Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Acemi Gezginler için 10 İpucu

İlk defa seyahat edeceğiniz için her yanınızı heyecan sarmış, elinizden yapılacaklar ve görülecekler listesi hiç düşmüyor, dahası sürekli yeni bir şeyler ekleniyor. Bu durum biraz da tedirgin edici bir hal alıyor. Hiç tanımadığınız bir yerde, tanımadığınız insanlar olacak. Ne kadar para harcayacaksınız ya da paranız yetecek mi gibi sorular kafanızda dolaşıyor. Ama merak edilecek bir şey yok, bunlar ilk defa yola çıkacaklar için çok klasik durumlar. Biraz dikkat ve azıcık araştırma ile hepsinin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. İşte Avrupa’ya seyahat edecek acemi gezginler için 10 ipucu listesi!

Acemi Gezginler için 10 İpucu

Acemi Gezginler için 10 İpucu

1. Tüm rezervasyonları önceden yapmak zorunda değilsiniz

Baştan her şeyin gününü saatini ayarladığınızda problem çıkma riskini de düşürmüş oluyorsunuz gibi geliyor ancak kısmen doğru olsa da yola çıktığınızda aslında işlerin yoldayken de halledilebileceğini ve aslında önemli olanın seyahat esnasında biraz esnekliğe de sahip olmak olduğunun farkına varacaksınız. Elbette gidiş dönüş ve ilk kalınacak yer gibi çok önemli rezervasyonları yapın ancak yolda keyfinize göre hareket etmenizi engelleyecek olanlardan da uzak durmaya çalışın.

2. Her şey için seyahat acentelerini kullanmayın

Seyahat acenteleri her şeyi turistler için kolaylaştırıyor bu çok net. Ama bu her şey için de onları kullanmanızı gerektirmiyor. Bazı şeyleri onlar sayesinde alabilirsiniz ancak birçok şeyin de aracı firmalar olmadan çok daha ucuza ve kolaylıkla bulunabileceğini de aklınızda bulundurun.

3. Şehrin yerlilerinden korkmayın

Seyahatte ilk defa yola çıkanları tanımak çok kolay! Para çantalarını sürekli el altında tutarlar, gözlerinde her daim hırsızlar tarafından sarılmış oldukları gibi bir bakış olur. İşin doğrusu ilk bakışta güvenilebilecek bir insan ile dolandırıcı arasındaki farkı anlamanız zor olabilir ve bu yüzden de herkesi suçlu gibi görmeye başlayabilirsiniz. Ancak bu paranoyak davranış, yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri. Çünkü yerel insanların çok büyük bir kısmının aklında sizi soyup soğana çevirmek yok. Güvenmek zor olsa da başardığınızda çok iyi arkadaşlıkların yolunu açacağını da fark edeceksiniz.

4. Dolandırılmak dünyanın sonu değil

Acemi Gezginler için 10 İpucuElbette dolandırıcılar dünyanın her yerindeler ve acemiler de ilk hedefleri. İlk defa seyahat ettiğinizde dolandırılabilirsiniz, ikincisinde ve hatta üçüncüsünde de. Bu konuda yapılabilecek çok fazla bir şey yok çünkü siz yüzüncü seyahatinizde dahi olsanız onların yüz bininci hedefi olabilirsiniz. Zamanla çok fazla para kaybetmemeyi ve yanınızda kıymetli şeyler taşımamayı öğreniyorsunuz o kadar.

5. Her şeyi görmeye çalışmayın

İlk defa seyahate çıkıyorsunuz ve elinizden geldiğince fazla yer görmek istiyorsunuz normal olarak, ama bu da bir hata. Tekrar seyahat edebileceğiniz gerçeğini göz ardı etmeyin ve koşa koşa her yeri görmek yerine biraz yavaşlayıp ve tek bir ülke, şehir ya da sokakta dolaşın, yaşayın, görün ve içinize çekin. Böylece tek bir yerden aldığınız tüm o anı ve tatlar bir sonraki seyahatiniz için sizi inanılmaz heyecanlandırmaya başlayacak.

6. Fazla harcamalarınızı planlayın

Şunu unutmayın, ilk seyahatiniz olduğu için tahmininizden daha fazla harcayacaksınız. Gidiş dönüş çok uygun uçak biletinden bulunduğunuz ülkeye nazaran 3 kat ucuz biraların satıldığı barda geçireceğiniz bir akşama kadar her şey tahmininizden pahalıya gelecek. Genellikle planladığınız bütçenin 2 katına yakın fazla harcama yapabilirsiniz. O yüzden öncesinde kafanızda belirlediğiniz rakamın iki katına sahip olmadan yola çıkmayın.

7. Fazla eşya almayın

Eğer kamp yapmayacaksanız uyku tulumu almayın. Seyahat ederken de kıyafet alabileceğinizi de unutmayın ve belki giyerim diyeceğiniz tişörtlerinizi evde bırakın. Kocaman bir ilk yardım çantasına gerçekten hiç gerek yok ve iki ayakkabıdan fazlası da ciddi bir yük. Çok basit birkaç şeye ihtiyacınız olacak genellikle. Örneğin, birçok otelde bulamayacağınız sabun gibi!

8. Seyahat öncesi alışverişi abartmayın

Seyahat öncesinde heyecandan her şeyi almak isteyebilirsiniz. Nefes alan yürüyüşçü tişörtleri, az yer tutan çantalar, sırt çantasına bir şeyler takmak için gerekli olan kayışlar, içine para koyabileceğiniz kemerler, yürüyüş ayakkabıları gibi… Aslında hiçbirine ihtiyacınız yok. Rahat kıyafetlerinizi giyin ve paranızı sıkı olan yan cebinizde saklayın. Para saklama yeri olan kemerlerinin ne olduğunu sadece siz bilmiyorsunuz ve üzerinde “beni soyabilirsiniz” yazısı bulunuyor ancak sadece hırsızlar görebiliyor!

9. Ufak tefek sorunlarda paniklemeyin

Acemi Gezginler için 10 İpucu

Seyahat sırasında bazen bazı şeyler ters gidebilir ve bunun sebebi sizin acemi olmanız olmayabilir. Ufak tefek sorunlar seyahatin bir parçası ve acemilerin en büyük hatası bu ters giden şeylere fazla takılıp kalmak. Treniniz gelmemiş olabilir, oteliniz rezervasyonda yanlışlık yapmış olabilir, 50$ kaybetmiş veya çaldırmış olabilirsiniz. Boş verin, dünyanın sonu değil ve döndüğünüzde anlatacağınız hikayeler arasında en önemsiz ve asla üzüldüğünüzü bile hatırlamayacağınız bir anı olarak geçmişte kalacak.

10. Sigorta yaptırmadan yola çıkmayın

Sigorta her zaman gerekli. Hatta bir hafta boyunca bir otelin havuzunda yatacak olsanız bile. Başınıza bir şey gelir, hasta olursunuz, bir şeyleriniz çalınır ya da olabilecek milyon tane durumdan biri olur sizi bulur. Sigorta için ödeyeceğiniz ufacık bir bedel sizi dünyanın en mutlu insanı yapabilir!

Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turuna çıkarken, acemi gezginler için 10 ipucu listesine göz atmak sizi daha deneyimli bir gezgin yapabilir.

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.