Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri-II

Avrupa şehirleri lakapları kültürel değerlerinin yanısıra bu şehirleri öne çıkaran bir başka özellik. Bu şehirlerin takma adlarının bir kısmı iyi bilinirken, hâlâ pek tanıdık olmayanlar da var. Bir önceki yazıda bunların bir kısmını sizlerle paylaşmıştık.

İşte Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri yazısının ikinci bölümü!

Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri

7.Zambaklar Şehri Floransa, İtalya

Floransa‘nın resmi bayrağının üzerinde bulunan zambak, aynı zamanda şehrin amblemi. Bu güzel çiçeğin Rönesans’ın doğum yeri olan Floransa’nın lakabı haline gelmesi sürpriz değil. Şehrin bu özel çiçekle ilişkisi iki bin yıl önce, Roma Tanrıçası Flora için çiçek festivallerinin düzenlendiği dönemlere kadar uzanıyor. Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, aynı zamanda “Rönesans’ın Doğduğu Çağ” olarak da anılıyor.

Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri

8.Kaplanlar Şehri Oslo, Norveç

Aslan, bir şehrin takma isminde görünen tek yırtıcı değil. Norveç’in başkenti ve en kalabalık şehri olan Oslo, genellikle Kaplanlar Şehri olarak anılıyor. İlk kez 1870 yılında, yazar Bjørnstjerne Bjørnson tarafından kullanılan bu lakap, kentin soğuk ve tehlikeli bir yer olarak algılanmasına neden olsa da Oslo, Kuzey Avrupa ve İskandinavya’nın en güzel başkentlerinden biri.

Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri

9.Yüz Kule Şehri Prag, Çekya

Biraz abartılı görünmekle birlikte, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag‘ın en yaygın lakabı olan Yüz Kule Şehri. Şehrin kaç kuleye sahip olduğunu anlamak için gereken tek şey, şehrin panoramik bir görünümü! 19. yüzyılda bir matematikçinin saydığı Prag kuleleri neticesinde bu lakap ortaya çıktı. Bugünse kule sayısı 500’e yakın olan kentin takma adı önümüzdeki yıllarda “500 Kule Şehri”olur mu, kim bilir!

Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri

10.Tuna’nın İncisi Budapeşte, Macaristan

Macaristan’ın Başkenti, Özgürlük Başkenti, Termal Kaplıca ve Festivallerin Başkenti gibi birçok unvana sahip. Budapeşte için çoğu seyahat rehberi bu tarihi kenti, Avrupa Birliği’nin en uzun nehri olan Tuna’nın İncisi olarak tanımlıyor. Buda, Peşte ve Danube olmak üzere üç bölgeden oluşan Budapeşte, gecesi ayrı gündüzü ayrı büyüleyici olan, UNESCO miraslı ender şehirlerden.

Avrupa Şehirleri Lakapları ve Hikayeleri

Bonus 1: Moda Başkenti Milano, İtalya

Armani, Versace, Prada, Dolce, Gabbana ve diğer pek çok moda markası sayesinde Milano bu şık takma adı kazanmış. İkonik moda markaları ve şovlarıyla yıl boyunca pek çok turist ağırlıyor.

Bonus 2: Barış Başkenti Cenevre, İsviçre

Tarafsızlığı ve dünyadaki barışı tesis etme süreçlerine dahil olmasıyla tanınan İsviçre’de, barışçıllığıyla özellikle dikkat çeken bir şehir varsa, Kızılhaç da dahil olmak üzere 200’den fazla uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapan Cenevre.

Eğer Avrupa’ya bir seyahat planlıyorsanız, gitmek istediğiniz şehirleri görmeden önce Avrupa şehirleri lakapları ve hikayelerini okursanız, kıta ve o coğrafya hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.