Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa’da Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler

Genel olarak bakıldığında Avrupa oldukça güvenli bir yer. Birçok ülkede gece geç saatlerde sokakta olmak hiçbir problem veya korku teşkil etmiyor. Bu yüzden tek başına gezenler için Avrupa çok güzel bir yer. Fakat buna rağmen özellikle de büyük Avrupa şehirlerinde çok sık olan bir suç var, o da yan kesicilik. Büyük bir suç olmasa bile yine de insanları çok zor durumda bırakabilecek ve başınızın çok ağrımasına sebep olacak bir durum olduğu da bir gerçek. İşte Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turlarına çıkmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken Avrupa’da Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler listesi:

1.Mutlaka kilit alın

Çantalara ve dolaplara takılabilen küçük kilitler hem ucuz hem de seyahat ederken hayatı çok kolaylaştırıyor. Üzeri şifreli olanlar ise kesinlikle tercih sebebi olmalı çünkü anahtar kaybetmek de ayrı bir sıkıntı olabiliyor. Özellikle çantanızı uçak veya otobüs gibi yerlerde bagaja verirken üzerinde bir kilit olması birçok hırsızlığı başlamadan önler. Hırsızlar tabi ki bu kilidi de kolaylıkla açabilir ancak ilk hedefleri her zaman üzerinde kilit olmayan ve birkaç saniye içinde işlerini halledebilecekleri çantalar olacaktır!

Avrupa'da Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler

2.Uyanık olun

İnsanlar çoğunlukla sarhoş olduklarında eşyalarını kaybediyor çünkü gardları düşüyor ve artık çevrede olan bitene kayıtsız bir hale geliyorlar. Sarhoşların dışında hırsızların hedefi her daim turistler oluyor. Çünkü turistler, geldikleri yerlerde birbirinden güzel şeylere o kadar dalmış oluyorlar ki geri kalan her şeyi unutuyorlar. Sürekli paranoyak gibi etrafı kolaçan etmenize gerek yok tabi ki, sadece arada bir çevrenizde kim var kim yok bakmanız yeterli.

 3.Hırsızlık olaylarının çok görüldüğü yerleri bilin

Ülkelerde bazı yerler vardır ki, internette hakkında iki yazı okusanız birinde mutlaka orada yapılan hırsızlıklardan bahsedilir. Mesela Lisbon’da Belem Tramvayı, Berlin’de Brandenburg Kapısı, Pisa’da kulenin yanı ve hemen her ülkedeki metrolar… Kaldığınız otel ya da hostelde çalışanlara nerelerde dikkatli olmanız gerektiğini sorabilir ya da daha da kolayı google’da ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Hırsızlık olaylarının çoğu kalabalıkta olur ve birinin size çarpması sonucu cebinizden bir şeyler gider. Bu konuda ekstra hassas olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Avrupa'da Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler

4.Yan kesicilere davetiye çıkartmayın

Madrid’e gittiğinizde Plaza Mayor’da oturup güzel bir yemek yemek harika bir aktivite ama telefonunuzu da masanın üzerinde bırakmayın! Binlerce şaşkın turist arasında hangisini soyacağını seçmek hırsızlar için gerçekten çok keyifli bir süreç! Bu yüzden asla telefon ve cüzdanınızı barın üzerine koymayın, arka cebinizde pahalı şeyler taşımayın, çantalarınızın tamamen kapalı olduğundan emin olun, restoranlarda masa üstüne telefon asla ve asla koymayın ve sırt çantanızı asla sandalyenizin arkasına asmayın. Sadece bunları yaparak bile hırsızlık ihtimalini büyük oranda düşürmüş olacaksınız.

5.Çantanızı önünüze takın

Barselona gibi bir yerde çantayı öne takmak görüntü açısından çok çekici olmasa da güvenlik için mutlaka yapılması gereken bir şey. Metrolarda, turistik yerlerde, Barselona ya da Paris fark etmez, kalabalık olan her yerde o çanta önde durmalı.

Avrupa'da Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler

 6.Yanınızda değerli şeyler taşımayın

İnsanlar neden hala pasaportlarını yanlarında geziyorlar anlamak güç! Otelde kalıyorsanız pasaportunuz da orada olmalı. Hostelde kalıyorsanız dahi oradaki kilitli dolabınızdan çalınma ihtimali, kalabalık bir sokakta çantanızdan çalınma ihtimalinden çok daha düşük. Eğer çok gerekli değilse kameranızı da çok kalabalık yerlere götürmeyin ve mümkünse yanınızda telefon, biraz nakit ve bir banka kartı dışında başka bir şey olmasın.

 7.Yola çıkarken pahalı her şey günlük çantanızda olsun

Bir şehirden başka bir şehre giderken tüm değerli eşyalar elinizin ulaşabileceği bir yerde, yani günlük çantanızda olmalı. Bu şekilde trende, otobüste ayaklarınızın arasında veya kolunuzun altında olabilir. Uykuda olsanız dahi çantanın üzerine yatarak güvenliği arttırmış olursunuz.

Bonus: Seyahat sigortası yaptırın!

Ne kadar dikkatli olursanız olun bu tarz aksilikler Avrupa’da her daim olabilecek şeyler. Özellikle pahalı eşyalarınızın güvencesini de kapsayan bir seyahat sigortası işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bazı pahalı eşyalar için hatırı sayılır bir rakam ödemek zorunda kalabilirsiniz ancak sonradan üzülmemek için sigorta hayati önem taşıyor!

Avrupa’da uzun süre seyahat etmiş kişilerden mutlaka hırsızlık konusunda üzücü anılar duymuşunuzdur. Avrupa Rüyası ile tek seferde Avrupa kıtasını gezerken Avrupa’da hırsızlık olaylarına karşı alınacak önlemler göz önünde bulundurun.

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.