Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri

Takma adlar, gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası. İnsanlara, hayvanlara ve diğer pek çok şeye takma adlar veriyoruz, çünkü takma adlar genellikle o şeyin gerçek niteliklerine ve özelliklerine daha fazla yansıyor. Dünyanın en ünlü şehirlerinden çoğu da bir istisna değil. Bu şehirlerin takma adlarının bir kısmı iyi bilinirken, hâlâ pek tanıdık olmayanlar da var. İmparatorluk Şehri Viyana,Gri Şehir Berlin, Deniz Kraliçesi Lizbon, Barış Başkenti Cenevre,  Şarap Kenti Bordeaux ve daha pek çok Avrupa şehri lakaplarıyla anılıyor. İşte Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri!

1.Avrupa Şehirleri | Işık Şehri Paris, Fransa

Fransa’nın başkenti Paris’in lakabının şehrin kelimenin tam anlamıyla ışıkla yıkandığı gerçeğinden kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Zira köprülerden otellere ve kiliselere kadar 296 aydınlatılmış adres var Paris’te. Ancak, Işık Şehri Paris lakabının nedeni oldukça tarihsel. Paris’e Işık Şehri denmesinin ilk sebebi, Aydınlanma Çağı’nda şehrin lider rolünden geliyor. İkincisi ise Paris’in, aslında Avrupa’da gazlı cadde aydınlatmasını benimseyen ilk şehirlerden biri olması esasına dayanıyor.

2.Ebedi Şehir Roma, İtalya

Roma’nın takma adı Antik Roma’ya kadar uzanabilir! Bu orijinal yerleşimin vatandaşları, şehrin asla düşmeyeceğine ve sonsuza dek gelişeceğine inanıyordu. Roma’nın takma adı muhtemelen bu listenin en yaşlı lakabı. Antik çağlarda Romalılar, dünyaya ne olduğu, ya da kaç tane imparatorluğun yükselip düşebileceğine bakılmaksızın, şehirlerinin sonsuza kadar devam edeceğini düşünüyordu. Bu İtalyan başkentinin bir başka popüler adı da Yedi Tepe Şehri.

3.Denizin Gelini Venedik, İtalya

Huzur Dolu Cumhuriyet (La Serenissima), önce Doge ve Signoria’ya verilen ve daha sonra bütün Venedik Cumhuriyeti’ne kadar uzanan bir Bizans unvanıydı. Ancak Venedik yüzyıllardır, tıpkı kentin kendisi gibi, efsane haline gelen bu takma adı taşımaya devam etti. Diplomasi, zenginlik, adalet ve refah, Venedik tarihinin ana yönleri, onu gerçekten de “Serenissima” yaptı. Bir diğer unvanı olan Denizin Gelini ise, her yıl Venedik’teki Yükseliş Gününde, Doge Denizi’ne art arda atılan halkalar ile halen kenti betimlemeye devam ediyor. Venedik denizle evli!

4.Gaudi’nin Kenti Barselona, İspanya

Barselona‘ya gelenler neden kentin Gaudi‘nin şehri olarak adlandırıldığını kesinlikle görebilirler. İspanya’nın en büyük ikinci şehri ve Katalan başkenti olan Barselona, dünyaca ünlü mimar Antoni Gaudí’nin pek çok eserinin bulunduğu yer. Bunlardan en ünlüsü olan SagradaFamilia, dünyanın en çok ziyaret edilen Roma Katolik yapıları arasında yer alıyor.

5.Adriyatik’in İncisi Dubrovnik, Hırvatistan

Akdeniz’in en değerli turistik adresi olan Dubrovnik, çok sayıda doğal güzelliği, arkeolojik mücevherleri ve tarihi dokuları sayesinde bu ümit verici takma adı aldı. Bazen Hırvat Atina’sı olarak da anılan Dubrovnik, 1979’da UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini aldı.

6.Kuzey’in Venedik’i Amsterdam, Hollanda

Avrupa şehirleri arasında bu takma adı benimsemiş birkaç şehir olsa da, şehir sınırları içerisinde 165’in üzerinde kanal barındıran Amsterdam gerçek Kuzey’in Venedik’i olduğunu iddia ediyor. 90’dan fazla adanın 1.500 köprü ile eşleştiğinde bu şehir, seyahat deneyiminizin pitoresk ve sakin olmasını garanti ediyor.

Avrupa’ya bir seyahat planlıyorsanız, ziyaret edeceğiniz şehirleri görmeden önce Avrupa şehirleri lakapları ve hikayelerini okursanız, kıta hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.