Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa Turunda Döviz Çevirirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Avrupa turunda döviz çevirirken dikkat etmeniz gereken birkaç ufak ipucu var. Harcanacak miktar kişiye göre değişse de, Avrupa Rüyası EKO ve PLUS seyahatine en az 500-600 Euro ile çıkmanız ve yanınızda yurtdışı kullanımına açık bir kredi kartınızın olması önemli. Her ne kadar birçok Avrupa ülkesi Euro kullansa da Macaristan, Slovakya, Çekya, Sırbistan ve Bulgaristan gibi ülkeler kendi para birimlerini kullandıkları için para değişimi yapmadan kredi kartınızı da kullanabilirsiniz.

exchange ofisler sıfır komisyon

1. Turistik bölgelerdeki döviz bürolarına gitmeyin

Alışveriş merkezleri, havalimanları, tren garları, feribot iskeleleri, otobüs terminalleri ve turistik bölgelerde bulunan, çarşı veya otel gibi turistlerin yoğun olduğu yerlerde alış kuru çok düşük, komisyon oranı ise çok yüksek oluyor. Banka hesabınız ve yakınlarda bir Atm varsa hızlı bir şekilde online bankacılıktan döviz hesabı açabilirsiniz. Parayı Atm’den yatırıp bozmak hem yaklaşık 5 dakika sürüyor hem de en uygun yöntem. İşlemi bu şekilde yaparsanız, 500 Euro için 150 TL kazançlı çıkabilirsiniz. 

avrupa rüyası döviz bozdurma exchange ofisler

2. Sıfır komisyonlu Exchange Office’leri tercih edin

Dövizin kendi biriminden TL’ye çevrilmesi sonucu ortaya çıkan pozitif veya negatif farklara kur adı veriliyor. Akşam saatleri ve hafta sonları piyasaların kapalı oluşu gibi sebeplerle döviz büroları kendilerini riskten korumak için komisyonu yüksek tutuyorlar. Bu nedenle günümüz akıllı telefonlarıyla dövizi tek tuşla alıp satabileceğinizi aklınızda bulundurun. Ayrıca gece para bozdurmamaya çalışın, döviz kurları daha da düşük oluyor.

avrupa rüyası yurtdışında para bozdurma işlemleri

3. Süpermarketlerde de para bozdurabileceğinizi aklınızda bulundurun

Euro bölgesinde olmayan bir ülkede olmanıza rağmen Billa, Spar, Carrefour, Tesco gibi birçok ülkede bulunan marketlerde de Euro kabul ediliyor. Eğer döviz bürolarında istediğiniz oranları bulamadıysanız buraları da deneyebilirsiniz. Avrupa’daki bu süpermarketlerde marketten birkaç şey alıp kasada Euro ile ödeme yapıyorsunuz. Kasiyer ise para üstünü size o ülkenin para birimi olarak veriyor. Ancak kasiyere 50 Euro da verseniz para üstünün tamamını o ülkenin para biriminde alacağınızı aklınızda bulundurun.

para bodururken dikkat edilecek şeyler

4. Ne kadar para alacağınızı sorun

Öncelikle, bulunduğunuz ülkenin kur değerlerine bakıp not etmeniz gerekiyor. Örneğin 1 Euro kaç Forint ediyorsa, telefonunuzun hesap makinesinden bozduracağınız miktarı yazıp gişedeki görevliye gösterin. Onun da size kendi hesap makinesinden yazıp gösterdiği oran tutuyorsa paranızı bozdurun, az ise başka bir yere gidin. Paranızı nerede çevirirseniz çevirin mutlaka ne kadar para alacağınızı sorun ve değiştirdiğiniz parayı mutlaka sayın. Size bozdurma sonrasında verecekleri kâğıdı imzalamadan önce iyice okuyun ve rakamları dikkatlice kontrol edin.

avrupaya çıkarken yanınıza almanız gereken para miktarı

5. Büyük banknotlar bulundurmayın

Avrupa’da döviz çevirirken dikkatli davranmazsanız %20-25’lere varan zararla bulunduğunuz ülkeden ayrılmanız olası. Ayrıca yanınızda muhakkak 5-10 Euro ya da gibi ufak miktarlarda para da bulundurun. Zira, Avrupa’da 50 Euro üzeri 200 Euro gibi büyük banknotları kimse almak istemediği gibi, döviz bürolarının çoğu da bozmak istemiyor.

Avrupa Rüyası ile tek seferde tüm Avrupa kıtasını gezmek için yola çıkmadan önce, merak ettiğiniz her şeyi 0850 840 18 06 No’lu telefon hattındaki yol danışmanlarına sorabilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.