Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Volendam’ın Kendisi Kadar Şirin 3 Müzesi

Hollanda’nın kuzeyinde şirin mi şirin bir kasaba olan Volendam, bir zamanların eski bir balıkçı limanı. Günümüzde ahşap evlerin sıralandığı, minik hediyelik eşya dükkanları ile dikkatleri çekiyor. Eski kostümlü fotoğraf kabinleri, fırfırlı stantları, göz alıcı büyük peynir dükkânı ve martıların Kuzey Denizi manzarasına karşı dans ettiği, büyüleyici bir Hollanda kasabası. Hafta sonları ziyaretçilerle ve Amsterdam’a gelen turistlerle dolup taşan Volendam, eski balıkçı tekneleri ve hala bazı sakinleri tarafından giyilen geleneksel kıyafetleri ile tanınıyor.

Yakın bir yarımada olan Marken‘e düzenli feribot bağlantısının bulunduğu kasabada, ayrıca geleneksel etnografik giyim tarzını sergileyen küçük bir müze de bulunuyor. Amsterdam’ın 20 kilometre kuzeyinde yer alan Volendam’ın eski bir balıkçı köyünden bugünlere gelişine tanıklık edebilirsiniz. Leziz Volendam peynirlerinin yapılışını izlemek isterseniz, Volendam’ın kendisi kadar şirin 3 müzesinden dilediğinizi seçip ziyaret edebilirsiniz!

avrupa rüyası avrupa turu hollanda volendam müzesi

Volendam’ın kendisi kadar şirin 3 müzesi

Volendam Müzesi

Volendam Müzesi, bu ünlü balıkçı köyünün zengin tarihi ve folkloru hakkında ziyaretçilerini aydınlatan, kasabanın en çok ziyaret edilen müzesi. Kasabanın bu kadar popüler olmasının nedenini öğrenip yerel bir keşişin uzun bir süre önce 11 milyon puro bandı kullanarak şaşırtıcı bir şekilde yarattığı mozaik puro grubu evini ziyaret etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Adres: Zeestraat 41, 1131 ZD Volendam (Hollanda)
Web-site: http://www.volendamsmuseum.nl/index.php?id=9840
Giriş ücreti: Yetişkinler 2,50 €, çocuklar 2 €
Çalışma saatleri: Mart-Kasım ayları arası 10.00-17.00 saatleri arası

avrupa rüyası avrupa turu volendam palindsound müzesi

Palingsound Müzesi ve Yılan Balığı Kulübesi

Müziğe adanmış, hayli ilginç bir müze olan Palingsound Müzesi, müzikle ilgili çok çeşitli bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerini çeşitli enstrümanlardan müzik tarihinin en önemli sanatçılarının kayıtlarına dek keyifli bir yolculuğa çıkaran müze, tamamen “pallingsound” adı verilen ve Volendamın müzik karakteristiğini tanımlayan “janra”ya ve birçok Hollandalı yeteneğin de çıktığı yere adanmış. Yılan balığı sesi anlamına gelen “pallingsound”da aynı zamanda geleneksel tütsülenmiş yılan balığının da tadına bakabilirsiniz, zira adeta cennetten çıkma bir tada sahip!

Adres: Slobbeland 19, Volendam
Çalışma saatleri: Salı, çarşamba ve perşembe günleri saat 10.00-00.30 arasında, cuma, cumartesi ve pazar günleri ise 10.00 ile 01.30 arasında açık.
Giriş ücreti: Yetişkin 1,50 €

avrupa rüyası hollanda volendam peynir müzesi

Volendam Peynir Fabrikası

Geçmişte ünlü peynirleri üreten bir peynir fabrikası olan ve günümüzde müze olarak hizmet veren Volendam Peynir Fabrikası, geleneksel peynir yapımının gelişimini ve bu otantik peynirin nasıl hazırlandığını gösteriyor. 400 m2’lik bir alanda, Hollanda’nın en ünlü ve sevilen peynirlerinden birinin üretildiği fabrikada Hollanda peynirlerinin dünyasını keşfedebilirsiniz. Doğal olarak müze, bu leziz ve taze yapılmış peynirleri tatmak ve satın almak için de eşsiz!

Adres: Haven 25 | 1131EP, Volendam
Web-site: http://www.cheesefactoryvolendam.com/
Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü saat 10.30-17.30 arası.
Giriş ücreti: Yetişkin 1,50 €

Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz şirin Hollanda kasabası Volendam’da, Volendam Müzesi’nde köyün zengin tarihi ve folkloru hakkında bilgi edinebilir, Palingsound Müzesi’nde Eels’in nasıl içildiğini görebilir veya Volendam Peynir Fabrikası’nda birkaç çeşit Volendam peyniri deneyebilirsiniz.

Yazan: Peril Cantürk

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.