Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Yaz Tatilinde Avrupa’ya Gitmek İçin 7 Neden

Avrupa’da yaz tatili geçirmeyi planlıyorsanız koskoca kıtada ziyaret edilecek en iyi yerler nereler diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazı Avrupa’da geçirmek için nelere dikkat etmeliyim, hangi şehir ve ülkeleri rotama dahil etmeliyim soruları sizi yoruyor olabilir. Yaklaşık 10 bin kilometrekarelik Avrupa kıtası, yer kürenin %2’sini kapsıyor. Boyutu küçük olsa da dünyanın gezilecek pek çok önemli turistik kenti burada bulunuyor. Yazın Avrupa harikulade havası, kumsalları, şehir parkları, parti, festival ve organizasyonları, Orta Çağ şehirleri, tarihi, kültürü ve mutfakları ile kesinlikle karşı konulamaz cazibeye sahip.

italya bari gezilecek yerler

Yaz tatilinde Avrupa’ya gitmek için 7 neden

Tarihte zaman yolculuğuna çıkın

Birçok Avrupa ülkesinin şehir ve kasabalarında gezmek zamanda geriye gitmek gibi. Attığınız her adımda Arnavut kaldırımlı sokaklar, tarihi binalar, antik kalıntılar, Gotik kiliseler, yerel kültürü yüzyıllardır aynı kalan şirin kasabalar ve pek çok UNSECO Dünya Mirası Alanı… Avrupa’da yaşamış birçok medeniyet, bölgeye karakter ve derinlik kazandıran büyüleyici ve çalkantılı bir tarihe sahip. Birkaç önemli yer ve mimariyi isimlendirmek için, Atina’nın Akropolis’i, Dubrovnik’i, Kotor Eski Kenti’ni, Moskova’daki St. Basil Katedrali’ni ve İspanya’daki Cordoba’nın tarihi merkezini ziyaret edebilirsiniz. Avrupa tarihi ile insanlık tarihine doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

italya floransa gezilecek yerler

Medeniyetin şekillendiği kültürü tanıyın

Avrupa’nın yalnızca tarihi değil, sanat, bilim, mimarlık, müzik, edebiyat, felsefe ve ekonomi gibi pek çok bakımdan insanlık tarihine yön veren adresin atmosferinin yerinde gözlemleyebilirsiniz. Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan ve zengin kültürü ile tanınan Avrupa kıta, halen konuşulan 24 dili ve beraberinde muazzam bir medeniyeti barındırıyor. Birçok Avrupa ülkesi, Avrupa’nın kültürel çeşitliliğine katkıda bulunan binlerce yıllık geçmişe ve geleneğe sahip.

Yunanistan Kavala Palio Plajı

Birbirinden renkli plajlarda denize girin

Gözlerden uzak koylardan ve pastoral altın alanlardan dramatik sahillere ve göz alıcı parti plajlarına kadar, Avrupa’da bulamayacağınız bir şey kesinlikle yok! Yunanistan ve İtalya’nın Akdeniz‘e bakan duru masmavi sulara kendinizi bırakabilir, altın renkli kumsallarda günün ilk ışıklarına dek eğlenebilir, şehir merkezindeki kıyılarda yüzme molası verebilirsiniz! Dahası en güneyden en kuzeye kadar, nehir yolculukları, gemi turları ve eşsiz fiyortlarda büyülenme deneyimleri yaşayabilirsiniz. Avrupa plajları ile yazı unutulmaz kılabilirsiniz.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu lezzetleri

Avrupa mutfaklarından nefis lezzetler tadın

Tüm dünyada leziz mutfağıyla bilinen ünlü Avrupa mutfağı ile, her çeşit av ve deniz ürününden, zeytinyağı, peynir, şarap, bira, sosis, çikolata, kruvasan, tapas, pizza, meze, makarna ve çeşitli sebzeler eşliğinde muhteşem bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Yunan, Fransız, Rus, Alman, Balkan ve İspanyol mutfağı, Avrupa’yı ziyaret ederken tadabileceğiniz enfes seçenekten birkaçı.

fransa paris festivaller

Partileyin!

Mağara partileri, plaj partileri, yeraltı partileri, tekne partileri, parti öncesi partileri ve dünyaca ünlü gece kulüpleri ve dahasıyla Avrupa partileri her adımınızda sizi çağırıyor!  Avrupa’nın her şehrinde gidebileceğiniz birden fazla parti var. Gün partisi ya da akşam partisi olsun, güneş ya da ay dışarıda olursa herkes için bir yer var. Sonsuz seçenekler arasından karar vermekte zorlanabilirsiniz!

italya bari

Güneş güneş güneş!

Yazın Avrupa’ya gidiyorsanız, kesinlikle güneş kreminiz hazır olsun! Uzun güneşli günlerin ve ılık Kuzey Avrupa’nın tadını doyasıya çıkarın. Özellikle de Akdeniz ve Adriyatik boyunca denize ve güneşe kendinizi teslim etmeye hazır olun.

polonya eğlence festival

Festivallerde çılgınca eğlenin

Avrupa’nın dünyaca ünlü çılgın festivalleri, yazın daha da eğlenceli geçiyor. Hemen her şehirde katılabileceğiniz sayısız etkinlik, organizasyon ve festival seçeneği arasında hayli zorlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra, sinemadan tiyatroya, yerel kültürlerden gastronomiye dek pek çok farklı Avrupa festivali sizi bekliyor.

avrupa rüyası pisa kulesi gezilecek yerler

Bonus: Bol bol instagram fotoğrafı çekin!

Göller, plajlar, nehirler, yemyeşil vadiler, güzel sahil şeritlerinde gün batımları, dağların engin manzaraları ve gerçek dışı sahneler… Tüm bunlara şehirlerin, köylerin ve kasabaların da kendilerine özgü cazibelerini eklerseniz Avrupa’da tam da instagram’a layık enstantaneler yakalayabilirsiniz.

Bu yazı Avrupa’da geçirmeye kararlıysanız, Avrupa Rüyası’nın kendine özgü rotaları ile, Avrupa kıtasını boydan boya gezebilirsiniz. Balkan Rüyası, Kuzey Avrupa ve İskandinav Rüyası, Britanya Rüyası ve Akdeniz Rüyası’nın yanı sıra Orta Avrupa’yı da EKO ve PLUS olmak üzere iki farklı rota seçeneği ile görebilirsiniz. Otobüsle Avrupa turu sırasında keşfedilecek çok yer var.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.