Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Avrupa, yalnız bir gezi için en iyi yerlerden biri. Uçuşlar çok uzun değil, büyük bir turizm altyapısı var ve insanlar dost canlısı. İlk solo Avrupa yolculuğunuzu ya da dünyanın bu kısmına geçmeyi düşündüğünüzü düşünürseniz, Avrupa’nın çoğunun yalnız gezginler için güvenli ve kolay olmasına rağmen, bazı şehirlerin diğerlerinden daha ideal olduğunu unutmayın. Bazı destinasyonlar daha kolay, çünkü mükemmel toplu taşıma ve altyapıya sahipken, bazıları da cüzdan dostu olmalarıyla daha avantajlı. Bazı Avrupa kentleri ise arkadaş canlısı yerel kültür sunuyor. İşte yalnız gezginler için en iyi 10 Avrupa kenti!

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

1. Prag, Çekya

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Çekya’nın başkenti Prag‘ın ufak ve dolu dolu bir yer olması, görülebilecek yerlerin hepsinin birbirine yürüme mesafesinde olması ile yalnız gezginler için en iyi seçim gibi görünüyor. Charles Köprüsü’nün hangi tarafında kalırsanız kalın Prag Kalesi ve şehir merkezinden birkaç adım uzaklıkta olacaksınız. Kalenin hemen yanında ise Petrin feniküleri ile şehrin turuncu çatılarını, gotik katedrallerini, barok kiliselerini ve Rönesans dönemi yapılarını tepeden görebileceğiniz noktalara çıkabilirsiniz. Ayrıca konser biletleri de oldukça ucuz fiyatlara satılıyor ve konser alanları ise başlı başına görülmeye değer yerler.

2. Londra, İngiltere

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Londra’da havalimanlarından merkeze ulaşım trenlerle inanılmaz kolay. Toplamda 270 durağa sahip olan Londra metrosu ile şehir içinde istediğiniz yere ulaşım inanılmaz hızlı. Londra’da yalnız bir gezgin olarak, Windsor Kalesinden Warner Bros Stüdyolarına tek gün içinde gidebilirsiniz ve daha da yapılacak birçok şeye vaktiniz kalır. Ülkedeki bar kültürü çok üst düzey olduğu için Notting Hill ve Knightsbride gibi yerlerde hemen her yerde çok güzel biralar içebilir ve halka karışabilirsiniz. Artı İngilizce dışında bir dil bilme gerekliliği de olmayacağından ayrıca bir rahatlık da söz konusu.

3. Lucerne, İsviçre

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Mark Twain’in geçtiği yolları takip ederek İsviçre’nin tam kalbinde, Lucerne Gölünün en kuzeyindeki bu köyü görebilirsiniz. Muhteşem Bridge Şapeli ve Water Tower, dağın tam tepesinden şehre bakıyor ve bu küçük kasabayı ilk defa seyahat edecek yalnız gezginler için gidilebilecek en güzel yerlerden biri yapıyor. Tren istasyonu da şehir merkezine yürüme mesafesinde ve tüm şehir yürüyerek gezilebilecek büyüklükte.

4. Reykjavik, İzlanda

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Yalnız gezginler için Avrupa’nın güvenli ülkeler sıralamasında liderliği bırakmayan İzlanda’nın başkenti bu başarısını pahalı yaşamına da yansıtmış gözüküyor. Ancak iki firma ücretsiz yürüyerek şehir turları düzenliyor ve yiyebileceğiniz en popüler yemek ise Baejarins Beztu Pysur sosisli standı.

5. Berlin, Almanya

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Berlin çok genç ve eski, tarihi ve modern, klasik ve son teknoloji gibi her şeyi bir arada yaşatan bir şehir. Şehir sürekli değişim içinde ve görmek isteyeceğiniz yerlerin sonu asla gelmiyor. İlk olarak şehir turu yapabilir ve genel olarak tüm şehir hakkında bir fikriniz olabilir. Sonrasında Berlin Duvarı, Brandenburg Kapısı gibi yerleri görüp currywurst’da karınızı doyurabilirsiniz. Bu stant Bill Clinton ve Kim Kardashian gibi isimler tarafından ziyaret edildiği için bu kadar ünlü olmayı başarmış!

6. Helsinki, Finlandiya

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Avrupa’nın yalnız gezginler için güvenlik ve emniyet konusunda en üst düzey şehirlerinden biri olan Helsinki genel olarak çok huzurlu bir yer. Muhteşem bir sahil şeridine ve burada görünce âşık olacağınız kafelere ve açık alanlara sahip. Deniz sevenler ise 330 adadan oluşan takımadalar arasında seyahat edebilirler.

7. Bergen, Norveç

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Manzara denildiğinde ilk akla gelen bu harika Norveç kasabası tek başına seyahat edenler için de çok keyifli bir destinasyon. Floibanen feniküleri, balık pazarı ve UNESCO mirası ahşap evleri ile çok keyifli bir merkeze sahip olmasının yanında biraz daha heyecan arayanları Ulriken Dağına ve ünlü besteci Edvard Grieg’in evinin olduğu Troldhaugen’e davet ediyor. Eğer kaybolursanız sadece sokaktan geçen herhangi birine merkeze nasıl gidebileceğinizi sorun yeterli.

8. Viyana, Avusturya

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Müziğin şehri Viyana’da tek başına olmak, geleneksel bir kafede kahve ve turtayı tek başına yiyip hayaller kurmak muhteşem bir duygu. Sokaklarda kaybolmak, devasa Schönbrunn sarayını yavaş yavaş keşfetmek ve operaya gitmek, hepsi birer lütuf gibi hissettiriyor. Avusturya’nın başkentinin her yerinden cazibe fışkırıyor ve dünyanın en kaliteli yaşama sahip şehirlerinden biri olarak gösterilmesi de gayet normal.

9. Edinburgh, İskoçya

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Tek başına seyahat ederken insanlarla tanışmanın en iyi yolu sizi gibi düşünen ve aynı kafadaki insanların bir araya geldiği festivallere gitmek. Ve dünyada İskoçya’nın bu nefes kesen başkenti kadar güzel festival yapan yer zor bulunur. Geleneksel uluslararası film festivallerinden Jazz ve Blues festivallerine sayısız eğlenceli festivaller arasında hangisine gideceğinizin kararını vermeniz biraz zor olabilir.

10. Dublin, İrlanda

Yalnız Gezginler için En İyi 10 Avrupa Kenti

Meşhur İrlanda insanının misafirperverliği ve dostluğu sadece kitaplarda olan bir efsane olmaktan çok öte çünkü Dublinlilerin bu doğal halleri şehre gelir gelmez sizi evinizdeymiş gibi hissettirecek. Stresli günlerinizi unutun ve yüzyıllardır heybetiyle duran Dublin Kalesi ile St. Patrik Katedralinin tadını çıkartın. Dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olarak da kabul edilen Dublin’e geldiğinizde havalimanından üç günlük Leap Card’ı 20 euro’dan az bir ücret karşılığı aldığınız zaman hem şehir merkezine hem de şehir içinde çok hızlı bir şekilde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Avrupa kıtası yalnız seyahat etmek isteyenler için başlı başına bir destinasyon. Yalnız gezginler için en iyi 10 Avrupa kenti listesine göz atın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.