Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Uygun Bütçeli Yaz Tatili Yapmanın 5 Yolu

Yazın rüya gibi bir Avrupa tatili yapmak istiyor ve bir an önce yola çıkmak için heyecan duyuyorsunuz. Ne zaman gideceğinizi ve ne zaman geri dönmeniz gerektiğini biliyor olabilirsiniz, ancak Avrupa’da tam olarak nasıl uygun bütçeli yaz tatili yapılacağını bilmiyor olabilirsiniz. Neyse ki Avrupa’da az bir bütçeyle seyahat etmenin birtakım akıllı yolları var. İşte hayatınızın en iyi tatillerinden birini yaşamak için uygun bütçeli yaz tatili yapmanın 5 yolu!

otobüsle avrupa turu Avrupa Rüyası 43

1. Bir yol arkadaşı edinin

Kuşkusuz seyahat etmenin en pahalı kısmı konaklama maliyeti. Bunu daha ucuza getirmenin en kolay yolu ise yapabildiğiniz ölçüde maliyeti bölmek. Eğer yalnız seyahat etme takıntınız yoksa, belki de size katılmak isteyebilecek ve iyi anlaşabileceğinize inandığınız bir arkadaşınızla yola çıkmayı düşünebilirsiniz. Eğer yalnız başınıza gitmekte kararlıysanız da sizin için en iyi konaklama seçeneği ortak yurt odaları ile hosteller olacaktır. Avrupa’nın her yerinde bulunan hostellerde gerçekten hayli ucuza konaklayabilirsiniz. Ancak yaz ayları yüksek sezon olduğundan erken rezervasyon yapmayı unutmayın.

avrupa rüyası mostar

2. Orta Avrupa ve Balkan şehirlerini tercih edin

Avrupa’yı ​​ilk kez ziyaret edenler gibi siz de Londra, Paris, Roma ve Amsterdam gibi popüler Avrupa şehirlerini görmek istiyor olabilirsiniz. Ancak hepimiz biliyoruz ki kıtanın kuzeyine doğru çıktıkça ülkelerin refah düzeylerine göre harcamalarınızın aynı oranda artması kaçınılmaz. Özellikle de yüksek sezon olan yaz aylarında cebinizde fazla paranız olmadığı sürece, bu şehirlerden bir ya da iki tanesinden fazlasını görmeniz çok zor. Oysa, daha çok şehir görmek ve gerçek bir deneyim yaşamak için Orta Avrupa ve Balkan şehirlerini tercih edebilir, o popüler adresleri bütçenizin daha uygun olduğu bir döneme erteleyebilirsiniz. Budapeşte, Prag, Varşova, Saraybosna ve Ljubljana en keyifli alternatif yerlerden sadece birkaçı. Dilerseniz Avrupa Rüyası’nın Balkan Rüyası ve Orta Avrupa Turu’na göz atabilirsiniz.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turları

3. Otobüsle Avrupa turuna katılın

Ulaşım ve konaklama, seyahatlerin en büyük gider kalemleri. Avrupa, tüm büyük şehirlere ucuz uçuşlar sunan çok sayıda düşük maliyetli hava yoluna sahip olsa da yılın bu zamanında koltukların en ucuzları çoktan satın alınmış oluyor. Eğer kendinizi genç ve dinamik hissediyorsanız, bir otobüsle Avrupa turuna katılarak otantik bir Avrupa seyahati deneyimi yaşayabilirsiniz. Yolculuk saatleri belli ki biraz daha uzun, ama tasarruf etmeniz garanti. Böylece uçak biletine harcayacağınız parayı cep harçlığı yapabilir, gece konaklamalarını da otobüs yolculuğuna denk getirerek iki defa tasarruf yapabilirsiniz. Otobüsle Avrupa turu Avrupa Rüyası’nın modern otobüsleri oldukça rahat ve konforlu.

avrupa rüyası alışveriş

4. Süpermarket alışverişi yapın

Seyahat ederken yemek masrafları da en az göze batan giderlerden. Uçak ve kalacak yer fiyatları önceden bilinse de yemek fiyatları çoğu zaman kestirilemiyor. Hem yerel yemekleri tadabileceğiniz hem de bütçenizi zorlamamanızı sağlayacak yöntemlerden en işe yarayanı süpermarket alışverişi yapmak. Kendi ülkemizde her gün restoranlarda yemek yemiyoruz değil mi? Genellikle süpermarketlerde hem sağlıklı hem de lezzetli hazır yemekler satılıyor ve fiyatları restoranlarla kıyaslandığında komik kalacak kadar düşük. Ayrıca seyahatte yemek masraflarını en aza indirmenin yollarından biri de yola çıkmadan önce birkaç günlük bir gıda kolisi hazırlamak ve gittiğiniz şehirlerde süpermarket alışverişi yaparak kolinizi her zaman tüketime hazır ve taze tutmak.

avrupa rüyası seyahat

5. Yürüyün veya toplu taşıma kullanın

Yürümek, toplu taşıma kullanmak veya bisiklet kiralamak, kesinlikle bir hop on/hop off turlara katılmaktan veya kendinizi yerel bir tura teslim etmekten çok daha keyifli ve bütçe dostu bir seyahat yöntemi. Ücretsiz wifi bulduğunuz bir yerde şehrin haritasını akıllı telefonunuza indirerek, biraz yürüyüp biraz toplu taşıma kullanıp biraz da bisikletle gezebilirsiniz. Böylece oldukça aktif bir seyahat deneyimi yaşayabilir, zinde kalabilir, yerel halkla sosyalleşebilir, hem de şehir turunuzu oldukça ucuza getirebilirsiniz. Ancak toplu taşıma kullanacaksanız nasıl ödeme yapacağınızı öğrenmeyi ihmal etmeyin. Çünkü pek çok Avrupa şehrinde birkaç günlük turist kartı ile şehir içi ulaşımı oldukça uygun fiyata getirebilir, bir yandan da bazı müzelere ücretsiz giriş hakkı kazanabilirsiniz.

Avrupa’ya seyahat etmek pahalı olabilir, ancak eğer Londra ve Paris gibi turistlerin sıcak noktalarından uzaklaşırsanız ve yaratıcı olursanız, yüksek fiyat etiketlerinden hayli uzak kalabilirsiniz. Yola çıkmadan önce uygun bütçeli yaz tatili yapmanın 5 yoluna göz atmayı unutmayın! 1 Euro dahi ekstra ücret talep etmeden Avrupa Kıtası’nı tek seferde gezmenin kısa yolu olan Avrupa Rüyası ile Balkanlar’dan İskandinavya’ya, Akdeniz’den Adriyatik’e, Norveç fiyortlarından Orta Avrupa’ya dek rüya rotalar çizebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.