Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa Turunda Hırsızlık Olaylarına Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Avrupa turu yapan gezginlerin en çok çekindiği konulardan biri de hırsılık olaylarıdır. Avrupa’nın Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelerinin farklı şehirlerinde sıklıkla turistlerin yaşadığı hırsızlık olayları seyahat edenlerin Avrupa turu zehir olmakta. Peki, tur boyunca hırsızlık olaylarına karşı nasıl önemler alabiliriz?

Hırsızlık, aslında bakıldığında insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de hayatın bir parçası olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Acı, tatlı hayatın her zaman içinde olması nedeniyle birçok önemli filminde konusunu oluşturmuştur. Tabi bu konuda film izlerken sahip olduğumuz duygu ve düşünceler, başımıza geldiği zaman aynı şekilde kalmayacaktır. “Benim başıma gelmez.” diye düşünmemeli, her zaman önlemler alınmalıdır. Her an herkesin başına hırsızlık olayı gelebileceği gibi yurtdışında bulunduğumuzda da başımıza böyle bir durum gelebilir. Avrupa’da herhangi bir şehirde gezen birinin genel olarak bir elinde telefon, bir elinde fotoğraf makinası ve sırtında çanta olacağından hırsızlar için kolay ve önemli bir hedef olacaktır. Birde gittiğiniz şehrin büyüsüne ve güzelliğine kapılmışsanız elinizden telefonunuza alsalar ruhunuz bile duymayabilir. Bu nedenle daima tetikte olmakta ve başımıza böyle bir olay gelmeden önce kendimizce basit ama etkili bazı çözümler bulmakta her zaman fayda vardır. Peki, eğlence amaçlı gidilen bir Avrupa gezisinin tabiri caizse “burnumuzdan gelmemesi” için nasıl önlemler almalıyız?

1. Turist Gibi Görünmemeye Dikkat Edin

Özellikle turistik bölgelerde hırsızların ilk hedefi yanlarında para olduğunu bildikleri turistler olmakta. Bu nedenle mümkün olduğunca sizin turist olduğunuzu etraftaki herkese açık açık anlatan parmak arası terlikler, kısa şortlar, renkli renkli tişörtler mümkün olduğunca giymeyin. Gezmeye gitmişsiniz, rahat olmak istiyorsunuz ama yine de bu hususa dikkat edin.

2. Çantalarınızda Değerli Eşyalar Taşımamaya Özen Gösterin

Mümkünse sırt ya da el çantalarınızda tablet, laptop, saat gibi değerli eşyalar taşımayın. Bu eşyalarınızı ya hiç yanınızda götürmeyin ya da otelinizde bırakın. Tabi otelinizin güvenilir olduğundan eminseniz.

3. Bütün Paranızı ya da Banka Kartlarınızı Bir Çantaya ya da Cüzdana Koymayın

Gezi amaçlı gittiğiniz yerde olmazsa olmaz tabi ki o ülkeye ait paradır. Ancak başınıza hırsızlık vakasının gelmesi ihtimaline karşı yanınızda çok fazla nakit taşımayın. Eğer nakit taşımak mecburiyetinde kalırsanız bütün paranızı tek bir yere koymayın. Mesela bir kısmını çantanıza koymuşsanız, bir kısmını ceplerinize ya da elbiselerinizin düşmeyecek yerlerine koyun. Aynı şekilde banka kartlarınızı da farklı yerlere koymaya çalışın. İhtiyaç olduğunda neyi nereye koyduğunuzu ilk başta karıştıracaksınız ancak bu sizin güvenliğiniz için önemli. Eğer hepsini çantanıza koyarsanız, çantanızın çalınması halinde bir anda yabancı bir ülkede beş parasız kalırsınız.

4. Pasaportunuzu Üzerinize Giymiş Olduğunuz Kıyafetin Bölmelerine Koyun

Hırsızlıkla karşılaştığınızda paranız ya da değerli bir eşyanız çalınırsa sadece maddi kayba uğrarsınız ve yerine yenisini çok kısa bir sürede koyabilirsiniz. Ancak pasaportunuz çalınırsa bu gezinizin ve Avrupa’daki sınırlı zamanınızın büyük bir kısmının heba olacağı anlamına gelmekte.

5. Kalabalık Yerlerde Sırt Çantanızı Yanınızdan Ayırmayın ve Çantanızı Ters Giyin

Hırsızlar özellikle kalabalık noktalarda kendilerini gösteriyorlar. Kalabalık içinde fark edilmeden çantanızın içinden bir şeyleri almaları çok olası. Bu nedenle yürürken çantanızı sırtınıza değil de tam tersi şekilde takarsanız, haberiniz olmadan kimse çantanıza dokunamayacaktır. Ayrıca dinlenmek ve bir şeyler yiyip içmek için bir kafeye oturduğunuzda çantanızı sandalyenizin koluna kesinlikle takmayın. Çantayı alıp giderler haberiniz olmaz.

6. Tekin Olmayan Yerlerde Fazla Dolaşmayın

Aslında bir şehri en iyi gezmenin ve şehrin tadına varmanın yolu şehri yürüyerek karış karış gezmektir. Ancak ilk defa gittiniz bir yer hakkında tam olarak bilgi sahibi değilseniz mümkün olduğunca tekin görünmeyen, kalabalık olmayan noktalara girmeyin. Girmeniz gerekiyorsa da karanlık çökmeden gidin. Tekin olmayan yerlerde hırsızlıktan daha kötüsü gasp edilebilirsiniz.

7. Sırt Çantanıza Kilit Takın

Özellikle kalabalık turistik bölgelerde geziyorsanız ve sırt çantası taşımak istiyorsanız hırsızlığa karşı sırt çantalarınıza mutlaka kilit takın. Bu haberiniz olmadan arkanızdan çantanızın açılıp içinden bir şeyler alınmasının önüne geçecektir. Hırsız çantasında kilit olan ve vakit kaybedeceği sizle değil başka biriyle uğraşacaktır.

Son yorum
  • Avatar

    Otobüs yolculugunu insanlara sevdiren tur…

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.