Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

10 Soruda CouchSurfing (1-5)

CouchSurfing terimini ilk kez duymuş ve CouchSurfing Nedir? diye araştırıp öğrenmiş olabilirsiniz. Ancak ilk bakışta CouchSurfinge şüpheci yaklaşan bir seyahat severseniz, 10 soruda CouchSurfing yazısı sizin için. Zira, seyahat ederken güvenliğe yönelik referans ve yönlendirmeye dayalı bir sistemle, hayatınızda ilk kez göreceğiniz bir yabancının evinde ücretsiz konaklayabilirsiniz. Biraz riskli görünse de dünyanın dört bir yanında binlerce kişinin deneyimlerine de kulak vermek lazım! İşte CouchSurfingle ilgili en çok sorulan 10 soru:

1.CouchSurfing Nedir?

CouchSurfing, düşük bütçe ile gezen ve sırt çantalı gezginlerin dünyanın her yerindeki potansiyel ev sahipleriyle buluşmasına yardımcı olan çevrimiçi bir merkez ve önde gelen bir sosyal sitesi.

2.CouchSurfing.com nedir?

Couchsurfing.com ilk olarak 2004’te gezginleri istekli konuklarla eşleştirmenin bir yolu olarak halka açık bir web sitesi olarak kuruldu. Sosyalleşmek için, diğer sosyal medya web sitelerinden çok daha avantajlı olan sitede arkadaş ekleyebilir, profil oluşturabilir, fotoğraf yükleyebilir ve mesaj gönderebilirsiniz. Web sitesinde bir hesap sahibi olmak için kayıt olmak ücretsiz. Ancak, 3 ay boyunca herhangi bir üyeye ev sahipliği yapmazsanız “doğrulama” adı altında yıllık bir ücret ödüyorsunuz.

3.Ücretsiz mi?

Evet. Para önermek veya takas da uygun davranışlar değil. Ancak ev sahibine düşünceli bir hediye getirmek nezaketen hoş karşılanır. Bunun için en güzel yol da kendi ülke ve şehrinizin önemli bir ikonunu, ürününü veya biblosunu ev sahibiniz için bavulunuza koymak. Örneğin Türkiye’den Türk lokumu, Türk kahvesi vs gibi şeyler götürebilirsiniz. Eğer bunun için fırsatınız veya zamanınız olmadıysa, evde yemek pişirmeyi veya malzemeleri karşılamayı teklif edebilirsiniz.

4.Güvenli mi?

Dünyanın dört bir yanından hiç tanımadığınız insanlarla kalmak doğal olarak tehlikeli gibi görünse de, özellikle gece haberlerini izlerseniz, couchsurfing.com’daki sosyal ağ sisteminin kötü konakları ve misafirleri ayıklamak için tasarlandığını görebilirsiniz. Güvenliğe çok fazla vurgu yapılan sitede, ilk olarak, kalmayı dilediğiniz ev sahibinin profiini inceleyerek kişilikleri ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Couchsurfing.com’da ev sahipleri konuklara kötü davranmanın olumsuz değerlendirmeler ve yorumlarla sonuçlanacağını ve gelecekte yolcuları ağırlama şansını etkin bir şekilde ortadan kaldıracağını biliyorlar. Öte yandan milyonlarca üyesi olan herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, yabancılarla iletişim kurarken nihayetinde kendi kişisel güvenliğinizden siz sorumlusunuz.

 5.Avantajları nelerdir?

Couchsurfing Hong Kong, Güney Kore ve Singapur gibi konaklama çok pahalı olduğu yerlerde, konaklama giderlerini önemli ölçüde azaltır. Birçok ev sahibi, içerisinde banyosu bile bulunan yedek yatak odasını sizinle paylaşır, size şehri gezdirir veya gezilecek yerler, lezzetli ve uygun fiyatlı yeme-içme mekanları konusunda yardımcı olur. Hatta şanslıysanız size kendisi bile yemek yapabilir! Öte yandan, couchsurfing sadece yalnız seyahat edenler (Solo backpackers) için değil. Çiftler ve çocuklu aileler için de düzenli olarak aynı ilgi alanlarını paylaşan pek çok ev sahibi var.

Listenin devamı bir sonraki yazıda!

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.