Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa’da Tek Başına Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

Tek başına seyahat etmenin artıları saymakla bitmez. Kendi programınızı yapar ve anlık olarak planınızı değiştirebilir ve o an canınız ne yapmak istiyorsa onu yaparsınız. Tamamen özgürsünüz ve bu özgürlük yeme içme, kafanıza göre gezme ve kimlerle tanışmak istediğiniz gibi birçok konuda sınırsız imkanlar sağlıyor. Yalnız seyahat hem içe kapanık hem de dışarı dönük insanlar için iyi bir şey. Tek başına olmayı seven insanlar birkaç haftalık tek başına çıktıkları yolda genellikle çok güzel anılar biriktirip dönüyorlar ve bundan pişmanlık duymuyorlar. Aşırı sosyal kişiler de sürekli sosyallik içinde bulundukları ortamlardan biraz uzaklaşıp dinlenmek ve kendileri ile baş başa kalabilmenin mutluluğunu yaşıyorlar. İşte Avrupa’da tek başına seyahat edeceklere tavsiyeler:

Avrupa’da Tek Başına Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

Rutinden kopun ve yeni insanlarla tanışın

Toplu ortamlarda yeni insanlarla tanışmak daha kolay denilse de insan tek başına seyahat ettiğinde bazen çok hızlı karar vermek zorunda kalıyor. Bu karar acaba Amsterdam’a mı yoksa Paris’e mi gitsem değil, bundan çok daha derin bir karar. Tüm seyahati kafamın içinde rutin bir şekilde mi tamamlayacağım yoksa çevremdeki insanlarla iletişim mi kurmaya çalışacağım düşüncesi.

Rutinin dışına çıkın ve kendinizi hazır hissettiğinizde çevrenizdeki insanlarla iletişim kurup belki de ömür boyu sürecek dostluklar edinin. Kendi başınıza sosyalleşmenin en güzel yolu çok net. Güvenli alanınızdan çıkın, utanmayın, telefonu bırakın, gülümseyin ve olduğunuz ülkenin dilinde bir “merhaba” deyin… Gerçekten, telefonu bırakın.

Hosteldeki insanlarla kaynaşın

Tasarımı gereği hosteller her yaştan seyahat eden insanlar için bir kaynaşma noktası. Odaya girdiğiniz andan itibaren orada kalan topluluğun bir parçasısınız ve en büyük ortak noktanız seyahat etmeyi çok sevmeniz. Her hostel farklıdır ancak çoğunda ortak alanlarda insanlar oturup birbirleriyle konuşur ve dışarıda neler yapılacağı ve görülecek yerleri tartışırlar. İsterseniz kaldığınız odadaki biriyle de aynı konuşmaları yapabilirsiniz ve birkaç günlük iyi bir dost edinmiş olursunuz. Ayrıca hostel çalışanları da o şehri çok iyi bilen ve size her konuda fikir verebilecek insanlardır bunu da bir kenara yazın.

Avrupa’da Tek Başına Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

Yemekten sonra bir şeyler içmeye bara gidin

Yemeği pahalı bir restoranda yemek yerine market alışverişi yapıp daha hafif ve geçiştirmelik bir şeyler yerseniz, akşam bara gidip daha fazla içki için bütçe ayırmış olursunuz. Asıl olay içki içmek değil. Bu yerel barlarda insanlarla kaynaşmak ve konuşmak için daha fazla vaktiniz olur. Çok güzel bir yemek yemektense saatler süren ve kahkahalarla dolu dostane bir ortam daha keyifli bir gün geçirmenizi sağlar. Eğer fazla sosyalleşmek istemiyorsanız da bir sürü kartpostal alıp, barın bir köşesinde içkinizi yudumlarken sevdiklerinize kart yazabilirsiniz. Telefon mesajı ya da emaillerden çok daha güzel ve etkili bir yöntem!

Avrupa’da Tek Başına Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

Trenle yolculuk yapın

Otobüsler Avrupa’da trenlere nazaran daha ucuz olabilir ancak tek seyahat edenler için en kusursuz ulaşım aracı trenlerdir. En azından bir yabancı ile oturmak zorundasınızdır ve bunun sonucunda ya yeni bir arkadaş edinirsiniz ya da yerel birinden güzel bir tavsiye almış olursunuz. Oturmaktan sıkıldığınızda ise trenin restoran bölümüne geçip biraz rahatlayabilirsiniz. Sosyalleşmek içinse kendinize içecek bir şeyler alıp orada biraz takılabilirsiniz. Mutlaka ya biri sizin yanınıza gelir ya da siz konuşmaya hevesli görünen birinin yanına geçip muhabbet edebilirsiniz.

Yerel dili öğrenin (En azından birkaç kelime!)

O ülkenin dilinden sadece birkaç kelime bilmek bile yalnız seyahat edenlerin sosyalleşmesi için fazlasıyla yeterli. Büyük Avrupa şehirlerinde çoğunlukla İngilizce konuşabilen birilerini bulabilirsiniz ancak daha ufak kasabalarda ve köylerde aynı şeyi bekleyemezsiniz, konuşmaları için bir sebepleri de yok ki zaten. Birkaç basit kelime bilmek sadece sizi ihtiyacınız olan şeylere ulaştırmakla kalmaz ayrıca yerel insanlara saygı göstermiş olduğunuzun da bir emaresi olur. Bu kadar ufak bir jest ile ne kadar büyük kapıların açıldığını görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Avrupa’da Tek Başına Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

Rehberli turlara katılın

Yürüyerek, bisikletle ya da otobüsle yapılan turların hepsi yerel kültür ve tarihi en iyi şekilde anlamanız için bulunmaz nimetler ve aynı zamanda yeni insanlar tanımanıza da vesile olur. Sadece turun hepsine katılabileceğinizden emin olun yeter, çünkü bazı turlar çok uzun saatler sürebiliyor. Hep birlikte yemek yenilen ve içki içilen turlar da var ve bu turlar eğer biraz içinize kapanık biriyseniz açılabilmeniz için de çok güzel fırsatlar sunuyorlar.

Güvenli bölgenizden çıkın

Bir arkadaşla veya sevgiliyle seyahat etmek tabi ki çok güzel ve birçok insan da bu şekilde seyahat ediyor. Ancak birileriyle seyahat etmek rutine girmeniz için en doğal sebeplerin de başında geliyor ve bunun norma gündelik yaşamınızdan pek bir farkı kalmıyor. Yepyeni deneyimler sadece bu yüzden asla yaşanmayacak olabilir.

Tek başınıza seyahat ederken hiçbir zaman yapmadığınız şeyleri yapma şansına sahipsiniz. Kendinizi güvenli bölgenizden çıkarın ve hiç gitmediğiniz yerlere gidin. Mesela bir sabah çok erken uyanıp sokağa çıkarsanız 2-3 saat sonra göreceğiniz şehirden bambaşka bir şehir görürsünüz. İçinize kapanık biri misiniz? Çevrenizde gördüğünüz kişilerle iletişim kurmaya çabalayın ve yalnız olmanın avantajını iyi kullanın. Tam şu an, şu dakika, şu saniye kendi kurallarınızı çiğneyebileceğiniz ve pişman olmayacağınız bir an! Haydi!

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.