Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa Turunda Valiz Hazırlayacaklara Tavsiyeler

Avrupa Rüyası ile Avrupa turuna çıkarken, işin en sıkıntılı fakat bir o kadar da eğlenceli kısmı elbette valiz hazırlama süreci. Her şeyden önce, her katılımcı için standart bavul boyunun 63x36x21 cm olduğunu kabul ederek hazırlıklara başlamalısınız. Aksi halde, bavullarınızın büyük olması durumunda otobüs bagajında yeterince yer olmayacağı için, verilen ölçülerde bavul getirmeyen katılımcıların bavulları kabul edilmiyor.

avrupa rüyası ile otobüsle avrupa turu yanınıza alacaklar listesi

Avrupa turunda valiz hazırlayacaklara tavsiyeler!

1. Neye ihtiyacınız olduğunu listeleyin

Avrupa Rüyası, kişisel eşyalarınız haricinde aslında sizin için ihtiyacınız olan hemen her şeyi listelemiş. Tişört, şort, eşofman, rahat pantolon, sandalet, terlik, spor ayakkabı, çorap, iç çamaşırı, erkekler için tıraş bıçağı ve köpüğü, kadınlar için kozmetik ürünler, sabun, temizlik ürünleri, temiz ve kirli kıyafet poşeti en temel ihtiyaçlarınızı oluşturuyor. Bunların yanı sıra, hazırlayacağınız gıda kutusu için yolculuk boyunca kullanacağınız plastik, çatal, tabak, kaşık ve bardak da bu listeye dahil.

2. Sağlık ürünleri ve teknolojik cihazları atlamayın

Yolculukta ayakkabı ve terlik vurmaları için yara bandı, soğuk algınlığı, diş ağrıları ve baş ağrıları için ağrı kesici ve yolculuk yastığı almanızda fayda var. Avrupa Rüyası ile seyahat ederken yanınızda bilgisayar, kamera, tablet, mp3, fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazlarınızı yanınızda getirebilirsiniz. Ancak mümkünse batarya ömrü yüksek olan makineleri tercih edip, yedek bataryalarınız ve yedek hafıza kartlarıyla yola çıkın.

avrupa rüyası sırt çantası hazırlarken dikkat edilecekler

3. Küçük bir sırt çantası hazırlayın

Yolculuk boyunca yanınıza alabileceğiniz maksimum bavul büyüklüğü olan 63x36x21 cm, aslında standart orta boy valiz ölçülerine sahip. Bavulunuzun yanı sıra, kendi sırt çantanızı da alabilirsiniz. Günlük giyeceğiniz eşyaları ve gün içerisinde ihtiyaç duyacağınız şeyleri, konaklama zamanına kadar sırt çantanızda bırakabilir, bu şekilde sürekli bavulunuzu açmakla uğraşmazsınız. Diğer yandan konaklama oteline dek otobüs bagajları açılmıyor ve bavullar araçtan indirilmiyor. Bu nedenle gezi programını dikkatle takip edip günlere göre sırt çantanızı iyi hazırlamanız çok önemli.

4. Kişisel belgelerinizi ve paranızı sırt çantanıza alın

Avrupa turu öncesinde pasaport, kimlik kartı, banka kartları ve nakit paranızı aldığınızdan emin olun. Bunları yanınıza alacağınız sırt çantanıza yerleştirin, böylece sınırlarda ve kontrol noktalarında kolayca erişilebilen bir yerde olması işinizi kolaylaştırır. Nakit paranızı ikiye bölün ve yolculuk sırasında ön ceplerinizi taşıyın, böylece olası bir hırsızlık durumunda tüm paranızı kaybetmekten korunmuş olursunuz.

giysileri rulo yaparak yerleştirmek

5. Giysileri rulo yaparak yerleştirin

Uzun seyahatlerde valizinizde ne aradığınızı bulmak kolay değil. Böylece, valizde ayakkabı, kıyafet, kişisel bakım ürünleri organize etmek sizin için kolaylaştırır. Giysilerinizi, kırışıklıkları önlemek için yer tasarrufu sağlamak için rulo halinde sararak bavulunuza yerleştirebilirsiniz. Hasarınızı önlemek ve diğer eşyalarınızı kirletmek ve bavulunuzdaki uygun alanlara yerleştirmek için ayakkabılarınızı poşette ayrı ayrı sararak yerleştirebilirsiniz. Bavulun taşınması sırasında şampuan, güneş kremi gibi kozmetik ürünlerin sızmasını ve tüm eşyalarınızı kirletmesini önlemenin en kolay yolu, bir plastik torbaya yerleştirdikten sonra bavulun içine konmaktır. Farklı çantalara koyduktan sonra uygun yerlere çok fazla yer kaplayan bu ürünleri yerleştirebilirsiniz. En kalın kıyafetinizi ve en büyük (ağır) ayakkabınızı üzerinize giyin ki bavulda fazla yer kaplamasın.

6. Gideceğiniz her şehrin hava durumu hakkında bilgi edinin

Gideceğiniz her şehrin hava durumu hakkında bilgi edindiğinizde, bavulunuzu hazırlamanız da hem kolaylaşır, hem de hazırlıksız yakalanmazsınız. Özellikle geçiş mevsimlerinde Avrupa’ya gidiyorsanız, gece ve gündüz sıcaklık farkları oldukça yüksek olabilir. Bu durumda, gece giyebileceğiniz daha sıcak tutan kıyafetlere ihtiyacınız olabilir.

valiz hazırlarken nelere dikkat etmeli

7. Pahalı eşyaları yanınıza almayın

Kaybolacağından veya çalınacağından endişe ettiğiniz pahalı eşyalarınızı, takılarınızı veya elektronik ürünlerinizi yanınıza almayın. Almak zorundaysanız da takılarınız için ağzı sıkı kapanan plastik bir kutuda veya 35 milimetrelik bir film kabında saklayın. Kaybolmadığından veya çalınmayacağından emin olmak için her gün düzenli olarak kontrol edin.

8. Seyahat sırasında yapacağınız alışveriş için boşluk bırakın

Unutmayın, otobüsle Avrupa turundan mutlaka daha fazla eşya ile döneceksiniz! Rengarenk magnetlerin yanı sıra bavulunuz Duty Free’den, şirin hediyelik eşya dükkanlarından, bit pazarlarından ve uygun fiyatlı alışveriş merkezlerinden alınan eşyalarla dolacak. Bu nedenle özellikle gideceğiniz bölgenin özelliklerini taşıyan hediyelik eşyaları düşünerek bavullarınızı çok doldurmayın.

9. Bavulunuzun isim etiketlerini doldurun

Günümüzde hemen hemen tüm bavullar isim etiketi ile birlikte satılıyor. Siz de her türlü ihtimale karşı bu etiketleri doldurmayı unutmayın. Çok yaygın olmasa bile, bagajınız karışabilir, unutulabilir veya seyahat sırasında kaybolabilir. Bu durumda, bagajların yardımıyla etiketlerinize ulaşmak daha kolay olabilir.

10. En sevdiğiniz şeyi yanınıza alın!

En sevdiğiniz şey bazen bir kitap olabilir, bazen bir tişört veya bambaşka kişisel bir eşya, hiç fark etmez. Kendinizi iyi hissettirecek şeyin, yolculuk boyunca yanınızda olduğunu bilmek, kendinizi daha da güvende hissettirecektir.

Avrupa Rüyası ile çıkacağınız Avrupa turunda keyif dolu seyahatler!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.