Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Teknolojiden Uzak Tatil için Gidilecek En Güzel 6 Yer

Akıllı telefonlar, tabletler ve notebook’lar, tatildeyken bağlantılarınızı sürdürmeyi daha da kolaylaştırıyor. Ancak aynı teknoloji, “her şeyden uzaklaşmayı” daha da zorlaştırıyor! Teknoloji farkında olmadan bizi kendine bağımlı hale getiriyor. Ağustos 2013’te Oxford Dictionaries Online’da yer alan “dijital detoks” ifadesinin ardından ortaya çıkan “FOMO” terimi, sosyal medyaya gönderilen mesajları kaçırma korkusu olarak eklendi. Facebook, Instagram, Twitter ve bizi sürekli çevreleyen diğer tüm uyaranlardan oluşan bir dijital detoks, bu korkuyu sarsmak için mükemmel bir yol. İşte size iyi bir dijital detoks imkânı sunan, teknolojiden uzak tatil için gidilecek en güzel 6 yer!

Teknolojiden Uzak Tatil için Gidilecek En Güzel 6 Yer

Gotland, İsveç

İsveç’in en özel bölgelerinden biri olan Gotland Adası, bakir ve keşfedilmemiş güzelliği ile ülkedeki en güneşli günlerin yaşandığı bir yer. İsveç’in en yoğun tarihi alanlarına ev sahipliği yapan Gotland, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ve Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla ünlü Visby kentini de barındırıyor.

Bu eski Baltık adası ayrıca kırsal alanların, gizemli ormanların, şirin balıkçı köylerinin ve sakin kumsalların bulunduğu nefes kesen bir manzaraya sahip. Yaz aylarında, bisiklet yollarında el değmemiş manzaralara karşı bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Undredal, Norveç

Bu mükemmel İskandinav köyü, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Naeroyfjord’un tam kalbinde bulunuyor. Yaklaşık 100 kişi ve 500 keçi nüfusu ile, Undredal hala geleneksel şekilde üretilen kahverengi keçi peyniri (geitost) ile ünlü. Süt sağlayan keçilerin köyün etrafındaki fiyort yamaçlarındaki çimenlerde serbestçe dolaştığı, teknolojiden uzak… Tatil için gidilecek en güzel yerlerden biri olan Undredal, geleneksel, sessiz gerçekten çok sevimli küçücük bir köy.

Teknolojiden Uzak Tatil için Gidilecek En Güzel 6 Yer

Moldova

Gizli şarap mahzenleri ve kayalıklarla kaplı manastırların bulunduğu bu ülke gerçekten Avrupa’nın en son sınır noktası. Az ziyaret edilen, zaman içinde kaybolmuş ve her zaman şaşırtıcı! Moldova’nın başkenti Kişinev’de ağaçlıklı yapraklı bulvarlar, baş döndürücü betonla iç içe geçiyor.

Beklenmedik şekilde Paris tarzı kafe ve barların yanı sıra, dünyanın en büyük şarap koleksiyonuna ev sahipliği yapan Mileștii Mici’nin gotik tarzdaki mahzenlerinde dijital dünyadan tamamen uzaklaşabilirsiniz.

Tebeşir kayalıkları ile çevrili kutsal Orheiul Vechi’yi veya Saharna ve Tipova gibi yalnız nehir manastırlarını keşfedebilirsiniz. Avrupa’nın en deneyimli gezginleri bile Moldova’da şaşkınlığa uğruyor!

Teknolojiden Uzak Tatil için Gidilecek En Güzel 6 Yer

Kuzey Karadağ

Kotor Körfezi’ne sıralanan kurvaziyer gemilerinden kaçıp Karadağ’ın çarpıcı Adriyatik kıyı şeridinde birkaç gün geçirdikten sonra, göz ardı edilen muazzam Kuzey Karadağ’a teknolojiden uzak bir tatil için merhaba diyebilirsiniz.

Eğer siz de bir macera avcısıysanız, Tara ya da Durmitor’un şahane manzaralarına doyabilirsiniz. Karadağ’da, dağ köylerinde yapılan yerel peynirleri tadabilir. enfes et yemeklerine doyabilir, yayla kasabalarında yöresel mutfağın inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Tarih meraklıları, Ostrog’daki ya da Morača’daki nefes kesen vadilere yerleştirilmiş muhteşem manastırları ziyaret edebilir.

Teknolojiden Uzak Tatil için Gidilecek En Güzel 6 Yer

Gordes, Fransa

Fransa’nın Provence bölgesi, yalnızca lavanta tarlaları ve üzüm bağlarından ibaret değil. Vaucluse Dağları ve Luberon Vadisi arasında bulunan Gordes Kasabası, 12. yüzyıla kadar uzanan kalelere ev sahipliği yapıyor.

Fransa’nın en güzel kasabalarından biri olan Gordes, dağın keskin uçurumuna bakan şirin evleri, beyaz taş binaları, labirenti andıran dar Arnavut kaldırımı sokaklarıyla ziyaretçilerini cazibesine kayıtsız bırakmayan bir yer.

Burada hayli teknolojiden uzak bir tatil yapmak mümkün zira kasabanın bu güzelliği ve bozulmamış yerelliği ressam ve fotoğrafçılar için önemli bir ilham kaynağı oldu. André Lhote, Marc Chagall, Victor Vasarely ve Pol Mara gibi birçok sanatçı Gordes’te yarattığı eserleriyle ünlü oldu.

Teknolojiden Uzak Tatil için Gidilecek En Güzel 6 Yer

Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan’a seyahat edenler, ülkenin geniş kıyı şeridindeki Adriyatik güzelliklerine tav olsalar da kentin iç kesimlerindeki dinginliğin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Brutalist mimari ile geleneksel yapıların karışımı olan Zagreb. kahve içenlerle dolup taşan Avusturya-Macaristan meydanları ile bir anda kozmopolitleşirken, bir yandan da sakin atmosferini her daim muhafaza ediyor.

Sokak sanatçıları ve özellikle de yerel sanatçı Lonac’ın çarpıcı eserleriyle açık hava tuvallerini andıran Zagreb, yeni galerileri ve yaratıcı mekanları ile de sanata doyabileceğiniz bir şehir. Zagreb’de teknolojiden uzak, keyifli birkaç gün geçirebilirsiniz.

Avrupa, dünyaca ünlü sayısız merkeziyle en çok ziyaret edilen kıtalardan biri. Ancak büyüleyici ve nefes kesici manzaralara sahip teknoloji ve günümüz dijital dünyadan çok uzak bölgeleriyle de sizi kendine hayran bırakacak bir bölge. Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Avrupa’da, teknolojiden uzak tatil için gidilecek en güzel 6 yer listesi aklınızın bir köşesinde dursun.

Teknolojiden uzak bir tatile çıkarken aklınız geride kalmasın istiyorsanız; evinizde, iy yerinizde güvenlik önemlerini artırabilirsiniz. İzmir kamera sistemleri ile evinizde, iş yerinizde güvenliğinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz. İzmir alarm sistemleri, güvenlik sistemleri, kamera sistemleri için Doruk Elektronik Kamera Alarm ve Güvenlik Sistemleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.