Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Ünlü İsimleriyle Öne Çıkan Şehir Floransa

Floransa, İtalya’nın kuzeyindeki Toskana bölgesinin başkenti ve en önemli şehirlerinden biridir. Arno nehri çevresinde kurulmuş olan bu şehir hem  bir kültür merkezi hem de  ünlü isimleriyle dikkat çeken bir turist başkentidir. Otobüsle Avrupa turu tutkunlarının en uğrak şehir olan Floransa, büyüleyici mimarisiyle sizleri bekliyor.

Rönesans’ın en önemli sanatçıları arasında olan ve modern İtalyan dilinin babası kabul edilen Dante Alighieri’yi, Michelangelo’yu ve Machiavelli’yi  yetiştiren  bu şehir, dünya çapındaki sanat okulları  ve tarihi ve zengin kütüphaneleri ile de ünlüdür. Leonardo da Vinci,  Michelangelo, Dante Alighieri gibi bir çok ünlü, sanatsal açıdan bu şehirden ilham almıştır.

Rönesans’ın doğduğu şehir Floransa

Floransa tarihi ve kültürel açıdan zengin bir ülke olduğundan turistik ve sanatsal açıdan da büyük önem taşır. Her sokağı tarihi bir güzellik ve her köşesi sanki bir açık hava müzesi izlenimi veren bu şehir  1982 yılında UNESCO tarafından ‘’Dünya Mirasları Listesi’’ ne girmesi bu şehrin gerçekten ne kadar tarihi ve sanatsal bir şehir olduğunu bir bakıma kanıtlar niteliktedir. Küçük bir şehir olması sizin az şey bulacağınız anlamına gelmez, yürüdüğünüz her yol, geçtiğiniz her sokak bir tarihi eser adeta. Eğer yolumuz düşer de Floransa’ya giderseniz, ki mutlaka gidilip görülesi bir yer olması bu ihtimali kuvvetlendiriyor, gezilecek yerlerin başında Floransa Katedrali yer alır. Dünyada gotik tarzı (sivri yapılar ve dilimli kubbeler sivri mermerler, büyüklük ve yücelik şeklinde tasvir edilen eserler) mimarinin en önemli örneklerinden biridir.

Turistlerin ve sokak müzisyenlerinin en uğrak noktası Vecciho Köprüsü

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa’ya gitmeye karar verirseniz Türkiye’den 2,5 saat uçak yolculuğu sonunda ulaşabilirsiniz. İklimi Akdeniz iklimi özelliğinde, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Floransa ya gitmek için en uygun zaman Haziran  ve Eylül aylarıdır. Bu şehirde her yere yürüyerek ulaşabilmeniz, her yeri görmeniz açısından çok büyük bir rahatlık sağlar.

Özellikle tavsiye edeceğim yerler arasında Floransa Katedralinden sonra Ponte Vecchio Köprüsü ve Sarayı, Signoria Meydanı, Uffizi Galerisi ve Boboli Bahçeleri. Önce Michelangelo’nun ünlü Davut Heykelini görün ve bir güzel resminizi çekin ve ara sokaklara dalın. Ne de olsa her sokak bir sanat eseri, her sokağın sonu bir tarihi eser. Acıktınız mı? Biftek, ünlü İtalyan pizza ve dondurmalarını tercih edebilirsiniz.

Avrupa Rüyası‘nın otobüsle Avrupa turu ile İtalya’da Bari, Roma, Floransa, Venedik, Pisa gezeceğiniz şehirler arasında. Tek seferde Avrupa kıtasını gezerken İtalya’yı keşfetmenin verdiği tarif edilmez mutluluk!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.