Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Tatilcilerin çoğu sıcak destinasyonları tercih ediyor ve mayıs ayı gelene kadar Avrupa’nın kuzeyine hiç bakmıyor bile. Ancak her mevsimin bir güzelliği olduğu da bir gerçek ve kar kış demek sadece soğuk ve çamur demek değil. Bu mevsimlerde bazı şehirler o kadar güzel bir görünüme bürünüyor ki belki de yaz mevsiminden çok daha etkileyici olabiliyor. Üstelik fiyatlar da düşüyor ve seyahat maddi açıdan da daha kolay bir hale gelmiş oluyor. Peki, kış aylarında gittiğiniz için asla pişman olmayacağınız Avrupa şehirleri hangileri? İşte, sömestrde tatile çıkacaklara tavsiyeler!

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

1. Viyana, Avusturya

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Sömestrde tatile çıkacaklara tavsiyelerden ilki olan Viyana, Avrupa’nın en iyi şehri olarak seçildiğinde bunu sonuna kadar hak etmişti çünkü hangi mevsimde giderseniz gidin gördüklerinizden asla mutsuz olmayacağınız bir şehir. Ama Avusturya başkentinin kışın ayrı bir güzelliği var ve elinizde sıcak çikolata ile bembeyaz bir örtüyle kaplanmış olan şehrin klasik müzik tınılarını gözlerinizi kapatıp dinlemek başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız bir tecrübe.

2. Bruges, Belçika

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Avrupa’nın en iyi korunmuş olan orta çağ şehirlerinden biri olan Bruges, aynı zamanda sömestr zamanında gidilebilecek en güzel yerlerden de biri. Zamanınızı birbirinden güzel taş sokaklarda gezerek ve Noel pazarında kayak yaparak geçirebilir, Belçika sıcak çikolatasını elinizden hiç düşürmeden tüm şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

3. Edinburgh, İskoçya

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Edinburgh’un Hogmanay Festivali üç gün sürüyor ve yeni yıl kutlanıyor. Sokak konserleri, havai fişekler ve dans eden İskoçlar zaten buraya gitmek için başlı başına bir sebep. Bu tarz partileri çok sevmiyorsanız da Royal Mile’a gidebilir, kaşmir bir atkı alıp elinizde viski ile birbirinden güzel sokaklarda gezebilirsiniz.

4. Budapeşte, Macaristan

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Kış mevsimi kesinlikle en güzel Budapeşte’de yaşanıyor. Macaristan Parlamento Binası’nın Tuna Nehri’nin buzlu görüntüsü ile birleştiğinde, kıştan en nefret eden insanlar bile bir anda bu görüntüye âşık oluveriyor. Uzun süre soğukta gezip dolaştıktan sonra şehrin müthiş kafeleri, müzeleri ve termal kaplıcaları ayrıca daha da güzel bir anlam kazanıyor şüphesiz.

5. Prag, Çekya

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Hiçbir şehir Prag gibi bir anda kış cenneti bir şehre dönüşemez. Bembeyaz örtü St. Charles Köprüsü ve şehrin kiliselerini sardığında manzara adeta nefes kesiyor. Avrupa’nın en güzel Noel pazarlarından birinin de burada olduğunu hesaba katarsak Prag’da insanın kötü hissetmesini geçin, yüzlerden gülümsemenin ve ruhlardan huzurun eksik olması neredeyse imkânsız gözüküyor.

6. Bergen, Norveç

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Bergen şehri bir kuzey kasabasından beklenen her şeyi karşılıyor: rengârenk ahşap binalar, muhteşem bir liman manzarası ve olağanüstü fiyort manzaraları! Kasaba yazın çok güzel evet, ancak kışın da Kuzey Işıklarını görme şansına sahip oluyorsunuz. Eğer kışın bir İskandinav ülkesinde olmayı deneyimlemek istiyorsanız, Norveç’in bu masal şehrini mutlaka değerlendirin!

7. Paris, Fransa

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Paris her zaman güzel bir fikir olmuştur. Kışın ise çok iyi bir fikir olur! Işık Şehri kış gelince daha da güzel süsleniyor ve Noel’in de etkisiyle kesinlikle görülmesi gereken bir şehir haline geliyor. Lafayette ve Noel alışverişi için kurulan pazarlar gezildikçe daha da keyifli bir hale gelen Paris’te, zamanın bir anda uçup gitmesi işten değil. Hepsinden daha büyülü bir şey mi arıyorsunuz? Notre Dame ve Eyfel Kulesi’nin önündeki sıraya bakın, daha önce hiç bu kadar kısa bir sıra gördünüz mü? En büyülü durum sanırım bu olabilir!

8. Ljubljana, Slovenya

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Slovenya’nın başkenti kışın tam bir masal şehrine dönüşüyor. Aralık ayında ziyaret ederseniz Barok mimarisi binaların Noel ışıkları ile süslendiğini görebilir ve hatta tatil dönemi sonrasında rezervasyon yaptırıp hem kalabalıklardan kurtulur hem de sakin sakin bu güzel şehrin sokaklarının tadını çıkarabilirsiniz. Gidebileceğiniz yerlere Bled Gölü ve Julian Alplerini de ekleyin. İkisi de günübirlik gidip gelinebilecek yerler olduğundan değerlendirilebilir.

9. Venedik, İtalya

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Yaz aylarında Venedik’te iğne atsan yere düşmez bir kalabalık oluyor ancak kış geldiğinde dinginlik anlamına gelen “La Serenissima” şehrine dönüşüveriyor. Kanallar sessiz ve puslu, oteller fiyatlarını düşürmüş oluyor ve St. Mark’s Bazilikası’nda birinin selfie çubuğu kadrajınıza girmeden fotoğraf çekilebilmek gibi olağanüstü bir şansı da yakalamış oluyorsunuz.

10. Berlin, Almanya

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Almanya, Noel döneminde birçok şehrinde inanılmaz kutlamalar yapıyor olsa da sadece Berlin’de tek başına tam 60 Noel pazarı kuruluyor. WeihnachtsZauber bunların arasında en görülmeye değer olanı çünkü çevresinde Französischer Dom ve Konzerthaus gibi önemli yerler bulunuyor. Şehrin bu keyifli atmosferinin sadece kışa özgü olduğunu düşünmeyin çünkü yeni yılın ilk aylarında bile şehrin gece kulüpleri ve müzeleri ile muhteşem restoranları tam hızında çalışmaya devam ediyorlar.

Bonus: Lucerne, İsviçre

Sömestrde Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

İsviçre’yi kışın kayak sezonunda görmek elbette çok mantıklı ancak İsviçre demek sadece kayak demek değil. Bu kış İsviçre seyahatini çok daha eşsiz hale getirmek için Lucerne’i tercih edebilirsiniz. Dağların tepelerinde asla bulamayacağınız müze turları, tekne gezintileri gibi birçok aktivite ve Lucerne Gölü’nün harika doğası sizi bekliyor.

Kışın Avrupa kıtasının tadını çıkarmak için şimdiden rezervasyonunuzu yapın: Sömestrde tatile çıkacaklara tavsiyeler yazısına göz atmayı unutmayın!

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.