Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Amsterdam Red Light Distric Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amsterdam‘ı duyduğunuzda, muhtemelen kanallar, coffeshop’lar ve Red Light District aklınıza gelir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Oudezijds Voorburgwal ve Oudezijds Achterburgwal sokaklarında dolaşırken, Red Light District (RLD) hakkında merak uyandırıcı ve utanç verici şeyler hissediyorsunuz. Endişelenmeyin ve Red Light District hakkında bilmeniz gerenleri öğrenmek için okumaya devam edin. İşte Red Light Distric hakkında bilmeniz gerekenler!

Red Light Distric’te işler nasıl yürüyor?

Red Light District’nin dar sokaklarında (De Wallen olarak da bilinir) yürürken, öğleden önceki saatlerde pencerelerin ardında görünen kadınları fark edeceksiniz, ancak buranın en yoğun ve en ilginç zamanı saat 23.00 sıraları. Pencerelerin üstündeki kırmızı ışık, o sırada müsait bir kadının varlığını gösteriyor. Ayrıca perdesi kapalı ve kırmızı ışığı yanmayan bazı pencereler de göreceksiniz: Zaten kendisi durumu anlatıyor, değil mi? Ayrıca bazı pencerelerde kırmızı yerine mavi ışık görebilirsiniz. Bu mavi ışık da pencerenin arkasındaki kişinin trans birey veya travesti olduğu anlamına geliyor.

Amsterdam’da yaklaşık 400 kadar “vitrin” var, bu yüzden yarışmanın şiddetli olduğunu hayal edebilirsiniz. Bazı kadınlar, iç çamaşırından daha sofistike kıyafetler giyerek müşterilerini çekmeye çalışıyor. Seksi hemşire, polis, kedi ve tavşan kıyafetleri ise popüler kostümlerden bazıları. Bazıları ise camı çalıp el sallayarak geçenleri cesaretlendirme yolunu seçiyor.

Red Light District’te erkek, ilgilendiği kadının kapısını çalıyor ve anlaşma burada yapılıyor. Kadınların çoğu bağımsız çalışıyor, bu nedenle her birinin sunduğu hizmet ve aldığı ücret farklı. 15-20 dakikalık buluşma genellikle 50 € civarında olurken kişilere göre farklılık gösterebiliyor. Birisi standart teklifin üzerinde bir şeyle ilgilenirse ne olur, diyorsanız, daha talepkar müşterilerin bunun için ekstra ödeme yapmaları gerekmektedir.

red light amsterdam sex isçileri

Red Light Distric’te fuhuş yasal mı?

Hollanda’da evet. Fuhuş bu ülkede 1811’de yasal hale geldi ve genelevlere uygulanan yasak 14 yıl önce sona erdi. Aslında, seks işçiliği Hollanda’da diğer tüm meslekler gibi resmen tanınıyor. Kendi sendikaları var, sağlık hizmeti alabiliyorlar ve vergi ödemek zorundalar. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, işin niteliği gelir beyanlarının doğruluğunu denetlemeyi zorlaştırıyor.

Hollanda’daki seks endüstrisi sert kurallarla düzenlenmiş durumda ve genel olarak diğer ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça güvenli olduğu kabul ediliyor. Çok sayıda polis hem müşterilerin hem de işçilerin güvenliğini sağlamak için Red Light Bölgesi’nde devriye geziyor. Ayrıca zorunlu olarak sık sık sağlık testleri de yapılıyor. Yasadışı olan iki şey var: yakından izlemek ve reşit olmayanların fuhuşa zorlanması.

hollanda amsterdam

Red Light Distric’te her şey seks mi?

De Wallen, kırmızı ışıklı pencereler, seks kulüpleri, genelevler, seks shoplar, striptiz showlar, prezervatif dükkanları ve hatta erotik müzelerle dolu olsa da burası sadece seksle ilgili bir yer değil. Amsterdam’ın en eski bölgelerinden biri olarak gurmeler, mimari meraklıları ve amatör fotoğrafçılara sunacak çok şeyi var. Gün boyunca bu renkli bölgede dolaşırsanız, çok sayıda eşsiz dükkânın yanı sıra farklı dünya mutfaklarından harika kafeler ve restoranlar bulacaksınız. Bölge ayrıca güzel gotik Oude Kerk (Eski Kilise), hareketli Çin Mahallesi ve her pazar Nieuwmarkt meydanında kurulan taze ürün pazarına da ev sahipliği yapıyor.

Nieuwmarkt Market
Adres: Nieuwmarkt

Web site: amsterdam.info/nieuwmarkt-market

Ziyaret Saatleri: Cumartesi günleri 09.00-17.00

erotik müze amsterdam

Erotik Müze
Adres: Oudezijds Achterburgwal 54

Web site: http://www.janot.com/

Ziyaret Saatleri: Pazar-Perşembe 11.00-13.00, Cuma ve Cumartesi 11.00-14.00

Red Light District’le ilgili daha fazlası

Red Light District’teki çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, pencerelerdeki kadınlardan birinin kapısını çalmanıza gerek yok. Merak ediyorsanız eski işçi Mariska Majoor tarafından kurulan Red Light District Bilgi Merkezi’ne uğrayabilirsiniz. Şimdilerde, geçmişiyle ilgili hikayeler, Hollanda’nın yönetmelikleri ve seks endüstrisine yönelik tutumunu değiştirme konusundaki rolünü anlatmak için bölgeye turlar düzenliyor. Vakıf, Amsterdam’da seksle ilgili hizmetler hakkında kitaplar, bildiriler, broşürler basarak ve hatta konferanslar düzenleyerek fahişelerin sosyal koşulları hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyor.

Red Light District Bilgi Merkezi

Adres: Enge Kerksteeg 3

Web site: pic-amsterdam.com

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00 saatleri arası.

Otobüsle Avrupa turu sırasında Red Light Distric’i ilk kez ziyaret ederken, kadınların fotoğraflarını çekmenin kesinlikle yasak olduğunu unutmayın! Bunun genellikle onların rutin mesleği olmadığını ve her zaman gizliliklerine saygı duymanız gerektiğini unutmayın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.