriş caddesi olan Vitosha restoranlar, kafeler ve barların yanında moda butikleri ile sıralanmış durumda.

Balkan Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Bulgaristan’ın başkenti Sofya, turistler için Avrupa’da bulunabilecek en uygun ve cebi zorlamayan başkentlerden biri. Yatırımcıların da ilgi odağı olan şehir özellikle teknoloji konusunda birçok girişimciyi cezbediyor.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.